Trwa ładowanie...

Festiwal w Wenecji 2016: te filmy walczą o Złotego Lwa

Festiwal w Wenecji 2016: te filmy walczą o Złotego LwaŹródło: AFP
dpw8kl0
dpw8kl0

Rusza 73. edycja Festiwalu Filmowego w Wenecji. Najstarsza na świecie impreza filmowa rozpocznie się od uroczystego pokazu komediodramatu Luigiego Comenciniego "Wszyscy do domu" z 1960 roku. Jednym z największych wydarzeń tegorocznej edycji będzie wręczenie Jerzemu Skolimowskiemu oraz Jean-Paulowi Belmondo statuetek Złotych Lwów za całokształt twórczości. Tradycyjnie odbędzie się również oficjalny konkurs na najlepszy obraz. W tym roku o główny laur powalczy 20 produkcji.

Zwycięzcą poprzedniej edycji imprezy został szwedzki film "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” w reżyserii Roya Anderssona. Jakie tytuły nominowano w tym roku do głównej nagrody? Oto wszystkie produkcje walczące o Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji 2016.

*"Arrival"*
Grono nominowanych w tym roku do nagrody Złotego Lwa otwiera „Arrival” w reżyserii Denisa Villeneuve. Twórca głośnego „Pogorzeliska” zabierze tym razem widzów do świata stojącego u progu wielkiej światowej wojny. Po serii lądowań obcych na naszej planecie ludzkość zaczyna obawiać się o swoje życie. Lingwistka dr Louise Banks zostaje zwerbowana przez wojsko do specjalnego zadania. Bohaterka musi dowiedzieć się, jakie zamiary mają przybyli na ziemię kosmici. W roli głównej występuje Amy Adams. Oprócz niej w obsadzie zobaczymy m.in. Jeremy’ego Rennera oraz Foresta Whitakera.

dpw8kl0

"Brimstone"
O główną nagrodę Festiwalu Filmowego w Wenecji powalczy najnowszy obraz Martina Koolhovena pt. „Brimstone”. Tytuł już został okrzyknięty pasjonującą i tryumfalną epopeją przetrwania i siły kobiecości. Osadzony w historycznych realiach Dzikiego Zachodu thriller przedstawia losy szlachetnej Liz. Młoda matka to kobieta o wielkiej dobroci oraz ogromnej woli życia. Bohaterka i jej córka prześladowane są przez demonicznego kaznodzieję. Liz stara się za wszelką cenę uwolnić od przerażającego psychopaty. W rolach głównych Dakota Fanning i Guy Pearce.

"El ciudadano ilustre"
„El ciudadano ilustre” to argentyńska komedia reżyserskiego duetu Mariano Cohn i Gastón Duprat. Głównym bohaterem jest Daniel Mantovani – szanowany pisarz, laureat nagrody Nobla, jeden z najpopularniejszych literatów świata. Bohater za namową bliskich odwiedza swoje rodzinne miasteczko w Argentynie. Daniel czuje wielki sentyment do tej miejscowości, ponieważ to właśnie ona stanowiła inspirację dla wszystkich jego książek. Okazuje się jednak, że przyjazd do wioski był najgorszym pomysłem w życiu artysty. W roli głównej występuje Oscar Martinez.

fot. kadr z filmu "El ciudadano ilustre"

dpw8kl0

"El Cristo Ciego"
Kolejnym nominowanym do Złotego Lwa filmem jest „El Cristo Ciego” Christophera Murraya. Długometrażowy debiut tego reżysera może być jednym z najciekawszych obrazów, jakie zobaczy w tym roku publiczność w Wenecji. Obraz przedstawia historię Rafaela, młodego mężczyzny żyjącego w odległej wiosce na chilijskiej pustyni. Bohater skrywa przed pewną tajemnicę. Okazuje się bowiem, że jest wcieleniem Chrystusa. W roli głównej Michael Silva.

"Frantz"
Na Festiwalu w Wenecji swój najnowszy film pokaże francuski reżyser François Ozon. „Frantz” to skąpana w czarno-bieli historia miłosna rozgrywająca się w czasach II wojny światowej. Młoda Niemka Anna Hoffmeister opłakuje śmierć narzeczonego, który zginął we Francji. Pewnego dnia kobieta poznaje tajemniczego mężczyznę, który odwiedza grób jej ukochanego. Między bohaterami zawiązuje się specyficzna więź. W rolach głównych występują Pierre Niney oraz Paula Beer.

