37. Gdynia Film Festival: Święto polskiego kina dobiega końca!

37. Gdynia Film Festival: Święto polskiego kina dobiega końca!
Źródło zdjęć: © AFP

Zobaczcie naszą relację z piątego dnia festiwalowego szaleństwa.

Przedostatni dzień święta polskiego kina dobiegł końca!

To był wyjątkowy dzień nie tylko dla młodych twórców, którzy wieczorem zostali uhonorowani, ale również dla organizatorów i gości 37. Gdynia Film Festival - niespodziewanie do Konkursu Głównego dołączył najnowszy film Władysława Pasikowskiego (na zdjęciu), "Pokłosie".

Dodatkowo internauci Wirtualnej Polski wytypowali najlepszy film tegorocznego festiwalu. Bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się obraz w reżyserii Leszka Dawida, "Jesteś Bogiem".

Specjalnie dla wszystkich fanów polskiego kina, przygotowaliśmy relację z najbardziej emocjonującego dnia 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

1 / 8

''Droga na drugą stronę''

Obraz
© Film WP

Jednym z ostatnich pokazów prasowych prezentowanym na 37. Gdynia Film Festival, była animacja w reżyserii Anci Damian, "Droga na drugą stronę".

Produkcja uznawana za kontrowersyjną opowiada o autentycznych wydarzeniach z lat 2007-2008. To historia Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie.

Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Mężczyzna umarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala.

2 / 8

Twórcy szokującej animacji

Obraz
© Film WP

Na konferencji prasowej filmu "Droga na drugą stronę" zabrakło najważniejszej osoby z ekipy - rumuńskiej reżyserki, Anci Damian.

Na rozmowę z dziennikarzami przybyli jednak producenci oraz Maciej Stuhr, który w filmie użyczył jedynie swojego głosu w charakterze narratora.

Twórcy opowiadali o wielkiej popularności filmu na międzynarodowych festiwalach. Reżyserka już jest w trakcie kolejnego projektu i wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejny filmowy obraz ukazujący wstrząsające konsekwencje ludzkiej niesprawiedliwości.

3 / 8

Spowiedź Romana Polańskiego

Obraz
© Film Point

Jedną z dłużej oczekiwanych produkcji, która jednak nie bierze udziału w Konkursie Głównym, jest poruszający dokument, a raczej wywiad z Romanem Polańskim o całym jego życiu.

Po raz pierwszy publicznie i tak szczerze reżyser opowiada o największych tragediach swojego życia, ale również o głośnych skandalach, które uczyniły go człowiekiem wiecznie ściganym przez wymiar amerykańskiego prawa.

Polański w tej rozmowie płacze, przeprasza, we wzruszający sposób opowiada o swoich rodzicach i wojnie. Tej filmowej pozycji nikt nie powinien ominąć obojętnie.

4 / 8

''Pokłosie'' czarnym koniem

Obraz
© AFP

Jak się okazało, wielkim zaskoczeniem 37. Gdynia Film Festival jest najnowszy film Władysława Pasikowskiego, "Pokłosie".

Producenci tłumaczyli dziennikarzom, że prace nad postprodukcją filmu zakończyły się w trakcie trwania festiwalu i dopiero w środę wieczorem film dopuszczono do Konkursu Głównego.

Po pierwszej niespodziance w planach repertuarowych przyszedł czas na następną. Film "Pokłosie" okazała się być czarnym koniem festiwalowej konkurencji i zachwycił dziennikarzy.

5 / 8

O czym jest ''Pokłosie''?

Obraz
© AFP

Film porusza trudną tematykę udziału Polaków w mordach na żydowskich rodzinach w okresie okupacji niemieckiej.

Co ważne – nie jest to historia o Jedwabnem, wyraźnie podkreślała to ekipa. Przez siedem lat twórca wraz z producentem Dariuszem Jabłońskim walczył o realizację tego projektu.

Na konferencji prasowej pojawił się Jabłoński wraz z odtwórcami głównych ról – Maciejem Stuhrem i Ireneuszem Czopem oraz przedstawicielami Canal+.

Władysław Pasikowski nie dotarł na festiwal gdyż aktualnie pracuje w Amsterdamie.

6 / 8

Konferencja prasowa filmu ''Pokłosie''

Obraz
© helios.pl

Padło dużo pytań o znaczenie filmu i o to, jakiej dyskusji na jego temat spodziewają się twórcy.

Jabłoński podkreślił, że nie obawia się oskarżeń o to, że film jest antypolski, bo w jego odczuciu jest on propolski i opowiada o odwadze mierzenia się z trudną historią własnego kraju.

W piątym dniu festiwalu pojawił się faworyt Konkursu Głównego. „Pokłosie” zwyciężyło w głosowaniu dziennikarzy na najlepszy filmu festiwalu (ex aequo z „Jesteś bogiem”).

7 / 8

Nagrody dla Młodego Kina

Obraz
© AFP

Późnym wieczorem odbyła się również gala wręczenia nagród w Konkursie Młodego Kina i nagród pozaregulaminowych 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Jury w składzie: Marcin Wrona (przewodniczący), Agnieszka Wójtowicz-Vosloo, Magnus von Horn oraz Krzysztof Kornacki obejrzało 29 filmów i główną nagrodę im. Lucjana Bokińca przyznało Mateuszowi Głowackiemu za film "Kiedy ranne wstają zorze". Nagrodę Specjalną odebrał Grzegorz Zariczny za "Nasza zima zła".

8 / 8

Dla WP ''Jesteś Bogiem''!

Obraz
© Materiały prasowe

Podczas Małej Gali mieliśmy również przyjemność ogłosić, że tegoroczną Nagrodę Internautów Wirtualnej Polski dla najlepszego filmu Konkursu Głównego 37 GFF otrzymał „Jesteś Bogiem”!

W głosowaniu internautów zwyciężył wyczekiwany od dawna i powstający od czterech lat film „Jesteś Bogiem”, opowiadający o losach Magika, Fokusa i Rahima, czyli założycieli kultowej formacji Paktofonika.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)