Hollywoodzki hit zakazany. Homoseksualna bohaterka tam nie przejdzie
Nie pierwszy już raz hollywoodzka produkcja zderzyła się z cenzorami w krajach arabskich. Punktem zapalnym nie są kwestie polityczne, lecz obyczajowe. Pojawienie się w filmie "Doktor Strange w multiwersum obłędu" postaci LGBTQ sprawiło, że przynajmniej w trzech krajach ekranizacja komiksu nie może być wyświetlana w kinach.
Superprodukcja Marvela "Doktor Strange w multiwersum obłędu" ma się pojawić w kinach na początku maja. Wiadomo już jednak, że nie wszędzie będzie ją można oglądać. Jak podaje "The Hollywood Reporter", ekranizacja komiksu nie trafi do dystrybucji kinowej w Arabii Saudyjskiej oraz najprawdopodobniej w Kuwejcie i w Katarze. Być może również w innych arabskich krajach.
Decyzja cenzorów związana jest z faktem, że w hollywoodzkim filmie pojawia się nastoletnia America Chavez, która w komiksach Marvela jest lesbijką. Tymczasem w niektórych krajach arabskich homoseksualne związki są nielegalne, a pokazywanie bohaterów LGBTQ uważane jest za propagowanie niepożądanych zachowań. Z drugiej strony, amerykańskie wytwórnie nie wyrażają zgody na ingerencję w materiał filmowy, tak więc o żadnym usuwaniu scen nie może być mowy.
Zapowiedź filmów z IV fazy MCU (2021)
"Doktor Strange w multiwersum obłędu" nie jest oczywiście pierwszą produkcją, która padła ofiarą arabskich cenzorów. Pojawienie się postaci LGBTQ sprawiło, że zakazem wyświetlania został objęty np. musical Stevena Spielberga "West Side Story" oraz ekranizacja komiksu "Eternals". Można być niemal pewnym, że podobna historia przytrafi się kolejnej produkcji Marvela "Thor. Miłość i grom".
Szef Marvela Kevin Feige przed kilkoma miesiącami zapowiedział "początek dywersyfikacji głównych postaci w uniwersum Marvela. W komiksach byli homoseksualni bohaterowie. Uważam, że najwyższy czas pokazać ich także w filmach".
Szef Marvela przypomniał także, że już przed kilkoma laty, w jednej z produkcji tego studia, miała się pojawić scena, która wskazywałaby, że bohaterka jest innej orientacji niż heteroseksualna. W filmie "Thor: Ragnarok" z 2017 r. do historii przemian kulturowych i społecznych miała przejść Tessa Thompson, która wcieliła się w postać Walkirii. Scena potwierdzająca biseksualizm filmowej postaci została nagrana, ale podczas finałowego montażu producenci postanowili ją usunąć.
Kevin Feige zapewnił jednak, że Walkiria dokona coming outu w kolejnej odsłonie przygód Thora, która pojawi się w kinach w lipcu przyszłego roku.
Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify oraz w aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.