Trwa ładowanie...
dtalbp6

Krzysztof Czeczot

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
dtalbp6

Aktor i dramatopisarz młodego pokolenia. Szerokiej publiczności znany przede wszystkim dzięki roli Maćka Szymczyka w „Brzyduli”. Autor dramatów „Bajzel”, „Dublin. One Way”, „Gru-7-0-dzień”.

Urodził się 25 lipca 1979 roku w Bytowie. W 2002 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Aktorski łódzkiej ‘filmówki’, zgarnął nagrodę na tamtejszym, XX Festiwalu Szkół Teatralnych za dyplomowe role Wayne’a w „Popcornie” i Normana w „SubUrbii”. Jeszcze w tym samym roku został aktorem Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Na ekranie zadebiutował jako student. Po raz pierwszy pojawił się w gościnnej rólce w serialu „Graczykowie” (2000). Jego debiut na dużym ekranie – w roli Dżefreja w „Głośniej od bomb” Przemysława Wojcieszka, przyniósł mu pierwszą, filmową nagrodę na festiwalu ‘Młodzi i Film’ w Koszalinie (2001).Z Wojcieszkiem spotkał się ponownie podczas realizacji „Doskonałego popołudnia” (2005), w międzyczasie pojawił się gościnnie w kilku serialach („Glina”, „Samo życie”, „Psie serce”, „Rodzinka”, „Pensjonat pod Różą”), zaś przede wszystkim aktywnie działał w teatrze.

W 2004 roku zgarnął Grand Prix na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim oraz nagrodę Offeusza na festiwalu Malta w Poznaniu za adaptację „Tlenu” Iwana Wyrypajewa w Piwnicy przy Krypcie w Szczecinie (wspólnie z Izą Kałą). Z kolei rok później zadebiutował jako dramatopisarz. Jego debiutancka sztuka – „Bajzel” miała swoją premierę w 2005 roku, na scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. Rok później Witold Adamek przygotował jej telewizyjną adaptację w postaci spektaklu Teatru TV „Bezład” z gwiazdorską obsadą(i udziałem samego autora). Sztukę pokazano też na deskach Teatru Ludowego w Krakowie – Nowej Hucie. Pozostałe dramaty autorstwa Czeczota to m.in. „Do jutra”, „Cyrk 76”, „Gru-7-0-dzień”, „Dublin. One Way” i „Pamiątki”.

Popularność na dużą skalę przyniosła mu telewizyjna rola Maćka Szymczyka, kolegi tytułowej „Brzyduli” w popularnym serialu telewizji TVN (2008-2009). Emisja serialu zbiegła się w czasie ze znaczącym ożywieniem jeśli chodzi o filmową karierę aktora.W 2008 roku pojawił się w drugoplanowej roli Marcela w osławionych „Drzazgach” Macieja Pieprzycy oraz w epizodzie chuligana w komedii Juliusza Machulskiego „Ile waży koń trojański?”. Kolejny rok przyniósł aż pięć filmowych propozycji: „Chrzest” Marcina Wrony, „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego, „Zero” Pawła Borowskiego, „Zgorszenie publiczne” Macieja Prykowskiego, „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” Kuby Czekaja).

Na 2010 rok planowana jest premiera filmu „Sala samobójców” Jana Komasy z udziałem Czeczota. Panowie mieli okazję współpracować już wcześniej, spotykając się na planie „Ody do radości” (epizod „Warszawa”) w 2005 roku.

Prócz szczecińskich scen, Czeczot ma na swoim koncie współpracę z Teatrem Rozmaitości w Warszawie (2005) oraz Boattheatre w Kopenhadze (2006). Jest felietonistą Polskiego Radia Szczecin i laureatem nagrody na VIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej ‘Dwa Teatry’ w Sopocie, za reżyserię słuchowiska „Dublin. One Way” wg sztuki własnego autorstwa (2008). Twórcą muzyki do słuchowiska był Jacek ‘Budyń’ Szymkiewicz, muzyk szczecińskiego zespołu Pogodno.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtalbp6
dtalbp6
dtalbp6
dtalbp6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj