Trwa ładowanie...
d4d2ldo

Na głębinie

Najnowsze informacje
1.0
(1 głos)
Oceń:
1
d4d2ldo

Bohaterem filmu jest nieśmiały Gulli (Olafur Darri Olafsson), typowy islandzki rybak, który pracuje na kutrze rybackim. Mieszka na jednej ze skalistych wysp archipelagu Vestmannaeyjar u południowych wybrzeży Islandii. Mężczyzna, podobnie jak jego koledzy, spędza czas na piciu i bijatykach przerywanych wyprawami na ryby. Dobrze zahartowany w ciężkich warunkach nie podejrzewa, że jeden ze zwykłych rejsów przerodzi się w tragedię. Sieci, którymi rybacy zgarniają połów zaczepiają o skały i powodują zatonięcie statku. Rybacy, bez kamizelek, wpadają do lodowatej wody. Niektórzy giną od razu, inni jak Gulli i jego przyjaciel Palli próbują utrzymać się na powierzchni. Wiedzą, że mają niewiele ponad 30 minut, by nie zamarznąć. Spodziewana pomoc jednak nie nadchodzi a walczący o życie Palli powoli pogrąża się w oceanie. Gulli podejmuje dramatyczną decyzję przepłynięcia sześciu kilometrów do najbliższego brzegu. Gulliemu po sześciu godzinach spędzonych w lodowatym morzu udaje się w końcu wyjść na brzeg usiany ostrą jak
szkło powulkaniczną lawą. Poraniony, z temperaturą ciała poniżej wszelkich norm trafia w końcu w ręce lekarzy, którzy uznają jego ocalenie za cud. Dochodząc do zdrowia, musi zmierzyć się z poczuciem winy jedynego ocalałego...

Scenariusz filmu powstał w oparciu o historię rybaka ocalałego z katastrofy kutra w 1984 roku. Cudowne ocalenie jednego z członków załogi w pewnym sensie stanowi metaforę współczesnego mieszkańca wyspy, ukształtowanego przez trudne warunki klimatyczne i uzależnionego od gospodarczej niestabilności głównego ogniwa gospodarki kraju: rybołówstwa. Sukces Gulliego stał się jednocześnie sukcesem każdego Islandczyka. Ludzie, którym się powiodło, cieszą się w Islandii specjalnym statusem społecznym. Z drugiej strony, nie oznacza to jednocześnie, że przysługują im przywileje. Każdy musi odstać swoje w kolejce.

Islandia to jedno z najciekawszych państw w Europie pod względem geograficznym, jak i kulturowym. Mieszkańcy wyspy musieli nauczyć się żyć w stale zmieniającym się klimacie. Żyjąc w cieniu wulkanów, musieli się pogodzić z ryzykiem. Co jakiś czas nawiedzają ich też trzęsienia ziemi.

Reżyserem filmu "Na głębinie" jest Baltasar Kormakur, który w Polsce zasłynął filmem "101 Reykjavik" z 2000 roku. We wrześniu w polskich kinach mogliśmy oglądać jego najnowszy film, wyprodukowany w Hollywood pt. "Agenci" z Denzelem Washingtonem. "Na głębinie" to hołd dla islandzkich rybaków, którzy stanowią najliczniejszą grupę zawodową w kraju.

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d2ldo
d4d2ldo
d4d2ldo