Trwa ładowanie...

''Baczyński'': Tylko u nas! Pierwsze kadry z filmu ''Baczyński'' [foto]

''Baczyński'': Tylko u nas! Pierwsze kadry z filmu ''Baczyński'' [foto]Źródło: helios.pl
d1ksj6w
d1ksj6w

Po raz pierwszy przedstawiamy kadry z filmu i informacje dotyczące debiutu fabularnego Kordiana Piwowarskiego, syna twórcy kultowego *"Pociągu do Hollywood".*

„Baczyński” ma wiele warstw. Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej - o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie - slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością.

To film poetycko-biograficzny, który wymyka się znanemu dotychczas podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania dzieł filmowych. Zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Każdy odbierze go po swojemu, zinterpretuje na własne potrzeby, będzie miał inne refleksje, odczucia.

d1ksj6w

„Baczyński” jest pierwszą filmową próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył i dlaczego zginął tak młodo? Reżyser filmu, Kordian Piwowarski, poszukując klucza do motywacji tytułowego bohatera, znalazł człowieka nierozerwalnie związanego ze swoją twórczością. Postawa i decyzje Baczyńskiego były odzwierciedleniem tego, co pisał w wierszach, a sedno jego twórczości stanowiły lęki, pragnienia i wątpliwości, które nim targały. Poezja nadała sens jego życiu i śmierci, uwieczniła go jako legendę.

Tytułową rolę w „Baczyńskim” gra Mateusz Kościukiewicz, w którym wielu krytyków filmowych i widzów widzi gwiazdora polskiego kina. Nie są to porównania na wyrost, bo 26-letni aktor ma już na koncie kilkanaście ról filmowych! Zagrał między innymi w „Tataraku” Andrzeja Wajdy, „Nightwatching” Petera Greenawaya, „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, podkładał głos jednej z rysunkowych postaci w głośnym filmie Jana Komasy „Sala Samobójców”, a niedawno w kinach można było zobaczyć go m.in. w „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec. W 2010 roku został laureatem prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, która jest przyznawana młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. W tym samym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską (w filmie „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali), a w 2011 roku Orła (Polską Nagrodę
Filmową) w kategorii odkrycie roku.

W „Baczyńskim” młodemu aktorowi partneruje Katarzyna Zawadzka, która wciela się w żonę głównego bohatera filmu - Barbarę. To młoda, ale już doceniania przez krytykę aktorka. W 2011 roku za rolę w „W imieniu diabła” Barbary Sass otrzymała nagrodę na debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Reżyserem filmu jest Kordian Piwowarski, absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, który jest synem znanego reżysera Radosława Piwowarskiego. Ten młody twórca doskonale wie, jak dotrzeć do szerokiej publiczności, co sprawdza się w praktyce, bo jest reżyserem „Na dobre i na złe”, popularnego serialu TVP 2. Kordian zna także smak pracy na planie wielkich produkcji - był asystentem Andrzeja Wajdy podczas zdjęć do filmu „Katyń”.

Autorem muzyki, która tworzy wyjątkowy klimat filmu, jest jeden z najzdolniejszych kompozytorów młodego pokolenia Bartosz Chajdecki (napisał muzykę między innymi do popularnych seriali „Czas Honoru”, „Wszystko przed nami” czy „Misja Afganistan”), a producentami - Stanisław Szymański oraz Tadeusz Lampka, od wielu lat związani z kinematografią i telewizją. Produkowane przez niego seriale - „M jak miłość”, „Na dobre i na złe” i „Barwy Szczęścia” prowadzą w rankingach popularności i oglądalności. Tadeusz Lampka stoi również za sukcesami takich hitów kinowych jak „Och Karol 2”, „Nie kłam kochanie” czy „Nigdy w życiu!”. Za dystrybucję filmu odpowiedzialny jest Zbigniew Żmigrodzki.

Firma Studio Interfilm, którą prowadzi, dystrybuowała wszystkie filmy Tadeusza Lampki, a on sam ponadto wprowadzał do kin wiele innych, między innymi „Pana Tadeusza”, „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” czy „Jan Paweł II”.

Doświadczenie ludzi, którzy znają branżę filmową od podszewki, entuzjazm młodych utalentowanych twórców, niespotykana forma oraz tematyka „Baczyńskiego” sprawiają, że to film wyjątkowy.

d1ksj6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ksj6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj