Maria Gładkowska
Polska aktorka filmowa i telewizyjna, zdobywczyni prestiżowej nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego za rolę w filmie „Magnat”.
Maria Gładkowska urodziła się 16 września 1957 roku w Zielonej Górze. Mimo wielkiej nieśmiałości, którą charakteryzowała się w dzieciństwie, w klasie maturalnej pokazała na co ją stać - wygrała konkurs na recenzję teatralną. W nagrodę w wieku 19 lat wystąpiła w jednym z odcinków serialu Janusza Morgensterna pt. „Polskie drogi” (1977). Wcieliła się w postać łączniczki kontaktującej się z Mundkiem.
W 1982 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Zaczęła otrzymywać mnóstwo ofert kinowych.
Zagrała m.in. w komedii Romana Załuskiego „Wyjście awaryjne” (1982) w roli Doroty, córki Kolędów, komedii przygodowej Janusza Majewskiego „C.K. Dezerterzy” (1985) jako siostra PCK, dramacie Krzysztofa Kieślowskiego „Dekalog I” (1988) w roli Ani, koleżanki Krzysztofa uczącej jego syna Pawła (Wojciech Klata) języka angielskiego.
W 1986 roku otrzymała nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego za rolę w dramacie historycznym Filipa Bajona pt. „Magnat”.Aktorka zagrała w nim księżną Daisy, żonę Heinricha XV Von Teussa (Jan Nowicki).
Aktorka pojawiła się również w trzech filmach węgierskich: kryminale „Sęp” (Dögkeselyü, 1982) oraz w dwóch dramatach: „Radon” (1988) i „Iskolakerulok” (1989).
Rok 2002 to rola księżnej Joanny w biografii „Chopin. Pragnienie miłości”. W 2007 pojawiła się w „Testosteronie”w roli matki Tytusa, zaś w 2009 roku wcieliła się w Olgę w filmie o powstaniu Gdyni pt. „Miasto z morza”.
W 2002 roku aktorka użyczyła swojego głosu postaci Shimi Skywalker, matki Anakina, w polskiej wersji językowej filmu „Gwiezdne Wojny: Część II - Atak klonów”. Maria Gładkowska pojawia się także gościnnie w wielu serialach. Są to m.in.: „Niania”, „Samo życie”, „Lokatorzy” czy „Na dobre i na złe”.
Gładkowska jest jedną z bohaterek książki „Siła codzienności” autorstwa Marzanny Graff-Oszczepalińskiej.
Komentarze