Trwa ładowanie...

Andrzej Duda złożył życzenia z okazji 85. urodzin Jana Kobuszewskiego

Jan Kobuszewski skończył 85 lat. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów kabaretowych.

Andrzej Duda złożył życzenia z okazji 85. urodzin Jana KobuszewskiegoŹródło: East News, fot: East News
dn38ne8
dn38ne8

Jan Kobuszewski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów w dziejach sceny i srebrnego ekranu, a role w kabarecie "Dudek" czy "Wojna domowa" przeszły do historii. Choć dziś mówi, ze jest szczęśliwy mimo przeciwności losu, to prawda jest taka, że życie nie oszczędzało Jana Kobuszewskiego. Najpierw koszmar wojny na zawsze odcisnął na nim swoje piętno. Później choroba brutalnie wkroczyła w jego życie. Na szczęście aktor mógł liczyć na nieocenione wsparcie żony i ukochanej córki, choć nie było łatwo.

Teraz zasługi Kobuszewskiego docenił sam prezydent Rzeczpospolitej. Andrzej Duda złożył aktorowi życzenia urodzinowe.

Zobacz też: Najsmaczniejsza impreza w polskim show biznesie

Wielce Szanowny Panie - Dostojny Jubilacie! Z okazji Pańskich 85. urodzin składam najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Dzisiejszy wyjątkowy jubileusz stanowi znakomitą okazję, aby przekazać Panu wyrazy uznania dla Pana dorobku artystycznego, który zajmuje trwałe miejsce w dziejach polskiej kultury. Pana aktorskie dokonania budzą powszechny szacunek, pozostając niedościgłym wzorem dla kilku pokoleń adeptów tej sztuki. Wybitne kreacje teatralne, filmowe, estradowe, wreszcie realizacje radiowe czy telewizyjne udowadniają, że oprócz niezbędnych w tym zawodzie predyspozycji i talentu zawsze miał Pan na uwadze rzetelną pracę nad rolą. Widzowie i krytycy cenili Pańską precyzję, staranność, a także dystans i finezyjnie podaną ironię. W szerokim repertuarze ukazał Pan różnorodne osobowości i charaktery. Takie były uwielbiane przez publiczność kreacje w „Wielokropku”, „Kabarecie Starszych Panów”, „Kabarecie Olgi Lipińskiej” czy w legendarnym Kabarecie „Dudek”. Nie sposób również nie wymienić Pana udziału w takich programach rozrywkowych, serialach i słuchowiskach, jak „Bajki dla dorosłych”, „Barbara i Jan” oraz „Rodzina Poszepszyńskich”. Wypełnieniem tego wspaniałego obrazu są Pańskie role w pamiętnych spektaklach Mrożkowskich, w sztukach Aleksandra Fredry i filmach Stanisława Barei. W czasach PRL-u kwestie wygłaszane przez Pana bohaterów wywoływały radość i uśmiech, tak wówczas potrzebne w pokonywaniu codziennych absurdów. Trafiały też do języka potocznego i ze względu na popularność z pewnością można było nimi zapisać niejedną stronę. Jednocześnie Pana ciekawe interpretacje skłaniały do refleksji nad zwykłym człowiekiem, który ma swoje braki i wady, ale chce też jakoś „urządzić się” w nawet najbardziej niesprzyjających okolicznościach. Lecz to nie tylko Pańska twórczość artystyczna budziła wzajemną życzliwość i wlewała otuchę w ludzkie serca. Dopełnieniem tego jest Pana osobista postawa – niezwykła pogoda ducha, dobroć i optymizm, które tak szczerze i od zawsze nas ujmują. Dziękując Panu za te wszystkie wspaniałe interpretacje, raz jeszcze proszę o przyjęcie najlepszych gratulacji i urodzinowych życzeń. Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii Prezydent RP Andrzej Duda Andrzej Duda, Życzenia z okazji 85. urodzin Jana Kobuszewskiego

Jan Kobuszewski przyszedł na świat 18 kwietnia 1934 roku w Warszawie, z którą związał całe swoje życie – zarówno zawodowe jak i prywatne. Stolica była świadkiem scenicznych sukcesów, ale i zgryzot, jakich przez lata doświadczył Kobuszewski.

dn38ne8

We wspomnieniach siostry aktora, Hanny, zatytułowanych "Humor w genach", można znaleźć informację, że mało brakowało, a Kobuszewski mógł się w ogóle nie urodzić.

- Raczej sama umrę, niż miałabym własne dziecko zgładzić - odpowiedziała matka aktora na sugestie, że powinna poddać się aborcji ze względu na wiek i stan zdrowia.

Nic więc dziwnego, że narodziny Jana uznano za cud.

dn38ne8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn38ne8