Andrzej Grabowski
Jeden z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Mimo iż znany jest przede wszystkim z serialowej kreacji Ferdynanda Kiepskiego i kojarzony jest raczej z aktorstwem komediowym, ma też na swoim koncie co najmniej kilkadziesiąt dramatycznych występów teatralnych i ról filmowych.
Urodził się 15 marca 1952 roku w Chrzanowie. Pochodzi z Alwerni. W 1974 roku ukończył studia w krakowskiej PWST. W przedstawieniach dyplomowych grał Zabrzezińskiego w sztuce „Uciekła mi przepióreczka" Stefana Żeromskiego i Tallina w „Thermidorze" Stanisławy Przybyszewskiej.
Debiutował w 1974 r. rolą Witoldyńskiego w „Karykaturach" Kisielewskiego na scenie krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie był zaangażowany w latach 1974-75 (ponownie od 1979-1992 i później od 1997 roku). W latach 1975-79 grał w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (m.in. w „Poskromieniu złośnicy”), zaś w latach 1992-97 był aktorem krakowskiego Teatru Starego, gdzie wystąpił m.in. w „Weselu” Wyspiańskiego i „Rękopisie znalezionym w Saragossie”. W Teatrze Słowackiego zagrał takie role jak m.in. Strawiński w „Listopadzie”, Poeta w „Irydionie”, Major w „Damach i huzarach”, John w „Spętanych”, czy Żewakin w „Ożenku”. Gościnnie współpracuje z krakowskim Teatrem Scena STU („Kwartet", „Scenariusz dla trzech aktorów", „Kto się boi Wirginii Wolf?"), ma też na swoim koncie ponad 40 ról w Teatrze TV.
W filmie zadebiutował w 1972 roku w jednym z odcinków serialu Wojciecha Marczewskiego „Odejścia, powroty”. Aż do lat 90-tych nie grał żadnej znaczącej roli (jedynie kilka epizodów), poświęcając się głównie teatrowi. W 1994 roku pojawił się w filmie Jana Jakuba Kolskiego „Cudowne miejsce”, w roli sierżanta w filmie TV „Polska śmierć” oraz jako jeden z górników w „Śmierć jak kromka chleba” Kazimierza Kutza.
W 1995 roku ponownie wystąpił u tego reżysera, jako ksiądz w „Pułkowniku Kwiatkowskim”. W 1997 roku wcielił się w rolę ojca Marysi w serialu Izabelli Cywińskiej „Boża podszewka” (druga część w 2005 roku), po raz kolejny zagrał u Kazimierza Kutza w serialu „Sława i chwała”, wziął udział w filmie Roberta Glińskiego „Kochaj i rób co chcesz” oraz w filmie Eugeniusza Priwieziencewa „Prostytutki”.
W roku 1998 wystąpił wraz z Grażyną Wolszczak we włoskim filmie „La Ballata dei Lavavetri”, a rok później pojawił się w filmie Barbary Sass „Jak narkotyk” oraz w niewielkiej roli w „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana. Rok 1999 to także nagły wzrost popularności aktora, za sprawą wspomnianej już roli w sitcomie „Świat według Kiepskich” (1999-2011).
W roku 2002 pojawiał się* w mniejszych rolach w szeregu głośnych polskich produkcji, takich jak „Dzień świra”, „Superprodukcja”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „E=mc²”, czy „Jak to się robi z dziewczynami”. Gościnnie występował też w serialach: „Na dobre i na złe”, „Klan” i „Miodowe lata”. *W 2003 roku wystąpił w głównej roli w komedii Piotra Wereśniaka „Zróbmy sobie wnuka”, a dwa lata później dołączył do obsady znanego serialu „Złotopolscy”.
Rok 2005 to także pierwszoplanowy występ w filmie „Diabeł” oraz jedna z głównych ról w „PitBullu” Patryka Vegi (film i serial). W 2006 roku wystąpił w „Dublerach”, u Marka Koterskiego w filmie „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” oraz w „Świadku koronnym”. W tym roku także odcisnął swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Aktor jest zdobywcą Nagrody dla Najlepszego Aktora na Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście (2004).
W 2008 roku zagrał w "Małej Moskwie". Rok później wystąpił w filmach "Lunatycy" oraz "Piksele". W 2010 widzieliśmy go w filmach "Skrzydlate świnie", "Śluby panieńskie" oraz "Milion dolarów". W 2011 roku zagrał w "Tajemnicy Westerplatte".
Andrzej Grabowski był mężem aktorki Anny Tomaszewskiej, ma dwie córki, Katarzynę oraz Zuzannę, również aktorkę. W 2009 roku ożenił się z Anitą Kruszewską, charakteryzatorką filmową.
Strona oficjalna:http://www.grabowscy.com/
Komentarze