Trwa ładowanie...

Klaps filmowy. Niedrogi gadżet dla kinomana

Mężczyzna stoi przed kamerą z czarną planszą i ruchomą deseczką. Na niej zapisany jest m.in. tytuł filmu, scena i kręcony dubel. Nagle głośno odczytuje te informacje, słychać głośny klaps i krzyk "akcja". To nie wyobrażenie o kręceniu filmów, ale rzeczywistość.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Klaps filmowy. Niedrogi gadżet dla kinomanaŹródło: Shutterstock.com
d36l7z4
d36l7z4

Wbrew pozorom klapser, bo tak nazywa się ta osoba, ma bardzo odpowiedzialne zadanie. Po pierwsze, dzięki zapisanym na klapsie informacjom można zorientować się, który dubel sceny jest który. To bardzo przydatne przy montażu. Druga, może nawet ważniejsza w dzisiejszych czasach, funkcja klapsu to wyraźne zaznaczenie początku nagrywania sceny. To też pomaga podczas montażu zsynchronizować dźwięk i obraz.

Klaps filmowy został wymyślony, kiedy zaczęto tworzyć pełnometrażowe filmy. Co ciekawe, na pomysł tabliczki z zapisanymi informacjami o scenie nie wpadł nikt w Hollywood, ale zrobiono to w Australii. Jednak dość szybko system oznaczania scen i dubli dotarł do USA i innych części świata. Równie ciekawe jest to, że w Europie i USA rozwinęły się różne systemy zapisywana informacji na klapsach filmowych.

Klapsy filmowe to dobry prezent dla miłośnika kina. To niebanalny gadżet, który można użyć podczas kręcenia amatorskiego filmu. To też świetny element wystroju pokoju, bo podkreśla zainteresowania jego lokatora. Jego zaletą jest też to, że nie zajmuje dużo miejsca. Jednak to nie wszystko.

d36l7z4

Na czarnym klapsie można pisać kredą, dzięki czemu staje się on jedyny w swoim rodzaju. Trzeba tylko uważać, żeby nie zetrzeć napisów. Dzięki temu orginalnemu prezentowi każdy może poczuć się, jak klaper na planie filmowym.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d36l7z4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36l7z4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj