Trwa ładowanie...

"Diuna" w kinach dopiero za rok. Studio już planuje sequel

Ekranizacja kultowej "Diuny" Franka Herberta znajduje się w fazie postprodukcji. Wiadomo, że powstanie też serialowy spin-off, a teraz pojawiły się sygnały na temat planowanej kontynuacji nieukończonego jeszcze filmu. Znamy nazwisko scenarzysty.

"Diuna" w kinach dopiero za rok. Studio już planuje sequelŹródło: Materiały prasowe
d13ykzk
d13ykzk

"Diuna" w reżyserii Denise'a Villeneuve'a ma trafić do kin 18 grudnia 2020 r. W obsadzie znaleźli się tacy aktorzy jak Timothée Chalamet (Paul Atryda), Rebecca Ferguson (Lady Jessika), Zendaya, Dave Bautista, Jason Momoa, Oscar Isaac, Josh Brolin, czy Javier Bardem. Za scenariusz odpowiadał m.in. Jon Spaihts ("Prometeusz", "Pasażerowie", "Doktor Strange"), który został teraz oddelegowany do pisania kolejnej części "Diuny".

Jak podaje "Hollywood Reporter", Spaihts jeszcze do niedawna obejmował stanowisko showrunnera serialu "Dune: The Sisterhood". Spin-offu osadzonego w świecie "Diuny" kręconego dla nowej platformy streamingowej HBO Max. Został jednak odsunięty od projektu, bo podobno jego wizja nie pokrywała się z oczekiwaniami wytwórni Legendary. W efekcie zostało mu przydzielone inne zadanie – napisanie scenariusza "Diuny 2", która nie była wcześniej zapowiadana.

Kyle MacLachlan jako Paul Atryda w "Diunie" z 1984 r. Materiały prasowe
Kyle MacLachlan jako Paul Atryda w "Diunie" z 1984 r. Źródło: Materiały prasowe

Spaihts nadal będzie się realizował jako producent wykonawczy "Dune: The Sisterhood", ale de facto stracił funkcję szefa tego projektu.

d13ykzk

Przypomnijmy, że informacje o nowej ekranizacji "Diuny" zostały potwierdzone w lutym 2017 r. Brian Herbert - syn autora literackiego pierwowzoru, Franka Herberta – oznajmił wówczas, że studio Legendary Pictures podpisało kontrakt z Denisem Villeneuve'em ("Nowy początek", "Blade Runner 2049", "Sicario").

Obejrzyj zwiastun "Blade Runner 2049":

Tytułowa Diuna (nazywana także Arrakis) z powieści Herberta to planeta, będąca jedynym we wszechświecie źródłem melanżu - mistycznej substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości. Książka otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie science fiction: Nebulę (1965) i Hugo (1966).

W latach 70. powieść Herberta chciał przenieść na ekran kultowy chilijski reżyser i scenarzysta komiksowy Alejandro Jodorowsky ("Święta góra"). W jego wersji mieli zagrać Orson Welles oraz Charlotte Rampling, a w sam projekt zaangażowani byli muzycy Pink Floyd, Salvador Dali, wybitny rysownik Jean "Moebius" Girar oraz ojciec "Obcego" Hans Ruedi Giger. Niestety, z powodów finansowych ekranizacja nigdy nie doszła do skutku. O perypetiach pracy nad filmem opowiada dokument "Jodorowsky's Dune" z 2013 r.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Reżyserem i autorem scenariusza pierwszej adaptacji z 1984 r. (na zdjęciu) jest David Lynch. W jego filmie wystąpili m.in. znani z "Twin Peaks" Kyle MacLachlan i Everett McGill, Sting, Jürgen Prochnow czy Francesca Annis. "Diuna" Lyncha okazała się finansową klapą. Później ekranizacją interesowało się wielu reżyserów, jednak ostatecznie nikt nie podjął się ryzykownego wyzwania. Widzom znane są także miniseriale "Frank Herbert's Dune" oraz "Frank Herbert's Children of Dune".

d13ykzk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13ykzk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj