Quentin Tarantino
Naukę porzucił w wieku lat szesnastu na rzecz oglądania filmów choć może poszczycić się IQ 160. Od dawna znają go wszyscy, a wciąż budzi kontrowersje.
Gdy w 1992 r. na ekrany wszedł film „Wściekłe psy”, wyreżyserowany przez nikomu nieznanego debiutanta Quentina Tarantino, krytycy chórem krzyknęli, że mamy do czynienia z narodzinami prawdziwego talentu. Jednak kiedy dwa lata później powstał obraz pt. „Pulp Fiction” zachwyt przeszedł wszelkie granice. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes, Oscara za scenariusz i został okrzyknięty kultowym.
Mierzący 189 cm wzrostu Quentin Jerome Tarantino urodził się w 1963 roku w Knoxville, w stanie Tennessee. Miłość do kina odziedziczył po matce, która urodziła go w wieku 16 lat. W 1965 roku przeniósł się do Los Angeles. Od najwcześniejszych lat towarzyszył matce podczas jej wypraw do kina. Na pierwszych seansach bywał już jako dwulatek, a jako dziewięciolatek widział brutalny film Johna Boormana ‘Deliverance’.
Gdy Quentin miał 22 lat zatrudnił się w wypożyczalni kaset wideo. Nie była to praca ambitna jednak dla niego idealna. Jak sam twierdzi „mógł dzięki niej oglądać wszystkie filmy, na jakie miał ochotę”. Pracował często na tej samej zmianie z innym maniakiem kina Rogerem Avary'm (późniejszym współscenarzystą „Pulp Fiction”). Ta oryginalna para filmowych samouków spędzała razem całe godziny dyskutując o filmach i wymyślając własne fabuły.
W 1985 roku Tarantino rozpoczął pracę nad swoim pierwszym filmem – kręconym na taśmie 16 mm „My Best Friend's Birthday” (niestety nigdy go nie skończył). Na początku kariery Quentin Tarantino często startował w rozmaitych castingach. Niestety z powodu braku ‘właściwych’ doświadczeń na CV wszystkie one kończyły się niepowodzeniem. Sfrustrowany tym faktem przyszły as reżyserii sam dopisał sobie do swoich referencji ‘dorobek’ m. in. rolę w „Królu Learze”.
W 1992 roku, po czterech latach pracy w wypożyczalni kaset video w Los Angeles, do Quentina uśmiechnęło się szczęście -* twórca zadebiutawał jako scenarzysta i reżyser „Reservoir Dogs”*. Film na początku miał kosztować tylko 35.000$, ale kiedy Harvey Keitel zdecydował się w nim zagrać budżet z miejsca urósł do 400.000$.
„Wściekłe psy” dały Tarantinowi rozgłos lecz dopiero jego kolejna produkcja przysporzyła mu status mistrza. <b.Film „Pulp Fiction” o którym mowa został nominowany do Oscara i wzbudził wielkie emocje. Sam Tarantino zaczął po jego premierze być postrzegany jako człowiekiem budzącym kontrowersje. Jego filmy do dziś dla jednych stają się kultowe, dla innych odrażające.
Obecnie Quentin Tarantino jest prawdopodobnie jednym z najchętniej oglądanych i najczęściej dyskutowanych reżyserów naszych czasów. Przez wielu krytyków przedstawiany jest jako wzorowy przykład twórcy postmodernistycznego. Do jego znanych filmów należą: „Cztery Pokoje”, „Jackie Brown” i „Kill Bill”. Reżyser pomagał również przy „Sin City” oraz pełnił funkcję producenta w pokazywanym od niedawna w Polsce horrorze z gatunku gore – „Hostel”.
Pomimo IQ 160 Tarantino w wieku 16 lat porzucił szkołę średnią. Jego ulubiony film to „Rio Bravo” z 1959 roku. Quentin przepada również za dobrymi grami – jak dotąd jego ulubioną jest sławny „Half Life”.* Marzeniem reżysera jest nakręcenie filmu o Jamesie Bondzie*.
W 2005 roku znalazł się na 8 miejscu rankingu magazynu ‘Empire’ na najlepszego reżysera w historii. Prywatnie jest wielkim przyjacielem Sofii Coppoli oraz Paula Thomasa Andersona. Nie od dziś zna się również z Robertem Rodriquezem oraz Umą Thurman która nazywa swoją ‘muzą’. W 2009 roku wyreżyserował film z Bradem Pittem pt. "Bękarty wojny", którego akcja rozgrywa się w okupowanej Francji. Za projekt Tarantino został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy reżyser.
Komentarze