"Jackie"
Spore szanse na zdobycie Złotego Lwa daje się obrazowi „Jackie” w reżyserii Pablo Larraína. Film przedstawia kulisy życia żony Johna F. Kennedy’ego po słynnym zamachu na jego życie w roku 1963. W tytułowej roli pierwszej damy Natalie Portman. Oprócz niej w obsadzie znaleźli się m.in. Greta Gerwig, Peter Sarsgaard oraz John Hurt.

fot. kadr z filmu "Jackie"

dpw8kl0

"La La Land"
W gronie faworytów do głównej nagrody Festiwalu Filmowego w Wenecji znajduje się także najnowszy obraz Damiena Chazellego. Twórca „Whiplash” ponownie zaoferuje widzom produkcję, w której ogromną rolę odegra muzyka. „La La Land” to przejmujący musical opowiadający historię gorącego uczucia początkującej aktorki i pianisty jazzowego. W rolach głównych Emma Stone i Ryan Gosling.

"La Region Salvaje"
Następnym nominowanym obrazem do nagrody Złotego Lwa jest „La Region Salvaje” Amata Escalantego. Nowy film reżysera „Heli” oraz „Krwi” to prowokująca opowieść o hipokryzji, wartościach rodzinnych, homofobii i męskim szowinizmie. W roli głównej Kenny Johnston.

"Nocturnal Animals"
O Złotego Lwa powalczy również „Nocturnal Animals” w reżyserii Toma Forda. Film jest wielkim powrotem autora „Samotnego mężczyzny”. „Nocturnal Animals” to mroczny thriller składający się z dwóch historii. Pierwsza przedstawia losy Susan, która otrzymuje do oceny rękopis książki byłego męża. Kobieta odczytuje powieść jako zapowiedź brutalnej zemsty. Druga część filmu koncentruje się wokół fabuły tytułowej książki. Dotyczy ona mężczyzny, którego rodzinne wakacje nagle zmieniają się w piekło. W rolach głównych istna plejada gwiazd – Amy Adams, Isla Fisher, Jake Gyllenhaal i Laura Linney.

dpw8kl0

"On the Milky Road"
Publiczność 73. Festiwalu Filmowego w Wenecji zobaczy rówież najnowszy obraz Emira Kusturicy, zatytułowany „On the Milky Road”. Dramat reżysera „Arizona Dream” to opowieść, w której przeplatają się miłość, samotność oraz trudy wojny. W rolach głównych Monica Bellucci i sam Emir Kusturica.

fot. kadr z filmu "On the Milky Road"

"Paradise"
Nominację do złotego Lwa otrzymał również obraz rosyjskiego reżysera Andrieja Konczałowskiego. „Paradise” przedstawia historię trzech osób, których losy krzyżują się w trakcie okrutnej wojny. Bohaterami produkcji są Olga, Jules i Helmut. Ta pierwsza zostaje aresztowana za ukrywanie żydowskich dzieci. Jej sprawę bada Jules – członek francuskiego ruchu oporu, oferujący jej pomoc w zamian za usługi seksualne. Wkrótce Olga trafia do obozu koncentracyjnego. Tam spotyka Helmuta, który szaleńczo się w niej zakochuje. Mężczyzna proponuje bohaterce ucieczkę do Ameryki Południowej. W rolach głównych występują Julia Vysotskaja, Christian Clauss oraz Philippe Duquesne.

dpw8kl0

"Piuma"
„Piuma” Roana Johnsona to opowieść o Ferro i Cate – szczęśliwej parze w średnim wieku. Nieoczekiwana ciąża wywraca ich świat do góry nogami. Przed dwójką bohaterów dziewięć najbardziej ekscytujących miesięcy ich życia. W rolach głównych Blu Yoshimi oraz Franco Pardini.

"Questi giorni"
Na Festiwalu w Wenecji pokazane zostanie także najnowsze dzieło Giuseppe Piccioniego pt. „Questi grioni”. Film przedstawia historię czterech dziewczyn żyjących w prowincjonalnym nadmorskim miasteczku, które łączy wyjątkowa przyjaźń. Więź między bohaterkami nie opiera się na podobieństwach, lecz na kontrastach, przyzwyczajeniach oraz entuzjazmie. Wkrótce relacje dziewczyn zostaną wystawione na próbę. W rolach głównych Laura Adriani, Margherita Buy, Marta Gastini i Giulio Corso.

"Spira Mirabilis"
„Spira Mirabilis” to dokument autorstwa Massimo D’Anolfiego i Martiny Parenti ukazujący różnych niezwykłych ludzi związanych z ziemskimi żywiołami. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. kulisy pracy Shina Kuboty – japońskiego naukowca zajmującego się małymi nieśmiertelnymi meduzami. Produkcja jest hołdem dla dążenia do doskonałości oraz ponadczasowości.

"Światło między oceanami"
Kolejnym faworytem do Złotego Lwa na 73. Festiwalu Filmowym w Wenecji jest obraz Dereka Cianfrance’a – „Światło między oceanami”. Obraz przedstawia historię mężczyzny, który przyjmuje posadę latarnika na bezludnej wyspie u wybrzeży Australii. Po jakimś czasie dołącza do niego ukochana żona. Para prowadzi spokojne życie. Ich największym marzeniem jest posiadanie potomstwa. Kolejne poronienia doprowadzają jednak małżonkę głównego bohatera do depresji. Nieoczekiwanie na wyspie pojawia się łódź z martwym mężczyzną oraz żywym noworodkiem. Para postanawia zaopiekować się dzieckiem. Ich szczęście nie potrwa jednak długo. W rolach głównych Michael Fassbender, Alicia Vikander i Rachel Weisz.

dpw8kl0

"The Bad Batch"
„The Bad Batch” Any Lily Amirpour to dystopijna opowieść o miłości, która rozegra się wewnątrz grupki teksańskich kanibali. Obraz ten jest oryginalnym połączeniem krwistego horroru z romansem. W filmie występują m.in. Jason Momoa, Jim Carrey, Keanu Reeves i Emily Roya O’Brien.

„The Beautiful Days of Aranjuez”
Nominację do Złotego Lwa otrzymał również film Wima Wendersa „The Beautiful Days od Aranjuez”. Obraz rozpoczyna się od rozmowy kobiety i mężczyzny. Pięknego letniego dnia para siedzi na tarasie i wymienia się życiowymi doświadczeniami. Okazuje się, że scena ta dzieje się w wyobraźni pisarza, który szuka inspiracji dla swojego nowego dzieła. W rolach głównych Reda Kateb, Sophie Semin i Jens Harzer.

"The Woman Who Left"
Złoty Lew może również trafić w ręce Lava Diaza. Filipiński reżyser (autor nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem „Kołysanki do bolesnej tajemnicy”) tym razem zaprezentuje w Wenecji obraz „The Woman Who Left”, opowiadający o Horacii Somorostro, dla której salon stał się więzieniem. Losy bohaterki rozgrywają się w roku 1997, kiedy to świat opłakuje śmierć Księżnej Diany oraz Matki Teresy z Kalkuty. W roli głównej Charo-Santos Concio.

"Une vie"
„Une vie” Stephane’a Brizego to usadzona w XIX-wiecznej Normandii opowieść o młodej kobiecie, która powraca do rodzinnego domu po zakończeniu nauki w klasztorze. Wkrótce bohaterka wychodzi za mąż. Jej partner okazuje się jednak skąpym i okrutnym mężczyzną. W rolach głównych Judith Chemla i Jean-Pierre Darroussin.

"Voyage of Time"
Ostatnim w gronie nominowanych obrazów jest „Voyage of Time” Terrence’a Malicka (m.in. „Cienka czerwona linia” i „Drzewo życia”). Film jest dokumentem ukazującym historię wszechświata od momentu jego narodzin aż do ostatecznego upadku. W rolach narratorów w angielskiej wersji językowej Brad Pitt oraz Cate Blanchett.

W. Chentkiewicz

dpw8kl0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpw8kl0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj