Trwa ładowanie...

Już za chwilę padnie pierwszy klaps na planie "Geniuszy". To film o wybitnym polskim matematyku i współtwórcy bomby wodorowej

W końcu ruszyły prace nad filmem o Stanisławie Ulamie. Niedługo wystartują zdjęcia w Berlinie, potem ekipa przeniesie się do Łodzi i Nowego Meksyku.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Już za chwilę padnie pierwszy klaps na planie "Geniuszy". To film o wybitnym polskim matematyku i współtwórcy bomby wodorowejŹródło: Materiały prasowe
d1m4p60

Pierwsze informacje o filmie pojawiły się na początku 2016 r. W głównego bohatera miał wcielić się Jakub Gierszał, jednak ze względu na nakładające się terminy zdjęć, musiał zrezygnować.

Zastąpił go Philippe Tłokiński, 33-letni aktor, znany do tej pory m.in. z "Volty" i "Belfra", który pojawi się też w "Kurierze" Władysława Pasikowskiego. Na ekranie zobaczymy też m.in. Fabiana Kocięckiego, Mateusza Więcławka, Esther Garrell, Sama Keeleya oraz Joela Basmana, który wcieli się w węgierskiego fizyka Edwarda Tellera.

Scenariusz "Geniuszy" oparto na autobiografii Ulama pod tytułem "Przygody matematyka". Zdjęcia będą kręcone w Niemczech, Polsce i USA. Film produkują wspólnie Lena Vurma (Dragonfly Films, Niemcy) oraz Joanna Szymańska i Dawid Janicki (Shipsboy, Polska).

d1m4p60

Reżyserem filmu jest Thorsten Klein. Za reżyserię polskiej obsady odpowiadają Ewa Hornich i Małgorzata Lipmann.

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej "lwowskiej szkoły matematycznej", uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 r. rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu.

ZOBACZ TEŻ: Zazdrosna Tamara Arciuch o "Zimnej wojnie": "Wiadomo, że się tęskni za takim sukcesem dla siebie"

W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama.

d1m4p60

W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos. Tam wspólnie z Edwardem Tellerem prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej, którą zrzucono na Nagasaki i Hiroszimę.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1m4p60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m4p60
d1m4p60