Trwa ładowanie...

"Irlandczyk" to najlepszy film roku. Adam Sandler najlepszym aktorem [Nagrody NBR]

Amerykańska organizacja National Board of Review ogłosiła listę zwycięzców dorocznych nagród filmowych. Panel ekspertów najbardziej docenił "Irlandczyka" i "Pewnego razu… w Hollywood", choć pojawiło się też sporo nieoczywistych wyborów.

"Irlandczyk" to najlepszy film roku. Adam Sandler najlepszym aktorem [Nagrody NBR]Źródło: Materiały prasowe
d7k6zhj
d7k6zhj

National Board of Review funkcjonuje od 110 lat, a od 90 przyznaje coroczne nagrody za najlepszy film, scenariusz, role męskie, żeńskie itd. W tym roku wybrana grupa entuzjastów kina, filmowców, wykładowców, studentów i ludzi profesjonalnie związanych z tą branżą wzięło pod lupę 285 produkcji. Gala wręczenia nagród odbędzie się dopiero 8 stycznia 2020 r., ale już teraz wiemy, komu i za jakie zasługi przypadła prestiżowa statuetka.

Obejrzyj zwiastun filmu "Irlandczyk":

Najważniejszą nagrodę i tytuł najlepszego filmu roku 2019 otrzymał "Irlandczyk" Martina Scorsese. Oprócz tego Steven Zaillian dostał dzięki "Irlandczykowi" nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany, a Martin Scorsese, Robert De Niro i Al Pacino odbiorą NBR Icon Award.

"Pewnego razu… w Hollywood" dał Quentinowi Tarantino tytuł najlepszego reżysera, a Bradowi Pittowi – najlepszego aktora drugoplanowego.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Sporym zaskoczeniem może być nagroda dla najlepszego aktora, która została przyznana Adamowi Sendlerowi. Gwiazdor niewyszukanych komedii zagrał ostatnio w świetnie ocenianym "Uncut Gems" i nie brakuje opinii, że to jego rola życia. Samo "Uncut Gems" zostało również nagrodzone za najlepszy scenariusz oryginalny.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Pozostałe nagrody powędrowały do:
Najlepsza aktorka: Renée Zellweger ("Judy")
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Kathy Bates ("Richard Jewell")
Przełomowa rola: Paul Walter Hauser ("Richard Jewell")
Najlepszy debiut reżyserski: Melina Matsoukas ("Queen & Slim")
Najlepsza animacja: "Jak wytresować smoka 3"
Najlepszy film zagraniczny: "Parasite"
Najlepszy dokument: "Maiden"
Najlepsza obsada: "Na noże"
Wybitne osiągnięcie w dziedzinie kinematografii: Roger Deakins ("1917")
NBR Wolność wypowiedzi: "For Sama", "Tylko sprawiedliwość"

Inne filmy docenione, choć nienagrodzone przez NBR, to m.in. "Waves", "Nazywam się Dolemite", "Le Mans '66", "Jojo Rabbit", "Historia małżeńska" i "Ból i blask".

d7k6zhj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7k6zhj