Trwa ładowanie...
sławomir idziak

Czwarta edycja warsztatów filmowych Sławomira Idziaka w Juracie

Share
Czwarta edycja warsztatów filmowych Sławomira Idziaka w Juracie
Źródło: AKPA
d3ffbuu

Czwarta edycja warsztatów filmowych "Film Spring", prowadzonych przez znakomitego polskiego operatora Sławomira Idziaka, trwa w Juracie na Helu.

Cel projektu "Film Spring" - przeznaczonego głównie dla młodych twórców - to stworzenie międzynarodowej wspólnoty filmowców, którzy będą wspólnie realizować filmy, a później razem starać się o ich reklamę i dystrybucję.

W ramach czwartej edycji warsztatów ponad 20-osobowa grupa młodych filmowców z różnych krajów realizuje pod nadzorem Idziaka krótkometrażowy film o miłości. W skład grupy wchodzą reżyserzy, operatorzy, scenarzyści i aktorzy z Niemiec, Szwajcarii, Finlandii, Francji i Polski.

d3ffbuu

Warsztaty trwają od 5 października, zakończą się 26 października. Celem uczestników jest wspólne nakręcenie krótkometrażowego, ok. 30-minutowego filmu fabularnego.

Powstaje obecnie film pt. "Clicking Love" - poinformowała we wtorek PAP kierownik produkcji warsztatów Maria Pudłowska. Jak wyjaśniła, film będzie historią o miłości między dziewczyną z Polski i chłopakiem z Niemiec.

Dziewczyna ma kłopoty emocjonalne, przyjeżdża na Hel z myślą o samobójstwie. W Juracie zauważa ją młody Niemiec, pracujący nad programem komputerowym. Niemiec jest zafascynowany tajemniczą, pociągającą Polką. Śledzi dziewczynę, fotografuje ją.

"To opowieść o uczuciu między dwójką ludzi na pozór bardzo od siebie odległych pod względem emocjonalnym" - powiedziała Pudłowska.

d3ffbuu

Organizatorzy warsztatów planują zaprezentowanie tego filmu na festiwalach filmowych i w telewizji.

Na festiwalach - m.in. na warszawskiej Oskariadzie i "Dwóch Brzegach" w Kazimierzu Dolnym-Janowcu nad Wisłą - a także w TVP Kultura pokazywano już film zrealizowany w ramach pierwszej i drugiej edycji warsztatów "Film Spring", zatytułowany "Crossing Paths" - przypomniała Pudłowska.

Poinformowała, że równolegle do warsztatów "Film Spring" pod nadzorem Sławomira Idziaka organizowane są w Juracie specjalne plenery filmowe. Osoby zainteresowane nakręceniem własnego filmu mogą przyjechać na Hel z własnym sprzętem i uczestniczyć jako wolni słuchacze w wykładach organizowanych dla uczestników warsztatów "Film Spring".

"Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w tych plenerach. Wciąż można przyjeżdżać. Do tej pory na naszych plenerach było już ok. 20 osób" - poinformowała Pudłowska. Jak powiedziała, organizatorzy warsztatów oraz plenerów zatrzymali się w Wojskowym Zespole Wypoczynkowym "Jantar" w Juracie.

d3ffbuu

Partnerami warsztatów są m.in. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Międzynarodowa Szkoła Filmowa w Kolonii w Niemczech i Narodowa Szkoła Filmowa w Helsinkach w Finlandii. Szczegółowe informacje nt. warsztatów i towarzyszących im plenerów filmowych można znaleźć na stronie internetowej www.filmspringopen.eu.

Wśród uczestników poprzednich edycji warsztatów był m.in. niemiecki aktor Marco Hofschneider, znany z filmu "Europa, Europa" Agnieszki Holland.

Sławomir Idziak to jeden z najwybitniejszych polskich operatorów, artysta cieszący się międzynarodową sławą. Jest autorem zdjęć do słynnych filmów Krzysztofa Kieślowskiego - "Krótkiego filmu o zabijaniu" (1987), "Podwójnego życia Weroniki" (1991) i "Niebieskiego" (1993). Był również operatorem Krzysztofa Zanussiego - pracował przy jego filmach "Bilans kwartalny" (1975), "Kontrakt" (1980) i "Rok spokojnego słońca" (1985).

Za granicą pracował m.in. na planach filmów: "Dowód życia" Taylora Hackforda z Meg Ryan i Russelem Crowem w rolach głównych (2000), "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta z Joshem Hartnettem, Ewanem McGregorem i Samem Shepardem (2001) - za zdjęcia do którego nominowano go do Oscara, oraz "Król Artur" Antoine'a Fuqua z Clivem Owenem i Keirą Knightley (2004). Jest też autorem zdjęć do filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2007), który wyreżyserował Brytyjczyk David Yates.

Urodził się w 1945 r. w Katowicach. Ukończył wydział operatorski łódzkiej "filmówki".

d3ffbuu

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ffbuu
d3ffbuu