Trwa ładowanie...
d1ohefa

Anna Nehrebecka

Najnowsze informacje
4.1
(59 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Bytom

Filmografia:

Ziemia obiecana (1974) (Anna)

Panna z mokrą głową (1994) (Matka Irenki)

Mój rower (2012) (Barbara)

Dom Wariatów (1984) (Wanda)

Kopciuszek () (Bożena, kierowniczka przedszkola w Kalinowie)

Kopernik (serial) () (Diana d'Este w Ferrarze)

Kopernik (1972) (Diana d'Este)

Chce się żyć (2013) (Jola, nauczycielka języka Blissa)

Panna z mokrą głową (serial) () (Matka Irenki)

Ziemia obiecana (serial) () (Anka)

Zanim nadejdzie dzień (1977) (Barbara Sieradzka)

Damski interes (1996) (Dorota)

Ile jest życia (1974) (Anna)

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały (2013) (Matka Basi)

Doktor Judym (1976) (Podborska Joanna)

Marynia (1983) (Marynia Pławicka-Połaniecka)

Noce i dnie (1975) (Celina Mroczkówna)

d1ohefa

Polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, o charakterystycznym, nieco tajemniczym uśmiechu i niezwykle ciepłym wyrazie twarzy. Sławę zdobyła głównie dzięki licznym rolom na małym ekranie.

Urodziła się 16 grudnia 1947 roku w Bytomiu. W 1969 roku ukończyła PWST w Warszawie i z miejsca dostała angaż w stołecznym Teatrze Polskim, z którym związana jest do dziś.

Grywała zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Dała się poznać szerokiej publiczności teatralnej, jak i widzom Teatru TV w sztukach Shakespeare'a, Moliera, Schillera, Corneille'a, Wyspiańskiego, Mrożka i wielu innych. W filmie zadebiutowała w 1968 roku. Była to nowelka telewizyjna z serii „Świat grozy”, zatytułowana „Duch z Canterville” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich.

W latach 70-tych zasłynęła rolami w adaptacjach literatury: Anki, narzeczonej Borowieckiego (w tej roli Daniel Olbrychski) w dziele Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana” (1974), Joanny Podborskiej w „Doktorze Judymie” Włodzimierza Haupe z Janem Englertem w roli głównej, Celiny w „Nocach i dniach” Jerzego Antczaka (oba w 1975), a zwłaszcza dzięki głównej roli Maryni w „Rodzinie Połanieckich” Jana Rybkowskiego (1978, zespołowa Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji).

Na początku lat 80-tych wzięła udział w popularnych serialach „Jan Serce” Radosława Piwowarskiego i w „Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy” Jerzego Sztwiertni (oba w 1981) oraz w kolejnej serii „Rodziny Połanieckich”, tym razem zatytułowanej „Marynia” (1983).

W 1984 roku wystąpiła w pierwszym z serii filmów o Adasiu Miauczyńskim w reżyserii Marka Koterskiego, zatytułowanym „Dom wariatów”, trzy lata później ponownie spotkała się z Jerzym Sztwiertnią na planie adaptacji „Komediantki” (1987).

W 1994 roku, po kilku latach przerwy wystąpiła w filmie dla młodych widzów „Panna z mokrą głową” Kazimierza Tarnasa, w 1996 – zagrała u Krzysztofa Zanussiego w „Damskim interesie”, filmie z telewizyjnego cyklu „Opowieści weekendowe”.

W latach 1997-2000 związana była z serialem TV „Złotopolscy”, gdzie występowała jako Barbara, żona senatora Złotopolskiego (w tej roli Kazimierz Kaczor).

W 1998 roku wystąpiła wraz z Teresą Lipowską w filmie albańskiego reżysera, zatytułowanym „Pułkownik Bunkier”. Ostatnio bierze udział w serialu TV „Kopciuszek” (2006-2007).

Anna Nehrebecka zasłynęła z wieloletnich programów recytatorskich, wykonywanych w radiu i telewizji. Z podobnymi programami, cieszącymi się dużym zainteresowaniem, występowała w okresie stanu wojennego w kościołach i domach prywatnych.

Ostatnimi czasy z kolei, recytowała poezję na występach w Europie, Australii, Nowej Zelandii i w Stanach Zjednoczonych. Od 1982 roku związana jest blisko z życiem kulturalnym Kościoła – uczestniczy w Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej, organizuje wieczory poetyckie.

W latach 2001-2007 mieszkała w Brukseli, wraz z mężem Iwem Byczewskim - doktorem prawa międzynarodowego, Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Królestwie Belgii.

W 1975 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W 2005 roku, podczas X Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd.

W 2009 roku zagrała w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas". W 2011 roku otrzymała gościnną rolę w serialu "Instynkt".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ohefa
d1ohefa
d1ohefa