Dwayne Johnson
Amerykański aktor i wrestler pochodzenia samoańskiego. Wielokrotny mistrz świata w wrestlingu. Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę rolą w filmie „Mumia powraca” (The Mummy Returns), a już główna rola w „Królu Skorpionie” (The Scorpion King) pobiła rekordy oglądalności.
Dwayne Douglas Johnson, znany jako The Rock, urodził się 2 maja 1972 w Harward w Kalifornii. Jego ojciec, Rocky Johnson, był odnoszącym sukcesy zawodowym wrestlerem, a pochodzący z wysp Samoa dziadek, Peter Maivia, był wręcz żywą legendą wrestlingu. Jako dziecko Dwayne dorastał w atmosferze pielęgnowania rodzinnych tradycji sportowych i rozwijania swoich umiejętności w tej dziedzinie.
* W czasie studiów na poważnie zajmował się futbolem, w którym odnosił sukcesy.*W 1995 roku Dwayne obronił na Uniwersytecie pracę dyplomową z dziedziny kryminologii. Po ukończeniu studiów zdecydował się na kontynuowanie kariery sportowej w zawodowej drużynie futbolowej. Jednak poważne kontuzje zmusiły go do ostatecznego zejścia z boiska.
Zdecydował się rozpocząć karierę zapaśniczą w ramach Światowej Federacji Wrestlingu, posługując się pseudonimem ‘The Rock’. W wieku zaledwie 26 lat stał się najmłodszym mistrzem dyscypliny na arenie międzynarodowej. W 1998 roku zdobył tytuł championa na zawodach Survivor Series w ramach mistrzostw Federacji Wrestlingu. Tytuł ten przypadał mu jeszcze dwukrotnie, przez co zyskał sobie miano niekwestionowanego "Numeru Jeden" Federacji i symbolu nowoczesnego sportowca. Johnson gromadził przed telewizorami ponad 10 milionów fanów tygodniowoi zapełniał takie sale widowiskowe jak Houston Astrodome, Madison Square Garden czy Toronto Sky Dome.
Zdobywając najwyższe laury w dziedzinie wrestlingu, The Rock za kolejny cel postawił sobie spełnienie wieloletnich marzeń o występach aktorskich. Utalentowany sportowiec z równym powodzeniem sprawdza się przy mikrofonie - jak nikt inny potrafi znakomicie rozbawić publiczność.Określany jest przez wielu mianem ‘najbardziej elektryzującego człowieka w świecie sportowej rozrywki’, czego dowodem może być niezwykła popularność jego występów w programie Saturday Night Live.
Jego osobowość sceniczna nie mogła, naturalnie, ujść uwadze producentów filmowych, którzy wkrótce zaproponowali mu zagranie roli w filmie "Mumia powraca" (2001). Ten jeden projekt wystarczył, aby The Rock mógł rozwinąć cały wachlarz swoich możliwości i przekonać do siebie zarówno widzów, jak i krytyków. Rolę Króla Skorpiona powtórzył w obrazie „Król Skorpion” (2002). Magazyn „Entertainment Weekly” umieścił go na liście najbardziej obiecujących aktorów i aktorek (trafili na nią m.in. Ellen Page, James McAvoy i Amy Adams”.)
W 2007 roku zagrał główną rolę w „Planie gry”. Ciepły film o futboliście, który dowiaduje się, że ma córkę zarobił na całym świecie ponad sto pięćdziesiąt milionów dolarów. Następnie zagrał w filmach „Dorwać Smarta” (2008) ze Steve’em Carrellem i Anne Hathaway oraz w „Górze czarownic” (2009), na planie którego ponownie współpracował z Andym Fickmanem (reżyserem „Planu gry”, gdzie Johnson wcielił się w gwiazdę futbolu.) Użyczył głosu kapitanowi Charlesowi Bakerowi, bohaterowi filmu animowanego „Planeta 51” (2009). Inne postaci mówią głosami Jessici Biel, Gary’ego Oldmana i Justina Longa.
Na swoim koncie ma udział w takich filmach jak „Koniec świata” Richarda Kelly’ego, „Gang z boiska” Phila Joanou czy „Be Cool” (sequel „Dorwać małego”). W 2004 roku zagrał w „Z podniesionym czołem” – wcielił się w szeryfa, który wraca do rodzinnego miasta po odbyciu służby wojskowej. Wystąpił także w* „Witajcie dżungli” Petera Berga; w filmie zagrali m.in. Sean William Scott i Rosario Dawson. W 2010 roku zagrał w filmie „Dobra wróżka” w roli Dereka Thompsona.*
W 2006 roku założył The Rock Foundation, która pomaga dzieciom na całym świecie. Współpracuje z amerykańskim Czerwonym Krzyżem i The Make-A-Wish Foundation. W styczniu 2000 opublikował autobiografię, która została bestsellerem.
Aktor w latach 1997-2008 był żonaty. Jego wybranką była Dany Garcia, para jednak rozwiodła się. Mają jedną córkę, Simone Alexandrę Johnson, urodzoną w roku 2001.
Komentarze