Trwa ładowanie...

Zwycięzca Sundance kręci w Krakowie

Zwycięzca Sundance kręci w KrakowieŹródło: Studio Munka-SFP
d3tj455
d3tj455

Grzegorz Zariczny, twórca nagrodzonego na festiwalu w Sundance dokumentu "Gwizdek", rozpoczął 14 października 2014 roku w Krakowie zdjęcia do swojego pełnometrażowego debiutu fabularnego „Fale”. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Zdjęcia, które potrwają do 30 listopada, realizowane będą głównie w Nowej Hucie.

Wokół jest wiele ludzi, którzy nie znajdują żadnej możliwości realizacji siebie w otaczającym ich świecie. Nie mogą zaspokoić ani potrzeb materialnych, ani ambicji zawodowych, są zupełnie bezradni wobec rzeczywistości – pisze w eksplikacji do filmu reżyser Grzegorz Zariczny. Jedną z takich osób jest bohaterka „Fal”, wchodząca w dorosłość Kasia. Dziewczyna mieszka w Nowej Hucie, gdzie odbywa również praktyki w niewielkim zakładzie fryzjerskim. Marzy jednak, by zostać zawodowym fryzjerem. Aby to osiągnąć, musi zmierzyć się z podjęciem ważnych życiowych decyzji, co jednak będzie kosztowało ją wiele wysiłku i zrodzi konflikt z najbliższym otoczeniem.

Główną bohaterkę zagra Kasia Kopeć – 17-latka z Krakowa, której życie stało się inspiracją do powstania scenariusza filmu „Fale”. Zacząłem realizować film dokumentalny o Kasi, która nie ze swej winy ma gorzej niż inni. Startuje z bardzo niska. Zacząłem się zastanawiać, co taka dziewczyna może zrobić, aby zmienić swój statut społeczny i materialny? Wiedziałem, że w dokumencie tego nie przeprowadzę. Napisałem więc scenariusz filmu fabularnego z głównym udziałem Kasi, z całym jej światem, w którym jest osadzona, ale z zupełnie fikcyjną, fabularną strukturą. Chciałem, aby Kasia w tej historii czerpała ze swoich doświadczeń, ale żeby była otoczona aktorami, którzy pomogą jej w fabularnej próbie zmiany jej losu. Cała historia w filmie jest zatem fikcyjna, ale cechy i świat głównej bohaterki są zaczerpnięte z autentycznego, gotowego świata – tłumaczy Grzegorz Zariczny. Na ekranie Kasi towarzyszyć będą między innymi Beata Schimscheiner i Artur Krajewski, którzy wcielą się w rolę rodziców głównej bohaterki.
Autorką zdjęć do filmu jest Weronika Bilska od dawna współpracująca zarówno ze Studiem Munka-SFP, jak i z Grzegorzem Zaricznym. Razem pracowali między innymi przy dokumencie „Gwizdek”, który otrzymał Grand Prix na festiwalu w Sundance w 2013 roku. Z Weroniką poznaliśmy się na studiach w Katowicach. Po wspólnej pracy nad moim dyplomem zrozumiałem, że ona potrafi usunąć ze mnie wszystko co niefilmowe. Potrafi ciężko pracować, nigdy nie odpuszcza, zmusza do większego wysiłku – komentuje wybór Bilskiej na operatora swojego filmu Zariczny. Za scenografię odpowiedzialny jest Grzegorz Piątkowski, za kostiumy Katarzyna Lewińska i Julia Jarża, z kolei charakteryzacją zajmie się Beata Rółkowska. Kierownikiem produkcji jest Sylwia Rajdaszka.

„Fale” to już piąta pełnometrażowa produkcja Studia Munka-SFP. Koproducentem filmu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt został wyłoniony w ramach VI Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego i Miasta Kraków. Wsparcia logistycznego przy organizowaniu lokacji do zdjęć udzieliła Krakow Film Commission. Premiera „Fal” planowana jest na jesień 2015 roku.

d3tj455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tj455

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj