Trwa ładowanie...
john malkovich
09-10-2015 12:33

Camerimage 2015: Wystawa zdjęć Sandro Millera

Camerimage 2015: Wystawa zdjęć Sandro MilleraŹródło: mat. promocyjne
d45934s
d45934s

Zapraszamy na wystawę prac, które zrodziły się z fascynacji klasycznymi dziełami mistrzów fotografii oraz współpracy z aktorem Johnem Malkovichem. Wystawa MALKOVICH, MALKOVICH, MALKOVICH. HOMAGE TO PHOTOGRAPHIC MASTERS zostanie uroczyście otwarta w Galerii TUMULT w Toruniu w niedzielę, 15 listopada, o godz. 18:00.

Sandro Miller (ur. 1958) jest amerykańskim fotografem, któremu sukces komercyjny pozwolił na realizowanie własnych projektów artystycznych. Miller poznał aktora Johna Malkovicha pod koniec lat 90. podczas sesji zdjęciowych działającego w Chicago Steppenwolf Theatre Company. Oprócz licznych portretów przeznaczonych do publikacji w komercyjnych magazynach ilustrowanych, Miller zrealizował z Malkovichem autorskie miniatury filmowe (m.in. Ecstasy i Malkovich Butterflies). Jednak dopiero powstały w latach 2012-2014 cykl Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki oraz szerokiej publiczności w Stanach Zjednoczonych i Europie. Składający się z 41 fotografii, barwnych i czarno-białych, cykl bazuje na zainscenizowaniu przez Millera i odegraniu przez Malkovicha ikonicznych zdjęć znanych z podręczników historii fotografii i wykonanych przez mistrzów w rodzaju Irvinga Penna, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Herba Rittsa, Andy'ego Warhola,
Roberta Mapplethorpe'a czy Dorothei Lange. Zaskakujący również dla autorów, sukces pokazanego po raz pierwszy w 2014 roku w Catherine Edelman Gallery w Chicago projektu wynika z błyskotliwego pomysłu, perfekcyjnego warsztatu fotografii Millera, jak i niezwykłej plastyczności Malkovicha, wcielającego się w role bohaterów słynnych zdjęć.

d45934s

Organizatorzy wystawy przygotowali katalog z reprodukcjami wszystkich prac, krytycznymi esejami wybitnych znawców fotografii, Terry'ego Barretta, Krzysztofa Jureckiego i Adama Mazura, oraz wywiadami z Sandro Millerem i Johnem Malkovichem. W ramach wystawy prezentowane będą również trzy krótkometrażowe filmy w reżyserii Sandro Millera, z udziałem Johna Malkovicha: Malkovich Butterflies, Ecstasy, Allegory of the Cave. Sandro Miller będzie obecny na wernisażu oraz spotka się z uczestnikami CAMERIMAGE w trakcie specjalnego seminarium, które odbędzie się w Operze Nova w Bydgoszczy.

Wystawa prac Sandro Millera została dofinansowana przez Miasto Toruń. Partnerami wystawy są Fundacja Sztuki Świata oraz Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy. Ekspozycja będzie towarzyszyć 23. edycji Festiwalu CAMERIMAGE. Prace można oglądać od 15.11.2015 do 15.01.2016.

d45934s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45934s