29. WFF: Konkurs Międzynarodowy na 29. WFF

W środę 25 września odbyła się konferencja prasowa, podczas której została ogłoszona lista tytułów uczestniczących w Konkursie Międzynarodowym 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Zwycięzca wyłoniony przez międzynarodowe jury otrzyma Główną Nagrodę – Warsaw Grand Prix.

W tegorocznym Konkursie Międzynarodowym weźmie udział 15 filmów z całego świata.

29. WFF: Konkurs Międzynarodowy na 29. WFF
Źródło zdjęć: © OSA

Bardzo niespokojne lato / A Very Unsettled Summer / O vară foarte instabilă, reż. Anca Damian (Rumunia, Czechy, Szwecja, Wlk. Brytania 2013) 98 min.
Dziennikarz dostaje opowiadanie od byłej dziewczyny, w którym jest ona prostytutką i chce się z nim przespać. Błyskotliwa adaptacja opowiadania Philipa Ó Ceallaigha, w której granica między rzeczywistością i fikcją jest płynna.

Betonowa noc / Concrete Night / Betoniyö, reż. Pirjo Honkasalo (Finlandia, Szwecja, Dania 2013) 93 min.
Ostatnią noc przed odsiadką Ilkka spędza włócząc się po Helsinkach z 14-letnim bratem. Są świadkami wydarzeń, od których lepiej trzymać się z daleka.

Hazardzista / The Gambler / Lošejas, reż. Ignas Jonynas (Litwa, Łotwa 2013) 110 min.
Sanitariusz hazardzista wpada na pomysł, by do zakładów wykorzystać swój zawód. Organizuje nielegalne zakłady, w których stawką są życie i śmierć. Pierwszy film fabularny w koprodukcji litewsko-łotewskiej. Film miał premierę na festiwalu w San Sebastian.

Ida, reż. Paweł Pawlikowski (Polska 2013) 80 min.
Nowicjuszka przed złożeniem ślubów odwiedza jedyną żyjąca krewną. Zaczyna się podróż do przeszłości. Poruszający, kameralny, surowy w obrazie dramat, którym Paweł Pawlikowski ("Last Resort", "My Summer of Love") wraca do rodzinnego kraju.

Jak nigdy dotąd / Like Never Before / Jako Nikdy, reż. Zdeňek Tyc (Czechy, Słowacja 2013) 93 min.
W wiejskim domu umiera malarz - dziwak i ekscentryk. Towarzyszą mu dwie kochanki. Poruszający dramat, w którym umieranie nie jest prostą sprawą, a opieka nad umierającym to ciężkie doświadczenie.

Mandarynki / Tangerines / Mandariinid, reż. Zaza Urushadze (Estonia, Gruzja 2013) 90 min.
Abchazja 1992. Dwaj estońscy plantatorzy mandarynek podczas działań wojennych w ich wiosce zabierają rannych do domu. Do jednego trafia Abchaz, do drugiego Gruzin. Zaczyna się wojna.

Miłość jest ślepa / Love Is Blind / Kertu, reż. Ilmar Raag (Estonia 2013) 97 min.
Wstydliwą i nieśmiałą trzydziestolatkę z małej wsi rodzina znajduje roztrzęsioną pod łóżkiem miejscowego kobieciarza i pijaka. Ale co tak naprawdę stało się tamtej nocy? Niecodzienna love story ukazuje relacje mieszkańców małej wsi i mieszkającej tam rodziny.

Nadużycie słabości / Abuse of Weakness / Abus de faiblesse, reż. Catherine Breillat (Francja, Belgia, Niemcy 2013) 104 min.
Niezwykła współpraca między dwiema legendami francuskiego kina: Catherine Breillat wyreżyserowała brutalnie szczery autobiograficzny dramat, w którym obsadziła Isabelle Huppert w roli dotkniętej udarem reżyserki manipulowanej przez notorycznego oszusta.

* Pies / Paat / PAAT, reż. Amir Toodehroosta (Iran 2013) 77 min.*
Przywódcy religijni Iranu grzmią, że przyjaźń z psem to ślepe powielanie wulgarnej kultury Zachodu, obok amerykańskich filmów, muzyki pop, dżinsów i smartfonów. Tymczasem po Teheranie wędruje samotny pies.

Powrót przyjaciół: znowu razem / Kids Return: The Reunion / Kids Return - Saikai No Toki, reż. Hiroshi Shimizu (Japonia 2013) 107 min.
Dwóch przyjaciół - bokser i członek yakuzy - spotyka się po latach. Sequel "Powrotu przyjaciół" (Kids Return) japońskiego hitu z 1996 roku w reżyserii Takeshi Kitano.

Pragnienie / Thirst / Zhazhda, reż. Dmitri Tiurin (Rosja 2013) 102 min.
Kostia jest młodym człowiekiem, którego życie rozpadło się na dwie części - przed i po wojnie w Czeczenii. Adaptacja powieści Andrieja Giełasimowa "Pragnienie".

Raj dla potępionych / Paradise for the Damned / Un paraíso para los malditos, reż. Alejandro Montiel (Argentyna 2013) 83 min.
Argentyński thriller o tajemniczym nocnym stróżu fabryki, który prowadzi podwójne życie.

* Ulica pułapka / Trap Street / Shuiyin Jie, reż. Vivian Qu (Chiny 2013) 93 min.*
On pracuje przy powstawaniu cyfrowych map topograficznych. Spotyka ją. Kiedy chce się znów z nią spotkać, nie może jej odnaleźć, a ulica, na której się spotkali zniknęła z systemu. Kafkowski thriller, w którym poznajemy chińską wersję życia pod ciągłą obserwacją.

W ukryciu / In Hiding, reż. Jan Kidawa Błoński (Polska 2013) 103 min.
Reżyser "Różyczki" opowiada o niezwykłej więzi emocjonalnej między dwiema kobietami - Janiną, mieszkającą z ojcem, młodą, wrażliwą wiolonczelistką oraz Ester, młodą Żydówką, ukrywającą się w piwnicy pod ich mieszkaniem w czasie okupacji.

Zielona kurtka / The Green Jacket / Zelena Kofta, reż. Volodymyr Tykhyy (Ukraina 2013) 104 min.
Zaginął 7-letni chłopiec. Jego starsza siostra jest pewna, że wie, kto go porwał. Ale czy rozpacz, poczucie winy i bezsilność wystarczą, by uzasadnić okrutną zemstę?

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)