Finansowe klapy filmowe
Historyczne finansowe kataklizmy amerykańskiego box office’u
**Zestawienie filmów o najniższym procencie rentowności nie dałoby zbyt ciekawego efektu, bo pierwszą dziesiątkę z pewnością stanowią kompletnie nieznane filmy, które kosztowały kilka milionów a nie zarobiły nawet na używany samochód.
Dużo ciekawiej prezentuje się zestawienie 12 filmów, które przyniosły największe straty w historii amerykańskiego kina.
Ile, kiedy i kto był w plecy po premierze filmów z milionowym budżetem dowiesz się z naszej galerii.
Bitwa o ziemię (2000)
Budżet: $73 milionów, US Box Office: $21 milionów
John Travolta dwie dekady walczył z producentami, żeby przenieśli powieść L. Rona Hubbarda na srebrny ekran, przez co sam sprowokował międzygalaktyczną klęskę filmową.
Kabotyńskie aktorstwo, zła reżyseria i niedorzeczna opowieść to główne składnik wątpliwego dzieła jakim jest tytuł „Bitwa o ziemię” – najgorszy film roku 2000.
W 2005 roku z okazji 25 lecia istnienie Złotych Malin, akademia przyznała poszczególnym filmom i osobom specjalne wyróżnienia. Film ''Bitwa o Ziemię'' zdobył honorową statuetkę w kategorii najgorszy dramat.
Plut Nash
Budżet: $100 milionów, US Box Office: $4.4 miliona
Przy budżecie w wysokości 100 milionów dolarów i całkowitych zyskach wynoszących niewiele ponad 4 miliony, film poniósł gigantyczną finansową klapę.
Podobno Eddie Murphy był tak bardzo zażenowany efektem końcowym, że nie brał udziału w żadnej kampanii promującej ten film.
Brama nieba (1980)
Budżet: $40 milionów, US Box Office: $3.5 miliona
Wydatki związane z produkcją tego filmu doprowadziły do bankructwa wytwórnię "United Artists".
W konsekwencji została ona przejęta przez MGM, a kariera reżysera, który wcześniej zrealizował "Łowcę jeleni", została definitywnie skończona.
Romanssidło (2001)
Budżet: $90 milionów, US Box Office: $6.7 milionów
Film zapowiadał się na inteligentną i lekką komedię romantyczną, opowiadającą o dylematach starszego małżeństwa. W głównych rolach wystąpili Diane Keaton i Warren Beaty.
Dlaczego nie wyszło?
Problemy produkcyjne spowodował, że film wyszedł na ekrany trzy lata po zakończeniu zdjęć i od razu stał się jednym z największych kitów 2001 roku.
Kleopatra (1963)
Budżet: $44 miliony, US Box Office: $26 milionów
Kiedy tytułową rolę miała zagrać Joan Collins, budżet filmu wynosił jedynie 2 miliony dolarów. Gdy do produkcji zaangażowano jednak Liz Taylor, projekt przeobraził się w gigantyczną produkcję.
Film od początku miał być megaprodukcją, gdyż studio 20th Century Fox musiało zarobić na dalszą działalność.
Legenda głosi, że film stał się mimo wszystko jedną z największych porażek finansowych w dziejach kina. Prawda prezentuje się trochę inaczej. Koszta zwróciły się, ale po latach.
Ponadto istnieje wiele wartościowych materiałów, których w ostatecznej wersji nie wykorzystano.
Hudson Hawk (1991)
Budżet: $65 milionów, US Box Office: $17 milionów
To był bardzo zimny prysznic dla gorączkowo rozwijającej się kariery Bruce’a Willisa.
Po klapie finansowej filmu, wytwórnię kupiło Sony i dokonało fuzji z także wówczas podupadającą wytwórnią Columbia Pictures.
Był to jeden z ostatnich filmów, gdzie ukazano oryginalne logo wytwórni Tri-Star Pictures, czyli Pegaza.
Wyspa piratów (1995)
Budżet: $98 milionów, US Box Office: $10 milionów
Reżyser filmu Renny Harlin (a prywatnie mąż Geena’y Davis) w owym czasie nakłonił producenta Mario Kassara do powierzenia głównej roli Davis.
Harlin był pewien, że rola w filmie przyczyni się do zmiany wizerunku aktorki z komediowego na kojarzący się z filmami przygodowymi.
W filmie miał wystąpić Michael Douglas, który jednak wycofał się, twierdząc, że rola Geeny Davis została rozbudowana kosztem jego postaci. Klapa finansowa filmu doprowadziła do bankructwa wytwórni filmowej Carolco.
Ishtar (1987)
Budżet: $55 milionów, US Box Office: $14 milionów
Mimo, iż o tym filmie mówi się, że był największą porażką kasową wszech czasów, to w rzeczywistości w pierwszym tygodniu wyświetlania był najbardziej kasowym filmem w tym czasie, w USA, ale już w drugim tygodniu został zepchnięty na czwartą pozycję (do kin wszedł "Gliniarz z Beverly Hills 2").
Film zdobył tak samo szybką i krótką popularność jak długo był wyświetlany w kinach.
Dustin Hoffman i Warren Beatty otrzymali za udział w tym filmie po 5 milionów dolarów każdy (wtedy wynagrodzenie tego rzędu uznawano za rekordowo duże).
Przygody barona Munchausena (1988)
Budżet: $47 milionów, US Box Office: $8 milionów
Słynny reżyser Terry Gilliam, znany przede wszystkim z twórczości w Monty Pytonie, dokonał w 1988 roku spektakularnej klęski. Zrealizował film z doskonałą obsadą, jednak nic z tego dobrego nie wyszło.
Z ciekawostek rola Króla księżyca była proponowana Seanowi Connery - ten ją jednak odrzucił po cięciach w scenariuszu.
Ową okrojoną rolę chętnie przyjął Robin Williams.
Kaczor Howard (1986)
Budżet: $38 milionów, US Box Office: $16 milionów
Kto w ogóle mógł wpaść na pomysł, że film o karłowatej, głośno żującej i palącej cygaro kaczce może osiągnąć jakikolwiek sukces.
Producent George Lucas wydał tylko 2 miliony dolarów na kostium Kaczora Howarda i ośmiu różnych aktorów grających w nim.
Film zaraz po premierze osiągnął status jednego z najgorszych filmów, które na nieszczęście udało się zrealizować.
Wysłannik przyszłości (1997)
Budżet: $80 milionów, US Box Office $17.6 milionów
Miesięcznik ''Maxim'' w 2002 przeprowadził ankietę w której wybrano najgorsze filmy wszech czasów. Film "Wysłannik Przyszłości" zajął 6 miejsce.
Ten film załamał również reżyserską karierę Kevina Costnera.
Zyzzyx Rd. (2006)
Budżet: $2 miliony, US Box Office: $30 (Tak! Dobrze przeczytaliście.)
"Zyzzyx Road" to thriller opowiadający o pewnym księgowym (Leo Grillo) i jego młodej kochance Marissie (Katherine Heigl), którzy na pustyni chcą pochować ciało zaborczego chłopaka dziewczyny.
Kiedy docierają na miejsce okazuje się, że Joey (Tom Sizemore) nadal żyje i będzie próbował zemścić się na swoich niedoszłych zabójcach.
Film trafił do Księgi Rekordów Guinessa, jako ten, który osiągnął najmniejszy finansowy zysk w historii kina.