Trwa ładowanie...
d3qs4ct

Fred Schepisi

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d3qs4ct

Fred Schepisi rozpoczynał karierę reżysera w branży reklamowej. Prze dwadzieścia lat był szefem firmy Film House, po której egidą reżyserował spoty reklamowe i filmy dokumentalne. Jego pierwszym filmem fabularnym był, oparty w części na jego własnym życiu, obraz „The Devil's Playground” (1976), za który otrzymał aż sześć nagród AFI, w tym dla najlepszego filmu. Od tamtej pory ma reputację utalentowanego reżysera i scenarzysty. Sukces drugiego filmu, „Pieśń Jimmiego Blacksmitha” (1978), skłonił go do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, gdzie wyreżyserował swoje kolejne filmy: „Barbarosa” (1981), „Człowiek z lodowca” (1983), „Obfitość” (1985) oraz „Roxanne” (1987). Następnie powrócił do rodzimej Australii, by nakręcić dramat sądowy „Krzyk w ciemności” (1988), który przyniósł mu deszcz nagród, nie wyłączając dwóch nagród AFI i dwóch nominacji do Złotego Globu.

Kolejnym filmem w reżyserii Schepisiego była adaptacja sztuki Johna Guare’a „Szósty stopień oddalenia” (1993), w której zagrali Stockard Channing, Donald Sutherland i Will Smith. Jego inne filmy to: „Wydział Rosja” (1990), „Bejsbolista” (1992), „Narzeczona dla geniusza” (1994), „Lemur zwany Rollo” (1996), „Ostatnia prośba” (2001) oraz „Wszystko w rodzinie” (2002).

Fred Schepisi wyreżyserował także dramat „The Eye of the Storm”, w którym wystąpili Charlotte Rampling, Geoffrey Rush i Judy Davis oraz mini-serial obyczajowy „Empire Falls”, na podstawie bestsellerowej powieści Richarda Russo pod tym samym tytułem. „Empire Falls”, w którym zagrali Paul Newman, Ed Harris, Joanne Woodward, Robin Wright i Helen Hunt miał premierę w 2004 roku na kanale HBO. Obraz został nagrodzony Złotym Globem dla najlepszego mini-serialu.

Za swoje zasługi dla filmu na polu reżyserii, produkcji i scenopisarstwa Fred Schepisi został odznaczonym Orderem Australii.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qs4ct
d3qs4ct
d3qs4ct