Janusz Chabior

Aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Przez długi czas związany z Teatrem Dramatycznym i Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Najbardziej doceniono jego kreację w sztuce „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka.

Janusz Chabior

Urodził się 17 lutego 1963 roku w Legnicy. Z miastem tym związany jest główny przebieg jego kariery teatralnej. Filmowy debiut odnotował w 1993 roku, biorąc udział w pierwszej części obliczonego na sześć odcinków cyklu „Outsider” Jana Jakuba Kolskiego, z którego ostatecznie powstał jedynie film „Magneto”. Potem były pomniejsze role w filmach Saniewskiego i Krzystka. Okres ten aktor wyraźnie poświęcił rozwojowi kariery teatralnej na deskach legnickiego Teatru Dramatycznego (na którego scenie debiutował już w roku 1991). Z teatrem tym związany był do roku 1999.

Koniec wieku zwiastował zmiany w przebiegu kariery legnickiego aktora. Zmienił angaż teatralny i przeniósł się do Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Zaczął też na poważnie traktować romans z telewizją – pojawiał się w serialach TVP („Na dobre i na złe”, „Lokatorzy”) i Polsatu („Świat wg Kiepskich”, z którym przygoda trwała aż do 2005 roku).

W 1997 zagrał w holenderskim filmie, pełnometrażowym debiucie Mika van Diema, „Charakter”, obsypanym wieloma nagrodami na całym świecie, w tym Oskarem dla Najlepszego Filmu Zagranicznego. Rok później był „Dom Pirków” Grażyny Popowicz. Później dostawał role przede wszystkim serialowe. Czekał na swój czas.

W 2001 roku Jerzy Gruza obsadził go w swojej komedii inspirowanej Big Brotherem „Gulczas, a jak myślisz”. Ekranowy sukces Chabiora wciąż pozostawał w sferze przyszłości, tymczasem jego kariera w teatrze rozwijała się znakomicie. Chabior zacieśnił współpracę z utalentowanymi reżyserami Jackiem Głombem, Krzysztofem Kopką i Przemysławem Wojcieszkiem, w wyniku której na scenie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy powstawały wartościowe przedstawienia a legnicki ośrodek teatralny zaczęto uważać za jeden z najbardziej nowoczesnych w kraju. Chabior próbował również swoich prób jako scenarzysta teatralny („Plumpa czyś ty zwariowała?!”) i reżyser („Wznowienie”, „Titi i Nunu”).

Powodzenie, jakie osiągnął na początku nowego wieku, potwierdzone udziałem w filmie „Symetria” Konrada Niewolskiego (2003), wciąż nie było tym, na co aktor oczekiwał. Prawdziwym przełomem była sztuka Przemysława Wojcieszka „Made in Poland” entuzjastycznie przyjęta przez krytyków i publiczność. Na aktora posypały się nagrody indywidualne (w Legnicy i na Dolnym Śląsku mówiło się o roku Chabiora – 2004).Posypały się też propozycje ról serialowych, filmowych i teatralnych. Aktor pojawił się w drugiej części „Bożej podszewki” Izabeli Cywińskiej, w niezależnej „Odzie do radości” (segment „Morze”) oraz w filmie „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej.

Rok 2005 przyniósł udział w realizacji fabularnego i serialowego „Pitbulla”, aktor zaczął udowadniać, że sprawdza się w rolach związanych z produkcjami kryminalnymi. Potwierdził to rolami w serialach „Oficerowie”, „Kryminalni” a przede wszystkim w serialu „Odwróceni”.Niejako w konsekwencji, Grzegorz Pacek obsadził go w „kryminalnej” roli w filmie „Środa czwartek rano” (2007), w tym samym roku wziął też udział w pełnometrażowej, kinowej wersji „Odwróconych” - filmie „Świadek koronny”.

Warto odnotować, że wiele, obliczonych na sukces produkcji telewizyjnych TVP, zakładało udział Janusza Chabiora – dość wspomnieć udział w obsadzie „Czasu honoru”, „Naznaczonego”, „Londyńczyków”, czy „Ojca Mateusza”. Bardziej zaangażowany udział w warszawskich produkcjach możliwy był dzięki przeprowadzce do stolicy w 2006 roku – aktor dostał pracę w zespole tamtejszego Teatru Rozmaitości.

W 2008 roku Przemysław Wojcieszek odważył się przenieść na duży ekran sztukę „Made in Poland”, a Waldemar Krzystek zaangażował go do przebojowej „Małej Moskwy”. Rok później zagrał w „Kołysance” Juliusza Machulskiego, „Świnkach” Roberta Glińskiego, „Helu” Kingi Dębskiej oraz w debiucie reżyserskim Michała Rogalskiego – komedii sensacyjnej „Ostatnia akcja”. Ostatnio przypomniał sobie o nim także Jan Kidawa Błoński i zatrudnił do filmu „Różyczka” (2010).

W trakcie swojej kariery Chabior regularnie występował w Teatrze TV, gdzie współpracował m.in. z Waldemarem Krzystkiem, Jackiem Głombem i Przemysławem Wojcieszkiem.

Najbardziej docenioną rolą Chabiora pozostaje po dziś dzień kreacja Wiktora w „Made in Poland”. Aktor otrzymał za nią szereg nagród – dość wymienić laur na XLV Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu, nagrodę na XI Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Sztuki Współczesnej w Warszawie czy nagrodę na V Festiwalu Dramaturgii Współczesnej ‘Rzeczywistość Przedstawiona’ w Zabrzu.

Janusz Chabior

Data urodzenia1963-02-17
Miejsce urodzeniaLegnica, Polska
Zawódaktor
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)