Trwa ładowanie...
d12nl6f

Michael Haneke

Najnowsze informacje
4.1
(9 głosów)
Oceń:
d12nl6f

Austriacki reżyser filmowy i teatralny, jeden z bardziej kontrowersyjnych twórców współczesnego kina. W swoich odważnych, szokujących obrazach konsekwentnie eksploruje ciemne, na co dzień „ukryte” aspekty ludzkiej natury, na przykładach jednostkowych ukazując współczesne choroby społeczne, jakie gnębią mieszkańców zamożnego, zachodniego świata.

Urodził się 23 marca 1942 roku w Monachium, jako syn reżysera i aktora Fritza Haneke oraz aktorki Beatrix von Degenschild. Tuż po wojnie cała rodzina przeprowadziła się do Austrii.

Studiował filozofię, psychologię i sztuki dramatyczne na Uniwersytecie w Wiedniu.

Zanim zadebiutował jako reżyser filmowy (co miało miejsce dopiero w 1989 roku), od 1967 roku pracował dla austriackiej i niemieckiej TV oraz reżyserował sztuki dla teatrów w obu tych krajach.

Powstały wówczas takie realizacje telewizyjne, jak m.in. film „After Liverpool” (1974) zrealizowany w ówczesnym RFN, czy austriacki obraz „Variation” (1983).

* Jego pełnometrażowym, fabularnym, kinowym debiutem reżyserskim był „Siódmy kontynent” (1989) z udziałem jednego ze stałych odtwórców ról – Udo Samela.*

* W filmie tym ujawniły się ponure pasje reżysera, kontynuowane także w kolejnych obrazach, składających się na „trylogię austriacką”: „Benny’s Video” (1992, Europejska Nagroda FIPRESCI, Vienna Film Award) i „71 fragmentów” (1993, nagroda na MFF w Locarno).*

W 1997 roku dokonał udanej adaptacji powieści Franza Kafki „Zamek”, jednak w skali międzynarodowej zasłynął w tym roku jako twórca szokującego filmu „Funny Games”, przedstawiającego okrutny, sadystyczny mord dokonany bez powodu na członkach pewnej rodziny. Film otrzymał FIPRESCI Prize na festiwalu we Flandrii, dwie nagrody Fantasporto oraz nominację do Złotej Palmy w Cannes.

Począwszy od zrealizowanego w 2000 roku dramatu „Kod nieznany” (nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes) z udziałem Juliette Binoche, Haneke z powodzeniem kręci swoje dzieła we Francji.

* Zrealizowana tamże adaptacja powieści kontrowersyjnej pisarki austriackiej (późniejszej noblistki) Elfriede Jelinek „Pianistka” (2001) z brawurową kreacją Isabelle Huppert przyniosła mu Wielką Nagrodę Jury w Cannes, nominacje za reżyserię (nagroda publiczności) i scenariusz (razem z Jelinek) do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz nominację do BAFTA i Independent Spirit Award dla Najlepszego Filmu Obcojęzycznego.*

* Po realizacji mniej znanego „Czasu wilka” (2003), w którym ponownie zagrała Huppert, Haneke triumfował jako twórca głośnego thrillera „Ukryte” (2005) z udziałem Juliette Binoche i Daniela Auteuila. Film otrzymał Nagrodę za Reżyserię, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes, BIFA dla Najlepszego Filmu Obcojęzycznego, Europejską Nagrodę Filmową za reżyserię, dla Najlepszego Filmu, FIPRESCI oraz nominację za scenariusz.*

W 2007 roku nakręcił amerykański remake „Funny Games”. W filmie zagrali Naomi Watts, Tim Roth, a w rolach oprawców w białych rękawiczkach – Brady Corbet i Michael Pitt. W 2009 roku wyreżyserował dramat "Biała wstążka".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12nl6f
d12nl6f
d12nl6f