Trwa ładowanie...
d8nlp4q

Aresztowanie Polańskiego efektem "wymiany" Szwajcaria-USA-media

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aresztowanie Polańskiego efektem "wymiany" Szwajcaria-USA-media
(AFP)
d8nlp4q

Dziennik "Corriere della Sera" kontynuuje w niedzielę poruszany w mediach temat możliwego związku zatrzymania Romana Polańskiego na lotnisku w Zurychu z "delikatnymi" negocjacjami w sprawie kont bankowych około 13 tysięcy obywateli USA w Szwajcarii, których ujawnienia zażądała strona amerykańska.

Według gazety Szwajcarzy z obawy, że Amerykanom nie wystarczy pierwsza przekazana im lista 4400 nazwisk posiadaczy takich kont, którzy w ich kraju ukryli nielegalnie majątki, postanowili zaproponować coś innego. Jedną z "ofert" - twierdzi publicysta dziennika - miała być "głowa Polańskiego", ściganego przez amerykański wymiar sprawiedliwości.

Według autora artykułu za tą teorią przemawia fakt, że polski reżyser wielokrotnie przyjeżdżał do Szwajcarii i nigdy wcześniej "nie zastawiano na niego pułapki".

d8nlp4q

"Jeżeli tym razem założono mu kajdanki, stało się to dlatego, że była wola, by to zrobić, być może pod naciskiem sprawy Ubs"- napisała gazeta odnosząc się do kwestii rozmów związku szwajcarskich banków (Ubs) z amerykańskim fiskusem.

To była "wymiana" - ocenił dziennik. Według "Corriere della Sera" strona szwajcarska obawiając się, że prokuratura w Miami "przystąpi do ataku pukając do drzwi innych banków" próbowała nie dopuścić do tego i dlatego złożyła Amerykanom propozycję zatrzymania Polańskiego.

76-letni Roman Polański został zatrzymany 26 września na lotnisku w Zurychu i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku.

Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzuca Polańskiemu, że w roku 1977 w willi aktora Jacka NicholsonaJacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem rozpoczętego przeciwko niemu postępowania karnego reżyser zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia.

d8nlp4q

Podziel się opinią

Share
d8nlp4q
d8nlp4q