Berlinale bez nagrody im. Alfreda Bauera. Dyrektor festiwalu był nazistą
Nagroda im. Alfreda Bauera była przyznawana od 1987 r., a wśród laureatów są takie nazwiska jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland czy Baz Luhrmann. Po latach wyszło na jaw, że późniejszy dyrektor Berlinale współpracował z Goebbelsem.
O kontrowersyjnej przeszłości Alfreda Bauera napisał niemiecki tygodnik "Die Zeit". Dziennikarze dotarli do dokumentów, które mówią, że Bauer był w młodości członkiem SA (Oddziały Szturmowe NSDAP, tzw. "brunatne koszule"), a w czasie wojny aktywnie realizował plan Józefa Goebbelsa, ministra propagandy i oświecenia publicznego w rządzie Adolfa Hitlera. Późniejszy dyrektor Berlinale miał być chwalony za bycie "entuzjastycznym SA-manem", a jego "postawa polityczna była bez zarzutu".
Obejrzyj: "Boże Ciało" z szansą na Oscara. Tomasz Ziętek: "Nie myślałem, że skończy się to na Oscarach"
Jak podaje brytyjski "Guardian", dokumenty na temat Bauera zostały odnalezione w Narodowych Archiwach i miejskim archiwum w Berlinie. W jego teczkach widnieją zapisy dotyczące szpiegowania aktorów, reżyserów i innych przedstawicieli przemysłu filmowego. Bauer miał tak silną pozycję, że decydował, kto zostanie przydzielony do realizowania działań propagandowych, a kto trafi na front.
Zobacz także: Była sekretarką Goebbelsa. Przed śmiercią opowiedziała o wszystkim, co przeżyła w gabinecie zbrodniarza
Po wojnie zacierał wszelkie ślady po nazistowskiej przeszłości, a wręcz kreował się na zagorzałego przeciwnika Hitlera. Publikował fałszywe oświadczenia na temat swojej działalności w czasie wojny. W efekcie od 1951 r. został pierwszym dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Berlinale) i sprawował tę funkcję do czasu przejścia na emeryturę w 1976 r.
Alfred Bauer zmarł w 1986 r. w wieku 75 lat. Rok później francuski reżyser Leos Carax otrzymał na Berlinale pierwszą nagrodę im. Alfreda Bauera za film "Zła krew". W kolejnych latach wyróżniano tą nagrodą filmy fabularne, które "otwierają nowe horyzonty sztuki filmowej oraz wykazują się wyjątkową innowacyjnością i oryginalnością". Były to m.in. "Tatarak" Andrzeja Wajdy, "Romeo i Julia" Baza Luhrmnanna czy "Pokot" Agnieszki Holland.
Ostatnim filmem z nagrodą im. Alfreda Bauera jest niemiecki "System Crasher" Nory Fingscheidt. Po rewelacjach "Die Ziet", które zostały opublikowane trzy tygodnie przed jubileuszowym, 70.Berlinale, władze festiwalu zawiesiły przyznawanie kontrowersyjnej nagrody.
W oświadczeniu organizatorów Berlinale czytamy, że zaistniała sytuacja doprowadzi do głębokiej analizy historii festiwalu przy udziale niezależnych ekspertów.