Borys Szyc

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, jeden z najbardziej znanych współcześnie aktorów polskich młodego pokolenia.

Borys Szyc

Urodził się 4 września 1978 roku w Łodzi. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończył w 2001 roku. Od tego też roku związany jest z warszawskim Teatrem Współczesnym, w którym angaż otrzymał m.in. dzięki dyplomowej kreacji w „Płatonowie” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Tytułowa rola przyniosła mu ponadto nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W tym samym roku pojawił się też w inscenizacji prozy Bogumiła Hrabala „Bambini di Praga”, ponownie w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Rola Bucefała przyniosła aktorowi statuetkę warszawskiego Feliksa.

Stosunkowo szybko zdobył ogólnokrajową popularność, głównie dzięki rolom: cwaniaczka Alberta w filmie Konrada Niewolskiego „Symetria” (2003), złodziejaszka „Szerszenia” w komedii Juliusza Machulskiego „Vinci” (2004) oraz Bartosza w obsypanych nagrodami „Pręgach” (2004) w reżyserii Katarzyny Piekorz. Rozpoznawalność na szeroką skalę na pewno przyniosła mu kreacja podkomisarza Tomasza Kruszyńskiego „Kruszona” w serialu TV „Oficer”, gdzie pojawił się m.in. obok Pawła Małaszyńskiego. Nie była to oczywiście pierwsza przygoda Szyca z telewizją.

Jeszcze w czasie studiów aktor pojawiał się w epizodycznych lub gościnnych rolach na planie znanych seriali TV, takich jak : „Klan” (jako student Krystyny Lubicz), „Na dobre i na złe”, „Miodowe lata”, „Rodzina zastępcza”, „Adam i Ewa”, czy później: „Kasia Tomek”, „Zaginiona”, „Defekt”. Wystąpił też kilkakrotnie w Teatrze TV (choćby w spektaklu „Wampir” 2003 w reżyserii Macieja Dejczera).

Na dużym ekranie zadebiutował już jako 9-latek, kiedy to pojawił się w przebraniu krasnoludka na planie komedii Juliusza Machulskiego „Kingsajz”. Nikt nie przypuszczał wówczas, że kilkanaście lat później spotka się z tym samym reżyserem już jako zawodowy aktor („Vinci” 2004).

Jako profesjonalny aktor na dużym ekranie wystąpił po raz pierwszy w 2000 roku w epizodycznej roli w dramacie sensacyjnym „Enduro Bojz”. W 2001 roku pojawił się w „Przedwiośniu” Filipa Bajona, rok później w komedii „E=mc²”Olafa Lubaszenki oraz w filmie sensacyjnym „Bez litości”, gdzie wystąpił m.in. obok Pawła Wilczaka. Następnie przyszły wspomniane już wcześniej role, które okazały się przełomowymi w karierze Szyca („Symetria”, „Pręgi”, „Vinci”, „Oficer”).

W 2006 roku pojawił się w debiutanckim „Chaosie” Xawerego Żuławskiego, ponownie u Konrada Niewolskiego w komedii „Job, czyli ostatnia szara komórka” oraz w kontynuacji bijącego rekordy popularności „Oficera” (tym razem pod tytułem „Oficerowie”). 2007 rok to udział w dwóch komediach: „Rysiu” w reżyserii Stanisława Tyma oraz w „komedii hormonalnej” – „Testosteron”. W 2009 roku zagrał w kilku filmach, były to: “Wojna polsko-ruska”, “Enen”, “Randka w ciemno”, “Mniejsze zło”. W 2010 roku wystąpił w “Ślubach panieńskich”. Z kolei w 2011 roku zagrał w filmach “Bitwa pod Wiedniem” i “Bitwa warszawska 1920”.

Zagrał epizod (młodego gestapowca) w „Pianiście” Romana Polańskiego. Kilkakrotnie współpracował przy realizacji polskich wersji językowych do filmów dla dzieci (m.in. „Rogate ranczo” 2004).

Borys Szyc

Data urodzenia1978-09-04
Miejsce urodzeniaŁódź
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)