Constance Wu, gwiazda filmu „Bajecznie bogaci Azjaci”: Wiele straciłam przez swoją szczerość
Film „Bajecznie bogaci Azjaci” bije obecnie rekordy popularności w USA. Constance Wu amerykańska aktorka chińskiego pochodzenia przyznaje, że długo czekała na taką szansę. Polska premiera filmu już 31 sierpnia!
27.08.2018 | aktual.: 27.08.2018 11:08
Chociaż Constance Wu nie ma powodów żeby narzekać na swoją karierę, to mimo wszystko mówi głośno o tym jak niewiele azjatyckich bohaterów i historii pojawia się w amerykańskim kinie.* „Bajecznie bogaci Azjaci” są tego najlepszym przykładem – taka komedia romantyczna nie zdarza się zbyt często.* Tutaj bohaterzy azjatyckiego pochodzenia nie są mistrzami sztuk walki i nie odgrywają drugoplanowej roli jako genialni informatycy.
Constance Wu długo czekała na taką rolę
Rodzice Constance Wu przyjechali do USA z Tajwanu za pracą. Aktorka urodziła się w Ameryce, ale nigdy nie zapomniała o swoim pochodzeniu. Jej dziadkowie nie byli wykształconymi ludźmi – przez całe życie pracowali na roli. Dopiero rodzice Constance Wu byli pierwszym pokoleniem, które skończyło szkołę.
Aktorka długo czekała na swoją wielką rolę. Wcześniej można było zobaczyć ją w niezależnych produkcjach filmowych i teatralnych, a także w małych serialowych rolach. Pojawiała się w „Law & Order”, „Covert Affairs” czy „Royal Pains”.
Constance Wu jako Rachel Chu w filmie „Bajecznie bogaci Azjaci”
„Bajecznie bogaci Azjaci” to pierwsza od lat opowieść o współczesnej azjatyckiej historii z amerykańskimi aktorami azjatyckiego pochodzeniaw rolach głównych. Constance Wu gra tam Rachel Chu – pochodzącą z Nowego Jorku dziewczynę, która decyduje się aby pojechać ze swoim chłopakiem Nickiem (Henry Holding) do Singapuru na ślub jego najlepszego przyjaciela. Na miejscu Rachel dowiaduje się, że jej ukochany jest potomkiem jednej z najbogatszych rodzin w kraju. Na dodatek matka Nicka nie pochwala ich związku, a zazdrosne panny tylko czekają aż atrakcyjny kawaler zostawi swoją obecną dziewczynę…
Trailer filmu „Bajecznie bogaci Azjaci”
Constance Wu: Wiele straciłam przez swoją szczerość
Po wielkim sukcesie filmu „Bajecznie bogaci Azjaci” Constance Wu zaczyna mieć świadomość, że jej gwiazda zaczyna błyszczeć coraz silniejszym blaskiem.* Mimo tego, że aktorka nigdy nie pozostawała apolityczna – teraz zamierza jeszcze głośniej mówić o problemach społeczności Azjatów w kinie.*
"Wiele straciłam przez swoją szczerość” – przyznaje Constance Wu – „Zawsze byłam szczera, ale nikt wcześniej nie wiedział kim jestem. Teraz, kiedy stałam się znana chcę użyć sławy do czegoś dobrego”.
Constance Wu znana jest ze swojej bezpośredniości. Kiedy Paramount użyło techniki CGI i cyfrowych efektów specjalnych, aby w filmie „Ghost in Shell” Scarlett Johansson wyglądała na „bardziej azjatycką” Constance Wu porównała to do rasistowskiej praktyki blackface. Aktorka ostro skrytykowała przemysł filmowy również gdy Matt Damon został obsadzony w głównej roli w chińskiej superprodukcji „Wielki Mur”. Constance Wu zwróciła wtedy uwagę na utrwalanie rasistowskiego mitu, w którym tylko biały człowiek może uratować świat.
Constance Wu również zabiera głos w sprawie kobiet w Hollywood. Kiedy Casey Affleck został nominowany do Oscara w 2017 roku mimo oskarżeń o molestowanie seksualne na planie „I’m Still Here” – Constance mówiła głośno o „brutalnym i często ukrytym znęcaniu się nad kobietami w branży”. Swoimi wpisami na Twitterze wywołała oburzenie w Hollywood, a część branży się od niej odwróciła.
„Bajecznie bogaci Azjaci” – przełomowy film w Hollywood?
„Bajecznie bogaci Azjaci” opowiadają nie tylko azjatycką, ale również amerykańską historię. Rachel Chu (Constance Wu) mimo swojego pochodzenia jest traktowana jako obca w singapurskiej rodzinie swojego chłopaka. Problem tożsamości jest w tym filmie wyjątkowo silny.
„Dorastałam w przeważającej części w białej społeczności, ale nie było wątpliwości – jestem Azjatką” – opowiada Constance Wu o swoich doświadczeniach. „Od dłuższego czasu jednak borykam się z tym problemem. Jest wiele amerykańskich rzeczy, które robię. Urodziłam się i wychowałam w Ameryce”.