''Dzikie historie'': Czy to czarna komedia zainspirowała Andreasa Lubitza?

''Dzikie historie'': Czy to czarna komedia zainspirowała Andreasa Lubitza?
Źródło zdjęć: © Gutek Film

30.03.2015 | aktual.: 10.04.2017 13:05

Okazuje się, że wśród milionów osób codziennie przewijających się przez sale kinowe na całym świecie, są również mordercy, wykorzystujący filmowe sceny i schematy w swoich bestialskich zbrodniach.

„Dzikie historie”, które swoją polską premierę miały 2 stycznia, to argentyńsko-hiszpański *film nowelowy, wyprodukowany przez Pedro Alomodovara. Wspólnym mianownikiem sześciu historii jest *desperacja bohaterów, popychająca ich na skraj szaleństwa.

Pierwszy segment filmu to surrealistyczna opowieść o, na pierwszy rzut oka, przypadkowych ludziach, zwabionych na pokład samolotu przez Gabriela Pasternaka. Życiowy nieudacznik postanawia wziąć odwet za krzywdy i uśmiercić każdego, kto kiedykolwiek go upokorzył. Kiedy prawda wychodzi na jaw, samolot gwałtownie zaczyna pikować.

Na razie nie ma żadnych potwierdzonych informacji, mówiących o tym, że Lubitz widział film Szifróna

Choć trudno w to uwierzyć, nie jest to pierwszy przypadek, kiedy media, ale również wymiar sprawiedliwości, upatrują źródeł zbrodni w X muzie.


1 / 10

''Królowa potępionych'', 2001

Obraz
© Warner

W filmie „Królowa potępionych” tragicznie zmarła piosenkarka Aaliyah wcieliła się w żądną krwi przywódczynię wampirów, za którą ślepo podążają wyznawcy.

Okazuje się, że fikcyjna postać miała mieć ogromny wpływ również na Alana Menziesa, który uznał się za jej poddanego.

Mężczyzna, który wielokrotnie obejrzał film, bestialsko zamordował swojego przyjaciela. Najpierw porąbał go siekierą, a następnie wypił jego krew. Powód? Liczył, że fikcyjna Akasha zmieni go w wampira i da mu życie wieczne.

2 / 10

''Urodzeni mordercy'', 1994

Obraz
© Warner

Film Olivera Stone’a wzbudzał ogromne kontrowersje jeszcze zanim trafił na ekrany. Media zarzucały twórcom propagowanie bezsensownej i niezwykle graficznej przemocy.

W 1994 roku obraz otrzymał nagrodę specjalną jury na festiwalu w Wenecji. Niestety, z „Urodzonymi mordercami” wiążą się nie tylko dobre recenzje i uznanie krytyków.

„Urodzeni mordercy” zainspirowali prawdziwą parę, Sarę Edmondson i Benjamina Darrasa, którzy w bezmyślny i okrutny sposób okaleczyli i zamordowali bezbronnego sprzedawcę.

Żona ofiary oskarżyła studio i reżysera o przyczynienie się do śmierci jej męża.

3 / 10

''Krzyk'', 1996

Obraz
© Dimension Films

W zamierzeniu reżysera Wesa Cravena „Krzyk” miał być parodią popularnych w latach 80. horrorów z gatunku slasher. Jednak mimo to film obfitował w dosłowne sceny przemocy i również, w pewnym sensie, przyczynił się do tragedii.

Tak przynajmniej utrzymywali nastolatkowie z Yorkshire, którzy zostali oskarżeni o zamordowanie swojego kolegi. Do tragedii doszło w mieszkaniu dilera, gdzie chłopcy oglądali pierwszą część „Krzyku”. Po skończonym seansie i kilku jointach, oskarżeni, jak później przyznali, poczuli się pod wpływem „nadnaturalnych sił” i bez skrupułów zadźgali swojego przyjaciela.

W toku śledztwa ustalono, że w ich zeszytach znajdował się wizerunek filmowego mordercy, ghost face’a.

4 / 10

''Przetrwać w Nowym Jorku'', 1995

Obraz
© New Line Cinema

Okazuje się, że nie tylko horrory czy brutalne filmy sensacyjne mogą mieć zgubny wpływ na rozchwianych emocjonalnie kinomanów.

Film „The Basketball Diaries” zawiera bardzo znaną scenę snu, podczas której ubrany w prochowiec bohater, Jim Carroll, pojawia się w szkole i strzela do swoich kolegów.

