Trwa ładowanie...

Film, którego boi się Disney. Widzowie nigdy go nie zobaczą

Szef Disneya potwierdził na zebraniu z akcjonariuszami, że na platformę Disney+ nigdy nie trafi film "Pieśń Południa". I trudno się dziwić.

Share
Film, którego boi się Disney. Widzowie nigdy go nie zobaczą
Źródło: Getty Images
dx5fwk3

Bob Iger, który szefuje The Walt Disney Company od 2005 r., przyznał, że na Disney+ nie wyląduje cała biblioteka kultowej wytwórni.

Chodzi m.in. o film "Pieśń Południa" (org. "Song of the South") w reżyserii Harve'a Fostera i Wilfreda Jacksona, który miał premierę w 1946 r.

"Pieśń Południa" to musical familijny z elementami animacji rozgrywający się tuż po Wojnie Secesyjnej na plantacji w stanie Georgia. Na film składają się trzy historie, które wujek Remus (James Baskett) opowiada swojemu siostrzeńcowi.

ZOBACZ TEŻ: Łukasz Szumowski ciągle w pracy. Sam nie robi sobie testów na obecność koronawirusa

W USA film nigdy nie trafił do dystrybucji (VHS/DVD) i od lat budzi mnóstwo kontrowersji. "Pieśni Południa" zarzuca się rasizm i operowanie krzywdzącymi stereotypami dotyczącymi ciemnoskórych obywateli Ameryki Północnej.

dx5fwk3

- Czuję, że tak długo, jak jestem prezesem, "Pieśń Południa", nawet z odpowiednią adnotacją, nie jest odpowiednim filmem na dzisiejsze czasy - powiedział na walnym Bob Iger.

"Pieśń Południa" to nie pierwszy film, z którym wytwórnia ma problem po starcie platformy Disney+.

Rasizm zarzucono m.in. filmom "Dumbo" i "Aryskotraci", w których znalazły się rasistowski aluzje do akcentu niektórych postaci.

dx5fwk3

Aby się bronić przed atakami, Disney do problematycznych produkcji dołącza przed filmem odpowiednie adnotacje, informujące, że zawierają one przestarzałe spojrzenie na pewne sprawy kulturowe.

dx5fwk3

Podziel się opinią

Share
dx5fwk3
dx5fwk3