"Cleopatra": to nie miało prawa się udać. Wielki film klapą stulecia
Film "Cleopatra" z 1963 roku, mimo że okazał się kinowym hitem, przyniósł swoim twórcom ogromne straty finansowe. Prace nad produkcją, w której główne role zagrali Elizabeth Taylor i Richard Burton, przebiegały pod znakiem skandali, opóźnień i niekończących się komplikacji.
Początkowo projekt, za który odpowiadał producent Walter Wanger i wytwórnia Twentieth Century Fox, zapowiadał się niezwykle obiecująco. Elizabeth Taylor została obsadzona w roli tytułowej, a scenariusz filmu, oparty na książce "The Life and Times of Cleopatra", Carlo Marii Franzero, miał opowiedzieć dramatyczne losy słynnej królowej Egiptu. Wkrótce jednak produkcja napotkała na poważne problemy - od zmiany reżysera po konieczność przebudowy gigantycznych dekoracji. Koszty zaczęły szybko rosnąć, przekształcając ambitny projekt w finansową czarną dziurę.
Specjalnie na potrzeby tego projektu wytwórnia zatrudniła doświadczonego producenta Waltera Wangera. I już na początku pojawił się zgrzyt. Fox założył skromny budżet na poziomie 2 mln dol., który jednak szybko zwiększył się do 5 mln. Dla porównania, "Ben-Hur" kosztował ponad 15 mln dol. Zatrudnienie Taylor kosztowało kolejny milion dolarów. Tym samym została pierwszą aktorką w historii, która otrzymała siedmiocyfrową gażę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Bridgertonowie". Serialowa Penelope: "Przecież nie miałam być piękna!"
W fotelu reżysera zasiadł Rouben Mamoulian, który wpadł na "genialny" pomysł, by zdjęcia do "Kleopatry" kręcić w Londynie. Deszczowa stolica nie była najlepszym miejscem do odtworzenia realiów starożytnego Rzymu i Egiptu, o czym przekonano się dopiero po 16 tygodniach na planie.
Kontrowersje i skandale
"Cleopatra" zyskała sławę nie tylko dzięki rozmachowi produkcji i znakomitym aktorskim kreacjom, ale i skandalom, w tym romansowi Elizabeth Taylor i Richarda Burtona. Para zdradzała swoich ówczesnych małżonków, co doprowadziło do dwóch rozwodów, a następnie ślubu Taylor i Burtona.
Mimo że film przyciągnął tłumy do kin, generując przychody rzędu 58 milionów dolarów, nie udało się pokryć astronomicznych kosztów, które, jak się szacuje, wyniosły blisko 60 milionów dolarów.
Finansowe konsekwencje
Mimo sukcesu kasowego, "Cleopatra" doprowadziła wytwórnię Twentieth Century Fox na skraj finansowej przepaści. Dopiero sprzedaż praw do emisji telewizyjnej pozwoliła wytwórni na wyrównanie strat. Stało się to dopiero trzy lata po premierze. Film "Cleopatra", będący w założeniu kinowym spektaklem, którego nikt wcześniej nie widział, przez lata pozostawał symbolem finansowej klapy.
"Cleopatra" zdobyła 9 nominacji do Oscara i zgarnął 4 statuetki: za zdjęcia, kostiumy, scenografię i efekty specjalne.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opisujemy historię wielkiego, amerykańskiego skandalu z menadżerem gwiazd, który wyłudził setki milionów dolarów. Jest o reakcjach na finał "Rodu smoka" i o filmie, który przebił "Pasję". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: