10 genialnych polskich filmów, które są lepsze od hollywoodzkich
Postanowiliśmy przygotować dla was zestawienie 10 polskich filmów, którym warto dać szansę. Są to produkcje klasyczne dla naszej kinematografii, jak i filmy powstałe całkiem niedawno - przeczące obiegowej opinii, że potrafimy kręcić jedynie kiepskie komedie romantyczne!
W czasach, kiedy polskie kino kojarzone jest nieodłącznie z irytującymi komediami romantycznymi, ekranizacjami lektur szkolnych czy pseudo-kryminałami, które jakością dorównują filmom telewizyjnym puszczanym przez satelitę w porach najniższej oglądalności, polski widz tęskni za dobrymi filmami podpisanymi przez rodzimych twórców. Jednak nie warto uogólniać. W polskim kinie aż roi się od perełek, które swoją jakością, często bezkompromisowym ujęciem tematu i oryginalnością przewyższają amerykańskie produkcje. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla was zestawienie 10 polskich filmów, którym warto dać szansę. Są to produkcje klasyczne dla naszej kinematografii, jak i filmy powstałe całkiem niedawno - przeczące obiegowej opinii, że potrafimy kręcić jedynie kiepskie komedie romantyczne!
Zobacz także:
** [
JAK DZIŚ WYGLĄDA PIPPI LANGSTRUMP? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )**
''Sanatorium pod klepsydrą'', 1973, Wojciech Jerzy Has
Brytyjski magazyn filmowy Empire tak opisał obraz Wojciecha Jerzego Hasa:
"Sanatorium pod klepsydrą" to ten typ filmów, która Terry Gilliam na pewno chciałby realizować, gdyby studia filmowe tylko mu na to pozwoliły.
Niesamowita ekranizacja opowiadań Brunona Schulza. Józef przyjeżdża do sanatorium doktora Gotarda, gdzie przebywa jego ojciec, zmarły wprawdzie przed laty, lecz tu przeniesiony w inny wymiar czasu i na nowo żyjący...
Zobacz także:
** [
JAK DZIŚ WYGLĄDA PIPPI LANGSTRUMP? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )**
''Matka Joanna od aniołów'', 1960, Jerzy Kawalerowicz
Wyrafinowana gra na emocjach, chęć zbrodni, potępienie, walka ze słabościami – ten film to mistrzowskie dokonanie polskiej szkoły filmowej. Mocny obraz, który zapada w pamięć i skłania do refleksji.
Miejscowe zakonnice, wraz z ich przeoryszą Joanną opętał diabeł. Z pomocą zgromadzeniu przybywa młody egzorcysta - ksiądz Suryn. Jego zabiegi, modlitwa i umartwienia okazują się jednak bezowocne.
Co więcej, kapłanowi zaczyna się udzielać atmosfera dziwnego niepokoju, panująca w klasztorze. Ksiądz postanawia uleczyć ukochaną kobietę nawet za cenę grzechu śmiertelnego...
Zobacz także:
** [
JAK DZIŚ WYGLĄDA PIPPI LANGSTRUMP? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )*
* [
STARE ALE JARE. 40-STKI WYGLĄDAJĄCE JAK 20-STKI ]( http://film.wp.pl/sa-dojrzale-a-wygladaja-jak-nastolatki-nowa-moda-w-kinie-6025274240406657g )**
''Rękopis znaleziony w Saragossie'',1964, Wojciech Jerzy Has
Zrealizowany w 1964 roku film jest adaptacją jednego z najznakomitszych utworów światowej literatury fantastycznej, powieści XVIII-wiecznego pisarza, naukowca i podróżnika Jana Potockiego.
To stylowa komedia kostiumowa, film „płaszcza i szpady", fantastyczna baśń z duchami, wisielcami, opętanymi księżniczkami, w której zagrało 184 aktorów. Zdjęcia kręcono w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, okolicach Olsztyna koło Częstochowy oraz we Wrocławiu. Film został uhonorowany wyróżnieniami i nagrodami w Edynburgu i San Sebastian oraz Nagrodą Krytyki Hiszpańskiej.
W czasie wojen napoleońskich młody oficer znajduje księgę, która opiewa losy jego dziadka Alfonsa van Wordena.
