Trwa ładowanie...

"Gorzko, gorzko!". Klisza na kliszy, ale Polacy pokochali ten film

Reżyser "Lejdis" i "Testosteronu" znów sięgnął po swój ulubiony romantyczny gatunek. "Gorzko, gorzko" grubą kreską kreśli zderzenie konserwatywnej pary i Casanovy z Ursynowa, ale tego właśnie oczekują widzowie Netfliksa.

"Gorzko, gorzko!" z marszu stał się hitem Netfliksa"Gorzko, gorzko!" z marszu stał się hitem NetfliksaŹródło: Netflix
d5tvs6w
d5tvs6w

Historia stara jak świat - on kocha ją, a ona jest przeznaczona innemu. Za czasów powszechnie aranżowanych małżeństw o takim miłosnym dramacie powstały tysiące powieści i utworów muzycznych. Okazuje się, że tym schematem można posłużyć się i dziś, gdy opowiada się historię z życia rodziny konserwatywnego polityka.

Bowiem w filmie Tomasza Koneckiego, reżysera "Lejdis", "Testosteronu" czy "Listów do M. 3", lada dzień ma dojść do ślubu syna kandydata na prezydenta, ministra Koseckiego (Marcin Perchuć). Wybranką Krisa (Kamil Szeptycki), nie Krzysztofa, jest Ola (Zofia Domalik), skromne dziewczę wychowane tylko przez babcię (Emilia Krakowska). Choć między tą dwójką nie widać żadnej chemii, obu stronom bardzo zależy na małżeństwie. Dopiero pod koniec filmu okazuje się, że mają w tym określony interes.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Największe hity Netfliksa. Nadal przyciągają przed ekrany

Zanim jednak fabuła nabierze kształtu wenezuelskiej telenoweli, uwagę widzów skupi na sobie Tomek (Mateusz Kościukiewicz), uosobienie koszmaru każdej singielki. Zawadiacki brunet uważa się za króla życia, któremu należy się wszystko: pieniądze, wygody, rozrywki i piękne kobiety. Gdy na jego drodze staje Ola, nasz lowelas momentalnie traci dla niej głowę. Oczywiście nie szanując jej "nie", które odbiera jako zachętę do dalszego flirtu.

d5tvs6w

Choć "Gorzko, gorzko!" bawi i wciąga, zapewniając przyjemne dwie godziny seansu, scenariusz produkcji tradycyjnie powiela szkodliwe klisze. Niektórzy bohaterowie są oderwani od rzeczywistości, pchając się do ślubu ze średniowiecznym pojęciem miłości, w której trzeba się poświęcać dla dobra ogółu, inni zaś nieustannie są skupieni wyłącznie na sobie. W kontrze możemy zobaczyć też historię nieporadnych kochanków Janka (Rafał Zawierucha) i Klary (Agnieszka Więdłocha), który rozszerzają zakres pojęcia "miłość niejedno ma imię".

Tu pora zatrzymać się nad aktorami tego filmu. Rafał Zawierucha ostatnio wybitnie nie ma szczęścia do ról, czego dowodem jest własna kategoria w plebiscycie antynagród Węże. Wszyscy wciąż głowią się, co wydarzyło się z nim po angażu u Tarantino, że tak pokierował swoją karierą i ląduje w coraz to gorszych polskich produkcjach.

Rafał Zawierucha w filmie "Gorzko, gorzko!" Netflix
Rafał Zawierucha w filmie "Gorzko, gorzko!"Źródło: Netflix

Ale w "Gorzko, gorzko!" Zawierucha przyzwolił na obśmianie samego siebie. Gdy jego filmowa kochanica, widząc go wystrojonego, rzuca, że wygląda jakby grywał w Hollywood z Bradem Pittem i Leonardo DiCapro, nastroszony Janek odpowiada: "Nabijasz się ze mnie?". No nie da się ukryć, że nabija się cała Polska.

d5tvs6w

Na ekranie nie zaskakuje też Agnieszka Więdłocha, znów tak jak w "Planecie singli" w roli bojaźliwej, zwykłej Polki marzącej o romantycznej miłości, ani Mateusz Kościukiewicz, który po raz kolejny wciela się w amanta. Co prawda jego ostatnie wybory filmowe (z wyjątkiem "IO") są oznaką obniżenia lotów, ale zawsze broni się charyzmą.

Miejmy nadzieję, że i Zofia Domalik, po obiecującym debiucie we "Wszystko dla mojej matki" nie będzie rozdrabniać się na produkcje pokroju "Gorzko, gorzko!", w której wypada blado. Ta aktorka zdecydowanie ma większy potencjał dramatyczny niż komediowy, ale urok tego zawodu pozwala jej na próbowanie różnych gatunków.

d5tvs6w

Choć nowy film Tomasza Koneckiego nie odbiega od jego wcześniejszego repertuaru komedii romantycznych, poza miłosnym wątkiem mocno przebija się kwestia współczesnej polityki, co nie wszystkim może się spodobać. Fałszywa konserwatywność, a w istocie prowadzenie podwójnego życia, stanowi wiarygodne tło dla niby banalnej, a jednak w jakimś stopniu bliskiej realiom opowiastki.

Nic więc dziwnego, że widzowie Netfliksa szybko się do niej przekonali, windując tytuł na szczyt TOP10 w przeciągu kilku dni od premiery. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to oryginalna produkcja Netfliksa, a produkcja tworzona z myślą o kinach, którą ostatecznie Kino Świat postanowiło przeznaczyć tylko do streamingu.

Marta Ossowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d5tvs6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5tvs6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj