Giovanni Ribisi
Charakterystyczny, amerykański aktor filmowy, jedna z gwiazd „Avatara”. Jego znakiem rozpoznawczym jest chłopięcy, ‘młodzieniaszkowaty’ wygląd – niezmienny, mimo upływu lat.
Urodził się 17 grudnia 1974 roku w Los Angeles, jak starszy brat-bliźniak Marissy Ribisi, aktorki. O karierę obojga bliźniaków we wczesnym okresie dzieciństwa zadbała matka – producentka, menedżerka, łowczyni młodych talentów.* Na ekranie już jako dziewięciolatek, pojawiając się w familijnej produkcji fantasy TV „Still the Beaver” (1983).* Następnie nadeszły mniejsze lub większe role w kolejnych filmach i serialach telewizyjnych (m.in. „Autostrada do nieba”, „Świat według Bundych”, „Cudowne lata”, „My Two Dads”, „David Rules”, dramat „Akt wiary”), za występy w których Ribisi w latach 1986-93 zgarnął w sumie aż pięć nominacji do Young Artist Award.
Na dużym ekranie zadebiutował w 1996 roku, biorąc udział w muzycznym komediodramacie „Szaleństwa młodości” z reżyserii i z udziałem Toma Hanksa. W telewizji pojawiał się odtąd rzadko, zamieniając medium, które uczyniło z niego dziecięcą gwiazdę, na kinowe produkcje. Na pewno wart odnotowania jest jego udział w sitcomie „Przyjaciele”, gdzie pojawił się w gościnnej roli przyrodniego brata Phoebe (1995-2003) oraz występy w komediowym serialu „Mam na imię Earl” (2005-2008), które przyniosły mu jedyną nominację do Emmy.
W 1997 roku dał się poznać nieco bardziej awangardowej publiczności, wcielając się w jednego z bohaterów „Zagubionej autostrady” Davida Lyncha, wystąpił obok Kevina Costnera w wyreżyserowanym przez niego „Wysłanniku przyszłości” i partnerował Natashy Gregson Wagner na planie dramatu/romansu „First Love, Last Rites”. Jego kariera filmowa rozbłysła wraz z dołączeniem do gwiazdorskiej obsady „Szeregowca Ryana” Stevena Spielberga (1998). Nigdy nie narzekał co prawda na brak propozycji – mimo stosunkowo młodego wieku, jego filmografia obejmuje prawie osiemdziesiąt pozycji, jednak Ribisi na dużą skalę zaistniał w show-biznesie dopiero w ciągu ostatniej dekady.
Nowe tysiąclecie rozpoczął od udziału w tak głośnych i gwiazdorsko obsadzonych produkcjach, jak film akcji „60 sekund” i thriller „Dotyk przeznaczenia” (2000, nominacja do Saturna i Independent Spirit Award). Z Cate Blanchett, gwiazdą tego ostatniego spotkał się ponownie w 2002 roku na planie „Nieba” Toma Tykwera (2002). W kolejnych latach dał drugoplanowe występy w takich przebojach kinowych, jak „Sekcja 8.”, „Między słowami” (2003), „Wzgórze nadziei”, „Sky Kapitan i świat jutra” (2004), „Ciało za milion” (2005), „Ktoś całkiem obcy” (2007), „Wrogowie publiczni”, czy wreszcie osławiony „Avatar” (2009).
Ostatnio zadebiutował w roli producenta wykonawczego thrillera „Columbus Circle” George’a Gallo, w którym również sam wystąpił, pojawiając się w roli detektywa Paula Giardello (2010).
Jest laureatem specjalnej nagrody przyznawanej ‘młodym zdolnym’: ShoWest - Male Star of Tomorrow (Gwiazda Jutra) z 1999 roku.
Komentarze