Rok po premierze uczeń jednej z waszyngtońskich szkół odegrał tę scenę podczas lekcji matematyki. Zginęło troje dzieci. Policja ustaliła, że tragedia miała związek z filmem Scotta Kalverta, którego kopię odnaleziono w pokoju mordercy.

5 / 10

''Matrix'', 1999

Obraz
© Warner

„Matrix”, który okazał się przełomem w kinie rozrywkowym, był inspiracją nie tylko dla całej rzeszy filmowców.

Policjanci badający okoliczności strzelaniny w Columbine utrzymywali, że nastolatkowie, którzy dokonali szkolnej masakry, wzorowali się na bohaterach filmu. Przekonały ich o tym charakterystyczne czarne płaszcze, w jakie byli ubrani sprawcy. Jednak amerykańskie media uznały te tłumaczenia za mało przekonujące.

Film Wachowskich zainspirował na pewno niejakiego Lee Boyda Malvo, który w 2002 roku otworzył ogień do przypadkowych osób, ponieważ* był przekonany, że w ten sposób uwalnia ich z Matrixa.*

6 / 10

''Fisher King'', 1991

Obraz
© Imperial CinePix

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale filmem, który najprawdopodobniej zainspirował morderstwo, była również produkcja w reżyserii Terry’ego Gilliama, zatytułowana „Fisher King”.

W filmie nieprzemyślana wypowiedź radiowca (w tej roli Jeff Bridges) prowadzi do tragedii – szaleniec zabija z broni palnej przypadkowych klientów baru.

Takiej samej masakry dokonał Teksańczyk George Hennard, który zamordował w ten sam sposób 22 zamordował osoby. Policja połączyła tragedię z filmem, ponieważ w kieszeni mężczyzny znaleziono skasowany bilet na „Fisher Kinga”.

7 / 10

''Więzień nienawiści'', 1998

Obraz
© New Line Cinema

Twórcom „American History X” z jednej strony zarzucano propagowanie przemocy, z drugiej zaś chwalono za inteligentną krytykę rasizmu - bohater filmu odrzuca ideologię i przechodzi wewnętrzną przemianę.

Niestety, część widzów dostrzegła tylko ten pierwszy aspekt produkcji, pamiętając jedynie o wstrząsającej scenie, w której ofiara bohatera zostaje zmuszona do ugryzienia krawężnika, chwilę przed tym, jak w jej potylicę zostaje wymierzony potężny kopniak.

Ów scena zainspirowała niemieckich neonazistów, którzy bestialsko zamordowali w ten sposób żydowskiego nastolatka.

8 / 10

''Laleczka Chucky'', 1988

Obraz
© Imperial CinePix

„Child's Play” to przerażający i nie mniej słynny horror w reżyserii Toma Hollanda. Film opowiada o zmaganiach małoletniego bohatera z morderczą lalką, którą opętał duch przestępcy.

Uważa się, że dreszczowiec* był inspiracją straszliwego morderstwa,* do jakiego doszło w 1992 roku. Ofiarą była 16-letnia Suzanne Capper, którą oprawcy najpierw torturowali, a następnie z zimną krwią zamordowali.

Oskarżeni przyznali, że podczas znęcania się nad nastolatką, słuchali kwestii filmowego mordercy nagranych na kasecie.

9 / 10

''Taksówkarz'', 1976

Obraz
© Imperial CinePix

Uważa się, że film Martina Scorsese również dał impuls do dokonania zbrodni. Mowa o sprawie Johna Hinkleya Jr., który próbował dokonać zamachu na prezydenta Ronalda Reagana.

Podczas rozprawy niedoszły morderca zeznał, że podobnie jak bohater filmu, chciał zaimponować Jodie Foster, wcielającej się w obrazie Scorsese w postać nieletniej prostytutki, na której punkcie Travis Bickle miał obsesję.

10 / 10

''Łowca jeleni'', 1978

Obraz
© Best Film

„Łowca jeleni”* jest bez wątpienia jednym z najlepszych filmów traktujących o Wietnamie. To właśnie z obrazu Michaela Cimino pochodzi *słynna scena, w której bohaterowie grają w rosyjską ruletkę.

Przeszła ona do historii, jednak od czasu premiery filmu stała się inspiracją niezliczonych samobójstw – przemyślanych i tych zupełnie niezaplanowanych.

Ponadto w 1980 roku grupa porywaczy zmusiła jednego z uprowadzonych do odegrania „ruletki”. Skończyło się to tragicznie.(gk/mn)

aaliyahkrzyktaksówkarz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)