Trwa ładowanie...

Aktor Marcin Kowalczyk otrzymał filmową nagrodę im. Cybulskiego [foto]

Aktor Marcin Kowalczyk otrzymał filmową nagrodę im. Cybulskiego [foto]Źródło: AFP
d28yh4d
d28yh4d

Aktor *Marcin Kowalczyk za rolę w filmie "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida, gdzie zagrał lidera grupy hip-hopowej Paktofonika, Piotra Łuszcza "Magika", otrzymał w poniedziałek w Warszawie Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2012.*

Doroczna nagroda im. Cybulskiego wręczana jest młodym polskim aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Pod uwagę brane są ich filmowe kreacje z ostatniego sezonu. W tym roku nominowanych do nagrody było pięcioro artystów.

W rywalizacji o statuetkę 25-letni odtwórca roli Magika pokonał: Agnieszkę Grochowską, nominowaną za role w dwóch filmach - "W ciemności" i "Bez wstydu"; Joannę Kulig - nominowaną za rolę w "Sponsoringu"; Julię Kijowską - nominowaną za rolę w filmie "W ciemności" oraz Piotra Głowackiego, nominowanego za rolę w filmie "80 milionów".

Odbierając nagrodę, Marcin Kowalczyk wypowiedział się na temat całej piątki. "Mam wrażenie, że pchamy aktorstwo o krok do przodu. Jestem z nas bardzo dumny" - mówił aktor.

d28yh4d

Konkurs, w ramach którego przyznawana jest nagroda im. Cybulskiego, organizuje Fundacja Kino. W Kapitule Nagrody, zgłaszającej kandydatury aktorów do grona osób nominowanych, zasiadają m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Krystyna Janda. Tegorocznego laureata spośród nominowanych wyłoniło jury w składzie: aktorzy Jadwiga Jankowska-Cieślak i Maciej Stuhr, reżyser Bartosz Konopka, scenograf Ewa Braun i krytyk Andrzej Kołodyński.

Podczas poniedziałkowej gali, zorganizowanej w kinie Iluzjon, podkreślano, że wszyscy nominowani w tym roku młodzi artyści to aktorzy bardzo zdolni. Wybór jednej osoby z tak utalentowanej grupy nie był łatwy - zaznaczył reprezentujący jurorów Maciej Stuhr.

Do całej piątki zwrócił się również Andrzej Wajda. "Będąc starym reżyserem, dożyć młodych aktorów z takim doświadczeniem, z taką potrzebą wyrażania głębokich uczuć. Mamy fantastycznych młodych aktorów w Polsce. (...) Gdzie wy nauczyliście się tak grać?" - mówił wzruszony Wajda.

Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego po raz pierwszy wręczono w 1969 r. Najpierw przyznawał ją nieistniejący już magazyn "Ekran". W 1995 r. przyznawanie nagrody zawieszono. Fundacja Kino organizuje konkurs na laureata tej nagrody od 2005 r. Pierwszym laureatem, w 1969 r., był Daniel Olbrychski. Wśród kolejnych znaleźli się m.in.: Marian Opania, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Janda, Marcin Dorociński, Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz i Eryk Lubos.

Podczas uroczystości w Iluzjonie wręczona została również Nagroda im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej lat 2011/2012. Otrzymał ją Tadeusz Lubelski za "Historię niebyłą kina PRL".(PAP)

d28yh4d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28yh4d