Trwa ładowanie...
d1u1aod

Władysław Pasikowski

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Łódź, Polska

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:

Pokłosie (2012) (Sierżant Włodzimierz Nowak)

Jack Strong (2014) (Hanna Kuklińska)

Psy 2. Ostatnia krew (1994) (Sekretarz Sawczuka)

Psy (1992) (Elegant)

Kroll (1991) (kapral Wiaderny)

Pitbull. Ostatni pies (2018)

Kurier (2019)

d1u1aod

Polski reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca najbardziej kasowych filmów polskich filmów ostatnich lat. Dialogi jak i postacie z tych filmów przebojem weszły do społecznego obiegu, są żywo obecne w świadomości, głównie młodych, widzów jak i języku popkultury.

Władysław Pasikowski urodził się 14 czerwca 1959 roku w Łodzi. Absolwent Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1988). Po transformacji społeczno-ustrojowej przełomu lat 80. i 90. Pasikowski jako pierwszy przeniósł na polski grunt (bardzo precyzyjnie i realistycznie zrealizowane) wzorce amerykańskiego mocnego kina sensacyjnego i od tamtej pory uznawany jest za rodzimego specjalistę od tego gatunku.

Pasikowski jest reżyserem, który wykreował w polskim kinie wizerunek policjanta-twardziela, a także gwiazdy Bogusława Lindy, Cezarego Pazury i w mniejszym stopniu Olafa Lubaszenki, Artura Żmijewskiego czy Marka Kondrata. Zadebiutował filmem "Kroll", o poszukiwaniach uciekiniera z jednostki wojskowej, by wkrótce po nim nakręcić "męskie" dramaty policyjne "Psy" i "Psy 2". Wszystkie te filmy były dobrze przyjęte przez krytykę, a wręcz entuzjastycznie przez publiczność.

Po "Psach 2" próbował odejść od kina sensacyjnego realizując dramat "Słodko gorzki" osadzony w środowisku młodzieżowym. Niestety była to porażka zarówno w sensie artystycznym, jak i frekwencyjnym. Film, pozbawiony dobrego pomysłu na scenariusz, był po prostu nudnym zlepkiem scen usiłujących naśladować młodzieżowy sznyt i slang. Zabrakło w nim tak wyrazistych bohaterów i kreacji aktorskich jak w poprzednich obrazach Pasikowskiego. Kolejne jego filmy sensacyjne: "Demony wojny wg Goi", "Operacja Samum" i "Reich" nie dorównały już tym pierwszym, ani pod względem artystycznym, ani frekwencyjnym.

"Psy" oraz "Słodko gorzki" nagrodzono za reżyserię na FPFF w Gdyni (odpowiednio 1992 i 1996). "Kroll" w 1991 roku otrzymał w Gdyni nagrodę za debiut reżyserski i nagrodę specjalną Jury. "Psy" nagrodzono za reżyserię także w 1994 roku w Valenciennes we Francji na Festiwalu Kina Akcji i Przygody.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u1aod
d1u1aod
d1u1aod
d1u1aod

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj