Trwa ładowanie...

"Kler": wiemy, dlaczego zniknął kontrowersyjny zwiastun

Wczoraj jako pierwsi opublikowaliśmy zwiastun nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego, który punktuje grzechy Kościoła katolickiego w Polsce. Po 24 godz. i zaliczeniu kilkuset tysięcy odsłon klip zniknął z YouTube'a.

"Kler": wiemy, dlaczego zniknął kontrowersyjny zwiastunŹródło: Materiały prasowe
d2l0a1t
d2l0a1t

Informacje o zniknięciu zwiastuna "Kleru" zaczęły się pojawiać w mediach społecznościowych. Niektórzy użytkownicy doszukują się drugiego dna, pisząc na Facebooku: "Tak ostry, że po 24 godzinach zniknął z sieci!", "Udostępniajcie, bo już zniknął z YouTube'a".

Obejrzyj pierwszy zwiastun filmu "Kler":

Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie z pracownikiem Kino Świat, dystrybutora filmu, usunięcie zwiastuna było podyktowane koniecznością wprowadzenia drobnych poprawek kosmetycznych. Dystrybutor zdjął go sam, tracąc przy tym kilkaset tysięcy odsłon. I nie ma mowy o jakichś odgórnych naciskach i usuwaniu filmiku ze względu na kontrowersyjną treść.

"Kler" trafi do kin 28 września.

Przypomnijmy, że "Kler" to obraz Kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej "od strony zakrystii", rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce.
Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie.

d2l0a1t

Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce...

Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: *Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna. "Kler” został nominowany do Złotych Lwów 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. *

d2l0a1t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l0a1t