Kapitan gwardii walońskiej króla Hiszpanii, Alfons van Worden, podróżuje samotnie przez dzikie góry Sierra Morena kierując się do Madrytu. W czasie noclegu w ponurej gospodzie poznaje dwie maurytańskie księżniczki, które oznajmiają mu, że jako potomek potężnego rodu Gomelezów wybrany został do wielkich zadań. Przedtem musi jednak dowieść swej odwagi, prawości i honoru. Alfons staje się ośrodkiem niesamowitych wydarzeń, dręczą go opętani, wisielcy i siły nieczyste, prześladuje inkwizycja. W końcu trafia na zamek tajemniczego Kabalisty i przez wiele dni wysłuchuje dziwnych i wieloznacznych opowieści o jeszcze dziwniejszych zdarzeniach tego świata...
''Ziemia obiecana'', 1974, reż. Andrzej Wajda
"Ziemia obiecana" to jeden z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszy film w historii polskiego kina. Genialna reżyseria Wajdy, życiowe role Pszoniaka, Olbrychskiego, Seweryna i wielu, wielu innych, piękne zdjęcia Witolda Sobocińskiego oraz muzyka Wojciecha Kilara sprawiają, że uważany jest przez krytyków za największe polskie arcydzieło.
Przeniesiona z kart powieści Reymonta historia życia i moralnego upadku Karola Borowieckiego, który dla pieniędzy zrobi wszystko, to uniwersalny moralitet równie dobrze odbierany i rozumiany zarówno w Polsce, jak i za oceanem (świadczy o tym m.in., nominacja do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego w 1976 roku).
Andrzej Wajda sam pisał o filmie tak: "Największym bogactwem dla filmu była sama powieść Reymonta. Miałem tego świadomość. Reymont opisał ludzi, którzy tworzyli drugi obok romantycznego nurt naszej historii. Bez nich, bez ich fabryk, bez robotników, którzy tam pracowali w strasznych warunkach, nie byłoby tego, co jest dziś.
Z trzech bohaterów jeden jest Polakiem, drugi Niemcem, trzeci Żydem. Te różnice pochodzenia nie dzielą ich. Razem zakładają fabrykę, łączy ich wspólny interes, wspólne poczucie przynależności do grupy Lodzermenschów. Ten szczególny konglomerat polsko-niemiecko-żydowski ówczesnej Łodzi jest ogromnie interesujący, uderza barwnością, różnorodnością obyczajową, rozmaitością typów i postaw."
''Seksmisja'', 1983, Juliusz Machulski
Nakręcona w 1983 roku komedia Juliusza Machulskiego to bezsprzeczny fenomen. Obok „Rejsu”, trylogii Sylwestra Chęcińskiego czy „Misia” to najbardziej kultowy film w historii polskiego kina.
Wizja świata przyszłości, jaką zaproponował Machulski była niezwykle odważna, nawet jak na standardy kina światowego.
Teksty typu „Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę” czy „Albert wychodzimy!” weszły na stałe do języka potocznego.
Mimo upływu lat „Seksmisja” nie traci na popularności, gromadząc za każdym razem przed telewizorami oddane grono widzów.
Zobacz także:
** [
JAK DZIŚ WYGLĄDA PIPPI LANGSTRUMP? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )**
''Symetria'', 2003, Konrad Niewolski
Drugi film w karierze Konrada Niewolskiego wstrząsnął zarówno polską, jak i zagraniczną publicznością oraz krytyką, która nie skąpiła pochwał nikomu nieznanemu, młodemu reżyserowi.
"Symetria" opowiada historię 26-letniego Łukasza, który zostaje aresztowany pod zarzutem napadu na starszą kobietę. Zamknięty w więzieniu, musi odnaleźć się w świecie obowiązujących tam twardych zasad.
Zobacz także:
** [
JAK DZIŚ WYGLĄDA PIPPI LANGSTRUMP? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )**
''Dekalog'', 1989-1990, Krzysztof Kieślowski
Składający się z dziesięciu części "Dekalog" trudno nazwać serialem. Nie ma tu ciągłości zdarzeń, akcji, różni są bohaterowie - jedynym człowiekiem pojawiającym się we wszystkich częściach jest tajemniczy nieznajomy grany przez Artura Barcisia.
Wspólne jest za to miejsce akcji - ogromne, bezosobowe osiedle - sypialnia. Przytłaczające wielkością, niemal jednakowe bloki, ciasne mieszkania, w których rozgrywają się różne - mniejsze i większe dramaty ludzkie.
