''Listonosz zawsze dzwoni dwa razy'': Burzliwe losy Lany Turner
Kiedy jeden z wpływowych mężczyzn z branży rozrywkowej wypatrzył ją na ulicy i podarował szansę na zrobienie oszałamiającej kariery, Lana Turner skorzystała z niej bez wahania. Nie wiedziała, że za sławę i bogactwo przyjdzie jej zapłacić wielką cenę.
Kiedy jeden z wpływowych mężczyzn z branży rozrywkowej wypatrzył ją na ulicy i podarował szansę na zrobienie oszałamiającej kariery, Lana Turner skorzystała z niej bez wahania. Nie wiedziała, że za sławę i bogactwo przyjdzie jej zapłacić wielką cenę.
Grywała u boku największych amantów kina, stała się ikoną, jedną z największych gwiazd Złotej Ery, zarabiała fortunę, a mężczyźni tracili dla niej głowy. Równocześnie jednak Lana Turner zmagała się z chorobą alkoholową, depresją, miała na koncie próbę samobójczą, poronienia i aborcje. Ponadto rozwodziła się siedem razy, a jej kolejne nietrafione wybory miłosne stanowiły pożywkę dla prasy.
Została również wplątana w jeden z najgłośniejszych hollywoodzkich skandali w latach 50. - zabójstwo Johnny'ego Stompanato.
Gwiazda z ulicy
Julia Jean Turner przyszła na świat 8 lutego 1921 roku, jako nieplanowane dziecko nastoletniej pary. Jej rodzice, zmagający się z problemami finansowymi, szybko się rozstali.
Gdy miała 9 lat, jej ojciec został zamordowany zaraz po tym, jak wygrał znaczną sumkę. Skradzionych pieniędzy ani mordercy nigdy nie znaleziono. Matka Julii harowała całymi dniami, ale sytuacja była dramatyczna – nie wiadomo, jak potoczyłyby się ich losy, gdyby któregoś dnia 16-latka nie została dostrzeżona przez wydawcę „The Hollywood Reporter”, zachwyconego jej urodą.
Szybko przedstawiono ją odpowiednim osobom i już w 1937 roku Turner zadebiutowała na ekranie w „They Won't Forget”, już pod zmienionym, „bardziej chwytliwym” imieniem: Lana.
Siedem razy ''tak''
Hollywoodzki sen Turner ziścił się błyskawicznie. Okrzyknięto ją nowym symbolem seksu, w twarz aktorki na plakacie wpatrywali się amerykańscy żołnierze podczas drugiej wojny światowej i to jej imię nadano jednej z "latających fortec" B-17 – "Tempest Turner".
Była jedną z najpopularniejszych artystek, a przy tym także i ulubienicą prasy. Turner nie unikała romansów – umawiała się między innymi z Howardem Hughesem, Tyrone'em Powerem i Frankiem Sinatrą – i równie chętnie wychodziła za mąż. Ale żadne z jej siedmiu małżeństw nie przetrwało. Z Artiem Shawem była raptem cztery miesiące.
Za aktora Josepha Crane'a (na zdjęciu) wychodziła dwa razy, bo ich pierwsze małżeństwo anulowano, gdy wyszło na jaw, że biorąc ślub, Crane wciąż miał żonę. Z tego związku na świat przyszła córka Cheryl, ale rodzice rozstali się wkrótce po jej narodzinach.
Nieudane wybory
Z trzecim mężem wytrzymała cztery lata, z czwartym rozstała się, gdy wyszło na jaw, że molestował jej córkę.
Piąte małżeństwo trwało dwa lata, szóste cztery, siódme, ostatnie, rozpadło się w zasadzie już po sześciu miesiącach, gdy Ronald Pellar naciągnął żonę na czek na 35 tysięcy dolarów, buchnął jej wartą 100 tysięcy biżuterię i zniknął. Turner jednak nigdy nie skierowała sprawy do sądu.
Najgłośniejszym echem odbił się związek aktorki z Johnnym Stompanato (na zdjęciu), kryminalistą z gangsterskiego półświatka.
Romans z gangsterem
Związek Turner z Stompanato – który przedstawił się jej jako John Steele – był wyjątkowo burzliwy.
Mężczyzna, niestroniący od przemocy, okazał się również wyjątkowo zazdrosny. Gdy usłyszał plotki, że jego partnerka ma romans ze swoim partnerem Seanem Connerym, poleciał nawet do Anglii i zjawił się na planie filmowym z bronią w ręce, celując w aktora.
Podobno Connery, bez trudu, błyskawicznie unieszkodliwił przeciwnika, którego policja przechwyciła i niezwłocznie deportowała z kraju.
Turner wybaczyła jednak kochankowi i znów nastała względna sielanka – dopóki nie oznajmiła mu, że na ceremonię Oscarów zabierze nie jego, a matkę i córkę. Stompanato wpadł w szał.
Nastoletnia zabójczyni
Wieczorem 4 kwietnia 1958 roku Stompanato zjawił się w domu Turner. Jak zeznała później Cheryl (na zdjęciu), matka i kochanek kłócili się, a on zagroził, że potnie jej twarz i tym samym zrujnuje karierę.
14-latka, bojąc się o życie swoje i matki, *wzięła nóż kuchenny i stanęła pod sypialnią. Jak wynika z jej opowieści, Stompanato otworzył gwałtownie drzwi i po prostu *nadział się na trzymane przez nią ostrze. Mężczyzna wkrótce zmarł.
Natychmiast pojawiły się plotki, że Cheryl była zakochana w gangsterze i zabiła go z zemsty, gdyż nie odwzajemnił jej miłości, lecz teorię tę podano w wątpliwość, gdy wyszło na jaw, że dziewczyna jest lesbijką. Fryzjer Connery'ego twierdził zaś, że to aktor zabił Stompanato, ale winę zrzucono na nastolatkę, uznawszy, że jej łatwiej „będzie się wyłgać”. Oczywiście nikt mu nie uwierzył.
W obronie własnej
Sąd był dla Cheryl łaskawy – uznano, że działała w obronie własnej i nie poniosła konsekwencji. To wydarzenie odcisnęło jednak na niej swe piętno. Niemal rok spędziła w szpitalu psychiatrycznym. Dopiero po latach udało się jej uporać z emocjonalnymi problemami i została odnoszącą sukcesy bizneswoman.
Turner kontynuowała karierę filmową, choć coraz rzadziej pokazywała się publicznie. Na początku lat 80. przeżyła „duchowe oświecenie”, w 1983 roku ogłosiła, że przechodzi na emeryturę. Przez niemal dekadę prasa się nią nie interesowała – o Turner przypomniano sobie, gdy lekarze zdiagnozowali u niej nowotwór gardła.
Zmarła 29 czerwca 1995 roku. Miała 75 lat. (sm/gk)