Anna Mucha
Miejsce urodzenia: | Warszawa, Polska |
Filmografia: | Chłopaki nie płaczą (2000) (Lili) Korczak (1990) (Sabinka) Panna Nikt (1996) (1996) (Kasia) Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (2000) (asystentka) Lista Schindlera (1993) (Danka Dresner) Roman Barbarzyńca 3D (2011) (Ksenia) Marszałek Piłsudski (2001) (Wanda Juszkiewiczówna) Sprawa kobiet (1982) (Agnes) Wkręceni 2 (2015) (Reżyserka) Kuchnia polska (serial) () (Ania Biesiekierska) Sąsiady (2014) (Niewierząca sąsiadka) Och, Karol 2 (2010) (Mira) Disco robaczki (2008) (Muszka) Młode Wilki 1/2 (1997) (Ania) Le violeur impuni (1992) (Agnes) Prosto w serce () (Monika Milewska) Przeklęta Ameryka (1991) (Karolina Szymańska) |
Pierwszy raz zagrała w filmie gdy miała 10. lat. Występowała u Spielberga i Wajdy, miała swój show w telewizji. Startuje w rajdach terenowych samochodów i skacze na spadochronie. Była nawet radną jednej z warszawskich gmin.
Od kiedy pojawiła się w obsadzie „M jak miłość” została ulubienicą polskich telewidzów. Inteligentna, rozgadana, pociągająca.
Urodzona pod znakiem byka Anna nigdy nie ukończyła szkoły aktorskiej. Swoje umiejętności nabywała bezpośrednio na planach filmowych, a było ich wiele. Nigdy nie spędza wakacji w Polsce oraz miewa obsesje na punkcie okularów.
Dotychczasowa filmografia Anny Muchy obejmuje ponad trzynaście tytułów, wśród których znajdują się takie hity jak: ">Lista Schindlera” czy ">Chłopaki nie płaczą”. Młoda warszawianka ma na swoim koncie również pięć ról w serialach, w tym także w największym eksportowym przeboju polskiej telewizji ostatnich lat czyli „M jak Miłość”.
O sobie mówi, że jest odważna i gadatliwa. Zapytana podczas wywiadu dla magazynu ‘Viva’ o stosunek do swojego ciała odpowiedziała:- Użytkowy, z wyłącznym prawem dysponowania. Jestem dowodem na to, że rozmiar nie zawsze ma znaczenie. Jestem filigranowa i figlarna. Lubię zdziwienie u innych, gdy okazuje się, że mała kobietka może więcej. Gdy kruszynka siada za kierownicą potwora i rządzi. I pruje. I daje radę! A na końcu szowinista z uznaniem mówi: „OK, babo”. Dlatego pokochałam rajdy off-road.
Nie lubi porannych telefonów, gdyż zazwyczaj są one orędownikiem złych wiadomości. Najlepsze rzeczy zawsze zostawia sobie na koniec. Poza skokami na spadochronie i rajdami lubi chodzenie po jaskiniach. Nie przepada za eleganckimi kreacjami.
Anna Mucha , rodowita warszawianka urodziła się w 1980 roku. Karierę aktorską rozpoczęła bardzo wcześnie, bo już w przedszkolu. Zagrała wówczas główną rolę w „Czerwonym Kapturku”. W szkole podstawowej uczęszczała na zajęcia teatralne bardziej z nudów niż z chęci zostania aktorką. Jednak kontakt z aktorstwem miała zapewniony, czasami zupełnie przez przypadek.
Tak było z pierwszą rolą Ani w filmie Andrzeja Wajdy – „Korczak”, którą dostała zupełnie ‘niechcący’. Poszła na casting, by dodać otuchy koledze, który starał się o rolę. Tak się akurat złożyło, że została namówiona do próby i za dwa tygodnie dowiedziała się, że dostała rolę Sabinki.
Po zakończeniu przygody z „Korczakiem” dziesięcioletnia wówczas Ania na kolejną rolę nie musiała czekać długo. Po niespełna roku pojawiła się dla niej nowa szansa – „Kuchnia Polska” Jacka Bromskiego. Małą aktorkę zaproszono na próbne zdjęć, a niedługo po nich na plan. W tym cieszącym się spora popularnością serialu politycznych Anna Mucha zagrała Anię Biesiekierską, córkę Ireny i Jana.
Po premierze „Kuchni Polskiej” dzisiejsza gwiazda wystąpiła jeszcze jako Agnes, dziewczynka na huśtawce w polsko-francuskiej produkcji telewizyjnej „Sprawa kobiet”. W rok po premierze filmu miała miejsce największa, jak wspomina sama Ania, jej przygoda na planie. Było nią zagranie w kręconej w Krakowie „Liście Schindlera”. Mimo, że tematyka filmu nie była zbyt rozrywkowa, Ania bardzo miło wspomina tamten okres. Nie tylko* zagrała w jednym z największych filmów wszech czasów*, ale również poznała i zaprzyjaźniła się z samym Stevenem Spielbergiem.
Planowała tylko statystować, poszła na zdjęcia próbne, a jej kaseta poleciała do Ameryki, prosto do reżysera.* Miała kandydować do roli dziewiętnastoletniej dziewczyny, a mając trzynaście lat wyglądała na jedenaście. Ania tak się jednak spodobała Spielbergowi, że ten zmienił scenariusz tak, aby mogła zagrać w nim rolę*.
W 1993 miał miejsce również inny wielki tryumf Anny Muchy – pierwsza główna rola. Po Andrzeju Wajdzie i Jacku Bromskim talent Ani docenia Krzysztof Tchórzewski i obsadza ją w roli Karoliny w swym filmie „Przeklęta Ameryka”.
Po tym filmie,b. Ania zaczyna być angażowana przez wielu różnych reżyserów na planach filmów i seriali. Nie sposób więc zapomnieć o takich filmach jak „Młode Wilki ½” i „Chłopaki nie płaczą”.
Równolegle z coraz dynamiczniej rozwijającą się karierą filmową, Anna Mucha musiała prowadzić, ten sam co my wszyscy żywot ucznia. Co działo się z nią w tym okresie? Jak podaje jej strona, Ania chodziła do podstawówki i szkoły średniej. Uczyła się w warszawskim Liceum im. Stefana Batorego, które wybrała by zrobić na złość swojej nauczycielce, która nie dowierzała iż Ania może dostać się do tak dobrej szkoły. A ona nie tylko dostała się do niej, ale również skończyła ją by następnie dostać się na dwa kierunki (na UW i PAN-WSPS).
Jak sama mówi wolałaby dostać się na tylko jeden z nich, gdyż wtedy nie musiałaby w tydzień podejmować trudnej decyzji wyboru kierunku studiów. Stanęło na tym, że będzie studiować w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych
Po powrocie z Stanów Zjednoczonych, gdzie szlifowała warsztat aktorski, Anna Mucha otrzymała propozycję udziału w show "Taniec z Gwiazdami", który w towarzystwie Rafała Maseraka, wygrała. Tuż po zakończeniu show otrzymała propozycję nie do odrzucenia - by zasiąść w Jury "You Can Dance". Od 2010 roku w serialu "Prosto w serce" gra główną rolę – Monikę Milewską, bokserkę. Wcieliła się także w Anitę w serialu "Usta Usta". W 2011 roku zagrała w komedii "Och, Karol 2".
Była partnerką Kuby Wojewódzkiego, para rozstała się po czterech latach w 2007 roku. Obecnie związana z Marcelem Sorą.
Komentarze