Michael Gambon nie żyje. Aktor grający Dumbledora miał 82 lata
Michael Gambon był brytyjskim aktorem irlandzkim aktorem, który zagrał w ponad 170 filmach i serialach. Największą sławę przyniosła mu rola profesora Albusa Dumbledore’a z serii filmów "Harry Potter".
"Jesteśmy zdruzgotani wiadomością, którą musimy przekazać" - napisali w oświadczeniu do brytyjskiej prasy krewni aktora. Michael Gambon zmarł w szpitalu niespełna miesiąc przed 83. urodzinami. Wiadomo, że w ostatnim czasie zachorował na zapalenie płuc.
Michael Gambon urodził się na przedmieściach Dublina 19 października 1940 r. Po wojnie jego rodzina przeniosła się do Londynu. Gambon uczył się na technika/inżyniera, ale pasja do aktorstwa była silniejsza od zdobytego wykształcenia. Na scenie teatralnej zadebiutował w wieku 22 lat. Kilka lat później zaczął się pojawiać w telewizji, gdzie zwykle grywał epizody w popularnych serialach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Był dwukrotnie nominowany do Primetime Emmy Awards (miniserial "Emma" i film "Na wojennej ścieżce"). Szereg nagród i nominacji dostał też za rolę w filmie "Katyń. Ostatni świadek", "Żony i córki", "Gosford Park" i "Perfect Stragers". Największą sławę przyniósł mu jednak prof. Dumbledore, w które wcielał się od trzeciej części "Harry’ego Pottera". W dwóch pierwszych filmach dyrektora Hogwartu grał Richard Harris, który zmarł w 2002 r.
Po zakończeniu prac nad serią "Harry Potter" Gambon wystąpił m.in. w "Kingsman. Złoty krąg", "Król złodziei", "Ave, Cezar" (jako lektor) czy serialu "Fortitude". Ostatnie filmy z jego udziałem, "Judy" i "Cordelia", miały premierę w 2019 r.
W wieku 22 lat Michael Gambon ożenił się z matematyczką Anne Miller, która urodziła mu pierwsze dziecko. Później wdał się w romans z młodszą o 25 lat Philippą Hart, z którą miał dwoje dzieci.
Gośćmi najnowszego odcinka "Clickbaitu" są Kamila Urzędowska (pięknie malowana Jagna z "Chłopów") oraz Jan Kidawa-Błoński (reżyser sequela kultowej "Różyczki"). Na tapet wzięliśmy też: "Kosa", "Horror Story", "Imago", "Freestyle", "Święto ognia" i "Tyle co nic", czyli najciekawsze filmy 48. festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.