Trwa ładowanie...
kanał
23-04-2007 11:49

"Kanał" po 50. latach

"Kanał" po 50. latachŹródło: Film polski
d3tj455
d3tj455

"Kanał" Andrzeja Wajdy miał w piątek w Warszawie uroczystą "premierę po 50 latach".

Na widowni zasiadł reżyser w towarzystwie aktorów, którzy zagrali w "Kanale". Pokaz nazwano premierowym, gdyż film pokazano w nowej, udoskonalonej technicznie wersji. W piątek minęło dokładnie pół wieku od dnia, gdy "Kanał" po raz pierwszy pokazano polskim widzom.

"- Ten film był naszym manifestem - nas młodych, którzy skończyli szkołę filmową w Łodzi. Chcieliśmy stworzyć nowe polskie kino" - powiedział Wajda przed projekcją "Kanału" w warszawskim kinie Muranów.

Odniósł się tym samym do dokonań "polskiej szkoły filmowej" - nurtu rozwijającego się w polskim kinie w drugiej połowie lat 50., reprezentowanego także m.in. przez Andrzeja Munka, Tadeusza Konwickiego i Wojciecha Jerzego Hasa. "Kanał" Wajdy uważany jest za symboliczny początek "polskiej szkoły filmowej".

d3tj455

"- Wierzyliśmy, że polskie kino ma sens pod warunkiem, że opowie coś o naszych bólach, rozczarowaniach, tragedii i nadziejach. I że my opowiemy to za pomocą formy kina światowego" - mówił Wajda. "- Wtedy kinem, które najbardziej nas poruszało, był włoski neorealizm. Jemu zawdzięczaliśmy to, że stworzyliśmy... filmy przemawiające do widowni, która właśnie na takie kino, prawdziwe, realistyczne, była przygotowana".

Podczas projekcji "Kanału" w kinie Muranów na widowni siedzieli 85-letni Wieńczysław Gliński i 84-letni Emil Karewicz. Gliński zagrał w "Kanale" porucznika "Zadrę", dowódcę kompanii powstańców idących przez kanał, a Karewicz porucznika "Mądrego", zastępcę "Zadry". Obaj oglądali "Kanał" bardzo wzruszeni.

"= To było tyle lat temu, Boże drogi! Wielu z nas już nie ma" - powiedział po projekcji Karewicz. Gliński podkreślił z kolei: Mam uczucie satysfakcji, że ten film jest i będzie wart oglądania. Także wtedy, kiedy mnie już nie będzie.

"- Cieszę się, że dzięki niemu pozostanie po mnie ślad. Dzieje tego oddziału powstańczego mają w sobie coś z naszego polskiego romantyzmu i prawdziwego, cichego bohaterstwa".

d3tj455

"Kanał" to opowieść o ostatnich godzinach życia powstańców warszawskich z kompanii, która przechodziła kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. W filmie zagrali też: Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar, Stanisław Mikulski i Jan Englert - jako 13-letni wówczas chłopiec.

Autorem zdjęć był Jerzy Lipman, a drugim reżyserem Kazimierz Kutz - przy współpracy Janusza Morgensterna. Scenariusz napisał Jerzy Stefan Stawiński, na podstawie własnych przeżyć z Powstania Warszawskiego.

"Kanał" - dość chłodno przyjęty w 1957 r. przez Polaków z racji tego, że przedstawił koszmar klęski powstańców, których bohaterstwo okazało się daremne - odniósł sukces na festiwalu filmowym w Cannes, gdzie uhonorowano go Srebrną Palmą.

d3tj455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tj455

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj