Film o kobiecie, która zapomniała, że ma męża i dzieci. “Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej jest inspirowana prawdziwą historią
Maria zapomniała, kim jest. Zniknęła nagle, bliscy stracili ją z oczu na kilka miesięcy. Historia kobiety zainspirowała Agnieszkę Smoczyńską do nakręcenia filmu. "Fuga" będzie miała premierę na festiwalu w Cannes, a to wielkie wyróżnienie i trampolina do dystrybucji na całym świecie.
Pomysł na film przyszedł od aktorki Gabrieli Muskały, którą zafascynowała historia kobiety z programu “Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. - Nie wiedziała kim jest i jak ma na imię. Podczas programu zadzwonił najpierw sąsiad, który ją rozpoznał, a potem ojciec. Kobieta w jednej chwili uświadomiła sobie, że ma męża i dzieci. Nie wiedziała, w jaki sposób straciła pamięć i kontakt z rodziną. Co ciekawe, pacjenci ze szpitala psychiatrycznego, do którego trafiła, nazywali ją “Marią” - jak się później okazało, to było jej prawdziwe imię. Gabrysia od razu wiedziała, że chce napisać scenariusz inspirowany jej historią - mówi Agnieszka Smoczyńska.
Zapomniała skąd jest, ile ma lat i kim są jej bliscy
Praca nad scenariuszem trwała kilka lat. Reżyserka w tym czasie zdążyła zadebiutować świetnymi “Córkami Dancingu”, które były arthouse’owym przebojem m.in. w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Smoczyńska i Muskała postanowiły odnaleźć kobietę z programu. - Okazało się, że cierpiała na fugę dysocjacyjną, zaburzenie nerwicowe, która sprawia, że osoba traci swoją biograficzną pamięć. Orientuje się mniej więcej w świecie, ale nie wie, skąd jest, ile ma lat i kim są jej bliscy. Historia była fascynująca. Nie potrafiłam sobie wyobrazić, jak można przestać kochać swoich bliskich i jak wygląda później kontakt takiej osoby z zapomnianą rodziną - mówi reżyserka.
Osoby chorujące na fugę dysocjacyjną zwykle trafiają pod opiekę lekarzy w szpitalach psychiatrycznych. Zaburzenie pojawia się u osób, które w wyniku długotrwałego stresu tracą pamięć. - Podczas pracy nad filmem poznałyśmy więcej historii osób z fugą dysocjacyjną. Bohaterem jednej z nich był mężczyzna, który wyszedł z domu i zniknął na cztery lata.
Thriller z elementami dramatu psychologicznego i... fantasy
“Fuga”, bo taki tytuł nosi film Smoczyńskiej, nie będzie dramatem obyczajowym ani dokumentem. Reżyserka, która ma wielki talent do łączenia gatunków filmowych, tym razem zaskoczy widzów thrillerem z elementami dramatu psychologicznego i fantasy.
W rolach głównych występują Gabriela Muskała i Łukasz Simlat. Oprócz niej zagrali Halina Rasiakówna, Klara Bielawka, Dariusz Chojnacki, Małgorzata Buczkowska i Piotr Skiba. Za zdjęcia odpowiada Kuba Kijowski.
Reżyserka nie ukrywa, że bardzo się cieszy, że “Fuga” została pokazana na festiwalu Semaine de la Critique ("Tydzień krytyków"), towarzyszącemu Festiwalowi w Cannes. Prezentowane są na nim pierwsze i drugie pełnometrażowe filmy najbardziej obiecujących filmowców. Debiutowali na nim m.in. Gaspar Noe, Bernardo Bertolucci, Francois Ozon czy Alejandro Gonzalez Innaritu.
Producentem filmu jest Agnieszka Kurzydło z MD4, firmy produkującej takie filmy jak “Czerwony Pająk”, "Baby Blues", "W imię...", i “Kebab i Horoskop".
Smoczyńska odnosi sukces za sukcesem
“Fuga” w Cannes to kolejny sukces polskiej reżyserki po oryginalnym debiucie “Córki Dancingu”, który był wychwalany przez polskich i zagranicznych krytyków oraz został wydany na DVD przez prestiżowe wydawnictwo The Criterion Collection. Reżyserka ma też na koncie krótki film, będący częścią pełnometrażowej ośmioczęściowej antologii horroru “Field Guide to Evil”, powstającej przy współudziale twórców m.in. “Blair Witch”, "Duke of Burgundy" i "Goodnight Mommy". Został bardzo dobrze przyjęty na tegorocznym festiwalu SXSW.
Festiwal w Cannes będzie trwał od 8 maja do 19 maja.