Trwa ładowanie...

Film polski w kostnicy. Kontrowersyjny plakat 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Zaprezentowano plakat 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Widzimy na nim twarz z oczami zawiązanymi taśmą celuloidową. Oryginalnie? Niezupełnie.

Share
Film polski w kostnicy. Kontrowersyjny plakat 42. Festiwalu Filmowego w GdyniŹródło: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
d4fjl5l

Używanie na plakatach filmowych takich motywów jak oko, kamera, czy taśma celuloidowa to pójście drogą na skróty. Ten trzeci motyw jest o tyle chybiony, że filmowcy już praktycznie nie kręcą na taśmie, bo używają kamer cyfrowych.

Nie bardzo też wiadomo, jak go interpretować. Czy trupi kolor modelki ma sugerować, że polski film trafił do kostnicy? Że jest zamknięty na świat, bo oczy zasłania mu film? A może autor poprzez nawiązanie do Temidy chciał zwrócić uwagę, że naszemu kinu grozi cenzura?

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Autorem plakatu jest Mariusz Filipowicz, adiunkt na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Wcześniej już dwukrotnie plakaty autorstwa Mariusza Filipowicza promowały gdyński Festiwal – było tak podczas 26. i 34. edycji (2001 i 2009 rok).

Tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 18-23 września 2017 roku.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Źródło: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Tak wyglądał plakat z ubiegłego roku:

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Źródło: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
d4fjl5l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fjl5l
d4fjl5l