Poszczególne historie opowiadane przez "Dekalog" odpowiadają swoją fabułą treściom niesionym przez kolejne przykazania. Trzeba jednak podkreślić, że Kieślowski i Piesiewicz nadali im formułę możliwą do przyjęcia przez każdego widza - niezależnie od światopoglądu i przekonań religijnych.
Zobacz także:
** [
JAK DZIŚ WYGLĄDA PIPPI LANGSTRUMP? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )**
''Nóż w wodzie'', 1962, reż. Roman Polański
Debiutancki film Romana Polańskiego, który otworzył reżyserowi wrota do światowej kariery. "Nóż w wodzie" był nominowany do Oscara w roku 1964, ale przegrał z "Osiem i pół" innego wybitnego reżysera, Federico Felliniego.
Andrzej, znany dziennikarz sportowy, jadąc z żoną na urlop zabiera po drodze młodego autostopowicza. Podczas wspólnej podróży małżonkowie zapraszają nieznajomego na swój jacht. Andrzej próbuje chłopaka olśnić swoją pozycją, ten jednak nie poddaje się jego czarowi - co więcej stara się go ośmieszyć w oczach żona z którą flirtuje. W końcu dochodzi do sprzeczki...
Dramat psychologiczny Polańskiego oparty na klasycystycznej koncepcji fabuły dramatu, przyjmującej zasadę trzech jedności: czasu, miejsca i akcji. Trzy osoby, jeden jacht, jeden rejs po mazurskich jeziorach. A nad Wisłą wielki skandal, w związku z ogromną rozbieżnością wizji młodego reżysera z kanonem polskiej kinematografii. Film, który na stałe zapisał się w historii światowego kina dzięki uniwersalnej wymowie, świetnemu scenariuszowi i fantastycznym kreacjom aktorskim.
''Przypadek'', 1981, reż. Krzysztof Kieślowski
Witek, student medycyny z Łodzi, po śmierci ojca postanawia wziąć urlop na uczelni i wyjechać do Warszawy. Spóźnia się na dworzec, pociąg już ruszył, Witek usiłuje wskoczyć do wagonu. Od tego momentu jego los przebiega w trzech możliwych wariantach.
W pierwszym - udaje mu się wskoczyć i w pociągu spotyka starego komunistę, pod którego wpływem robi następnie karierę jako działacz młodzieżowej organizacji komunistycznej.
W drugim - nie wskakuje do pociągu, bije się z usiłującym go zatrzymać strażnikiem kolejowym, za co skazany zostaje na miesiąc robót publicznych. Poznaje wtedy środowisko opozycyjne i podejmuje działalność konspiracyjną. W każdym z tych wcieleń czeka go oskarżenie o zdradę.
W trzecim wariancie - nie zdąża wskoczyć do pociągu i nikt go nie zatrzymuje. Wraca na uczelnię, pracuje jako lekarz, żeni się, ma syna, nie zajmuje się polityką. Wysłany przez dziekana do Libii z cyklem wykładów, wsiada do samolotu. Ale...
Kieślowski jednocześnie moralizuje i bawi się z widzem, pozwalając mu samodzielnie zadecydować, który z prezentowanych wariantów przyszłych wydarzeń jest dla bohatera najwłaściwszy. Co prawda w finale dzieła pada wyraźna sugestia, ale i tak sam film to piekielnie dobry obraz lat komunizmu w naszym kraju, kiedy byle przypadek mógł sprawić, że człowiek nagle lądował po drugiej stronie barykady.
''Róża'', 2010, Wojciech Smarzowski
Najnowszy film Smarzowskiego to jeden z najbardziej bezkompromisowych i wstrząsających obrazów ostatniego dziesięciolecia.
Akcja "Róży" rozpoczyna się latem 1945 roku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej.
Tadeusz, polski żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, dociera na Mazury, na ziemie, które przed wojną należały do Niemiec a po wojnie zostały przyznane Polsce. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem.
Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej - przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności... (wp/gk/kk)
Zobacz także:
** [
JAK DZIŚ WYGLĄDA PIPPI LANGSTRUMP? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )*
* [
STARE ALE JARE. 40-STKI WYGLĄDAJĄCE JAK 20-STKI ]( http://film.wp.pl/sa-dojrzale-a-wygladaja-jak-nastolatki-nowa-moda-w-kinie-6025274240406657g )**