Zakończył się 4. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Podczas uroczystej gali zamykającej festiwal w Kinie PGE, ogłoszono zwycięzców Niezależnego Konkursu Szkolnych i Amatorskich Filmów i Plebiscytu Publiczności.
Ceremonię zamknięcia poprowadzili Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczny imprezy i Bogusław Bojczuk, dyrektor Festiwalu. - Mieliśmy ogromną przyjemność być z Państwem podczas tegorocznego festiwalu. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, z którymi go współtworzymy już po raz czwarty. - mówili.
- Uczestniczyliście Państwo w fantastycznym wydarzeniu, któremu repertuaru mogłaby pozazdrościć niejedna impreza filmowa na świecie. - powiedział Jacek Fuksiewicz, Pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Produkcji Filmowej. Polski Instytut Sztuki Filmowej od czterech lat jest partnerem Festiwalu.
W imieniu mieszkańców i miasta przemówił burmistrz Kazimierza Dolnego, Grzegorz Dunia. - Dziękujemy sponsorom, partnerom, organizatorom za wysiłek i trud i za to, że festiwal znowu się udał. Zapraszam Państwa bardzo serdecznie za rok.
W Plebiscycie Publiczności najlepszym filmem okazał się pełnometrażowy dokument zrealizowany w 2009 roku przez australijskiego reżysera Josha Whitemana - „Gra cieniem: rzecz o Antonie Corbijnie". Film pokazany w ramach sekcji "Muzyka. Moja Miłość", przedstawia sylwetkę Antona Corbijna, znanego holenderskiego fotografa, który od ponad 30 lat fotografuje światowej sławy muzyków i artystów. Corbijn jest również twórcą teledysków i reżyserem filmu „Control" opowiadającego historię brytyjskiej grupy Joy Division.
Zobacz także:
**[
BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g ) * *[
KAMERA W PRYSZNICU ]( http://film.wp.pl/gabka-czy-pumeksem-czyli-z-kinem-pod-prysznicem-6025281258787969g ) * *[
ŚLICZNOTKA Z BARU MLECZNEGO ]( http://film.wp.pl/jej-kariera-zaczela-sie-w-barze-mlecznym-portret-poli-raksy-6025281115739265g ) * *[
POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html )**
100 NAJBARDZIEJ KLIKALNYCH TEMATÓW W HISTORII WIRTUALNEJ POLSKI
Dwudziestoosobowe Niezależne Jury, wybrane wcześniej spośród widzów drogą internetową, które oceniało 55 filmów w Niezależnym Konkursie Szkolnych i Amatorskich Filmów Krótkometrażowych, główną nagrodę w wysokości 3000 zł przyznało Kubie Czekajowi za film "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać". Przyznano także dwa wyróżnienia w wysokości po 1000 zł każde Ivo Krankowskiemu za „8 historii (które nie zmieniły świata)" i Julii Kolberger za „Jutro mnie tu nie będzie". Twórcy nagrodzonych obrazów nie mogli uczestniczyć w uroczystości ponieważ wszyscy są w trakcie realizacji swoich kolejnych filmów.
- Film, który otwiera i zamyka nasz festiwal jest przez nas długo wybierany. Mamy nadzieję, że oba się Państwu spodobają, bo są naprawdę wyjątkowymi obrazami - mówiła Grażyna Torbicka . Projekcją zamykającą tegoroczny festiwal była polska premiera „Czeskiego błędu", najnowszego filmu Jana Hřebejka, który był gościem Dwóch Brzegów i wraz z producentem filmu Rudolfem Biermannem pojawił się na uroczystej gali.
Urodzony w 1965 roku w Pradze czeski reżyser i scenarzysta jest znany polskiej publiczności jako twórca nominowanego do Oscara „Musimy sobie pomagać", „Pupendo", „Na złamanie karku", „Piękności w opałach", „Niedźwiadka" czy „ Do Czech razy sztuka". Hřebejk, był jednym z twórców, który wziął w tym roku udział w cyklu spotkań z twórcami zatytułowanym „Lekcja kina - spowiedź twórcy filmowego".
Zrealizowany w 2009 i nagodzony na tegorocznym Berlinale „Czeski błąd" jest rozrachunkiem z historią komunistycznej Czechosłowacji. Jego bohaterem jest szanowany profesor psychiatrii, dysydent i sygnatariusz Karty 77, zdemaskowany przez zięcia jako bezwzględny donosiciel, który w młodości, aby zdobyć serce dziewczyny donosił na rywala i współpracował z czeską bezpieką. To przewrotna komedia o zaufaniu, zdradzie, pokorze, pokucie i oczyszczeniu, która pokazuje jak często polityka splata się z ludzkimi losami i że mogą z tego wynikać nieoczekiwane konsekwencje.
Czwarta edycja „Dwóch Brzegów" trwała dziewięć dni, w trakcie których widzowie mieli okazję zobaczyć ponad 220 krótko- i pełnometrażowych fabuł, dokumentów oraz animacji. Hasłem przewodnim festiwalu był „Inny świat" , którzy organizatorzy starali się pokazać poprzez specjalnie wybrane filmy polskie i zagraniczne. Część zysków ze sprzedaży biletów przeznaczono na pomoc poszkodowanym przez powódź mieszkańcom gminy Janowiec.
W przyszłym roku festiwal odbędzie się w dniach 30 lipca - 7 sierpnia.
Zobacz także:
**[
BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g ) * *[
KAMERA W PRYSZNICU ]( http://film.wp.pl/gabka-czy-pumeksem-czyli-z-kinem-pod-prysznicem-6025281258787969g ) * *[
ŚLICZNOTKA Z BARU MLECZNEGO ]( http://film.wp.pl/jej-kariera-zaczela-sie-w-barze-mlecznym-portret-poli-raksy-6025281115739265g ) * *[
POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html )**