Trwa ładowanie...
d4bw9p6

Kultowe opowiadanie Horace’a McCoya na deskach polskiego teatru. Spektakl wyreżyseruje Magdalena Piekorz

"Czyż nie dobija się koni?”, film zrealizowany przez Sydneya Pollacka, wkroczył na ekrany kin w grudniu 1969 roku. Kilka miesięcy później został obwołany jednym z najważniejszych obrazów w dziejach amerykańskiej kinematografii. Teraz czas na sztukę teatralną w wykonaniu Magdaleny Piekorz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kultowe opowiadanie Horace’a McCoya na deskach polskiego teatru. Spektakl wyreżyseruje Magdalena Piekorz
(Materiały prasowe)
d4bw9p6

Nominowany m.in. do Oscara, Złotych Globów, nagrody BAFTA. W 1970 r. Nominację do Oscara za rolę Glorii otrzymuje Jane Fonda, ale najlepszym aktorem drugoplanowym okazuje się Gig Young grający Rocky’ego.

Opowiadanie Horace’a McCoya z 1935 r. otrzymuje nowe życie. Teatr sięga po nie rzadko, ale każda inscenizacja budzi ogromne zainteresowanie.

Magdalena Piekorz, reżyser spektaklu, a od września tego roku dyrektor częstochowskiej sceny, przyznaje:

d4bw9p6

- O realizacji tego tekstu myślałam od dawna, ale nigdy nie znalazłam odpowiedniego zespołu. Dopiero tutaj, kiedy poznałam aktorów częstochowskiego Teatru, pomyślałam: Robię to!

Próby rozpoczęły się w październiku – równolegle – na scenach Teatru Mickiewicza i Teatru Tańca Włodzimierza Kucy. W spektaklu wystąpi kilkadziesiąt osób: aktorzy, tancerze, statyści i słynny jazzowy big-band Five O’Clock!

Ameryka, lata 30., czas Wielkiego Kryzysu – biedy, głodu i marazmu. Show- biznes stwarza potwora w postaci trwających tygodniami maratonów tańca. Do Hollywood – fabryki marzeń – przyjeżdżają setki desperatów. Wśród nich są m.in. Gloria marząca o zrobieniu kariery aktorskiej, Robert, który chce zostać reżyserem, Alice – prowincjonalna aktorka w stylu "american sweetheart” ciężarna Ruby i jej mąż, który bez skrupułów zachęca żonę do udziału w krwawym show.

Materiały prasowe

Stopniowo poznajemy bohaterów – ich motywacje, marzenia i potrzeby. Jedni chcą wyrwać się z ubóstwa i apatii, drudzy pragną zrobić karierę. Dla każdego wygrana jest jak wyrok: być albo nie być, życie albo śmierć. Dlatego uczestnicy idą na całość, tańcząc swój dance macabre! Dla pary, która przetrwa morderczy maraton, przewidziana jest nagroda – 1500 dolarów. Aż tyle i tylko tyle. Tańczą więc do bólu, do granic wytrzymałości, do obłędu.

d4bw9p6

Nad morderczym show czuwa demoniczny konferansjer Rocky i jego pomocnicy. Maraton rozgrywa się na oczach spragnionej rozrywki widowni, podgrzewającej atmosferę, domagającej się igrzysk i spektakularnego upadku bohaterów. Żeby był fun, żeby było śmiesznie! Diabelska zabawa trwa! "Witamy w tańcu przeznaczenia, panie i panowie”.

- Nie chciałabym, aby widz zasiadający w teatralnym fotelu czuł się komfortowo. Chciałabym, aby miał poczucie, że jest świadkiem wszystkiego, co dzieje się na scenie, żeby poczuł wysiłek, zmaganie, pot i łzy bohaterów – mówi Magdalena Piekorz i dodaje:

- To jest spektakl wielowymiarowy: o kondycji społecznej, o kondycji człowieka w ogóle, o tym, w jaki sposób człowiek mierzy się z sytuacją graniczną!

Premiera – 12 stycznia 2019 r.
INFORMACJE I ZAMÓWIENIA – 34 372 33 27 (47, 57, 06)

d4bw9p6

Podziel się opinią

Share

d4bw9p6

d4bw9p6