Najciekawsze premiery stycznia 2013
Początek roku po raz kolejny będzie nas kusił doskonałymi filmowymi premierami. Spośród 28 produkcji jakie w styczniu zawitają na ekrany polskich kin wybraliśmy 13, naszym zdaniem, najbardziej godnych polecenia.
W grudniu Polacy pochłonięci są Świętami Bożego Narodzenia, dlatego większość dystrybutorów przenosi premiery swoich najciekawszych filmów na pierwsze miesiąca nowego roku. Tym sposobem praktycznie każdy styczeń to czas wielkiej uczy kinomana. Apetyty fanów dobrych filmów podsyca dodatkowo fakt, że zawsze na początku roku polskich premier doczekują się filmy najzajadlej walczące o rozdawane w lutym Oscary!
Początek roku po raz kolejny będzie nas kusił doskonałymi filmowymi premierami. Spośród 28 produkcji jakie w styczniu zawitają na ekrany polskich kin wybraliśmy 13, naszym zdaniem, najbardziej godnych polecenia. Są tutaj filmy polskie i zagraniczne, lekkie oraz poważne, wesołe i smutne. Nie zabraknie obrazów, którymi powracają uwielbiani przez widzów mistrzowie oraz będących filmowymi adaptacjami bestsellerów od dawna proszących się o ekranizację. Koniecznie sprawdźcie, czego nie wolno przegapić w styczniowym repertuarze kin!
''Django''
Premiera: 18 stycznia
Najnowszy film Quentina Tarantino.
Bohaterami rozgrywającego się na Południu USA dwa lata przed wybuchem wojny domowej "Django" są niewolnik Django (Jamie Foxx) i niemiecki łowca głów dr King Schultz (Christoph Waltz). Ten drugi poszukuje zbrodniczych braci Brittle i tylko Django może pomóc mu w ich dopadnięciu.
Słynący z niekonwencjonalnych metod Schultz obiecuje niewolnikowi, że wyzwoli go po tym, jak uda mu się pojmać - żywych lub martwych - Brittle'ów.
Po wykonaniu zadania Schultz i Django postanawiają się nie rozstawać. Bohaterowie polują wspólnie na najbardziej poszukiwanych południowych kryminalistów.
Wraz z tym, jak rosną łowieckie umiejętności Django, czarnoskóry bohater postanawia odnaleźć i ocalić Broomhildę (Kerry Washington) - swoją żonę, którą stracił dawno temu na targu niewolników.
Poszukiwania wiodą Django i Schultza do Calvina Candie'ego (Leonardo DiCaprio) - właściciela niesławnej plantacji Candyland, gdzie niewolnicy są szkoleni przez Ace'a Woody'ego (Kurt Russell) do walk między sobą. Infiltrując to środowisko pod przykrywką, bohaterowie wzbudzają podejrzenia Stephena - zaufanego niewolnika Candie'ego. Ich ruchy są śledzone...
''Życie Pi 3D''
Premiera 11 stycznia
„Życie Pi” to amerykańska ekranizacja słynnej powieści Yanna Martela, którą w cyfrowym 3D zrealizował Ang Lee, wyróżniony Oscarem za reżyserię ”Tajemnicy Brokeback Mountain”.
Książka, na podstawie której powstał film, stała się międzynarodowym bestsellerem, który rozszedł się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy.
„Życie Pi” to niesamowita historia 16-letniego chłopca, który po katastrofie statku spędził na Pacyfiku w szalupie ratunkowej 227 dni w towarzystwie trzyletniego tygrysa bengalskiego, a także hieny, zebry i orangutana. To niezwykła, przejmująca opowieść o rozpaczy, strachu, wierze i szczęściu.
''Bejbi Blues''
**Premiera: 4 stycznia
„Bejbi Blues” to nowy film Katarzyny Rosłaniec (autorki "Galerianek"). Światowa premiera filmu miała miejsce podczas jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez poświęconych kinematografii – Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto 2012.
17-letnia Natalia urodziła dziecko. Ale to wcale nie była „wpadka”. Natalia ciążę zaplanowała, bo chciała mieć kogoś do kochania. Razem ze swoim chłopakiem, maturzystą Kubą, próbują podołać obowiązkom rodziców, choć sami jeszcze na dobre nie dorośli.
W obsadzie, podobnie jak w "Galeriankach", Kasia Rosłaniec postawiła na młodych debiutantów. Natalię zagrała niezwykle utalentowana Magdalena Berus, o której wkrótce będzie głośno, gdyż po świetnym debiucie w "Bejbi blues" pojawiła się u boku Jakuba Gierszała na planie najnowszego filmu Jacka Borcucha "Nieulotne".
''Strażnicy marzeń''
Premiera: 4 stycznia
„Strażnicy marzeń” to amerykański film animowany wytwórni Dreamworks.
Film powstał w oparciu o powieść "The Guardians of Childhood" Petera Ramseya. Opowiada ona o nieśmiertelnych strażnikach chroniących dzieci przed siłami zła, którzy od wieków pojawiają się w wyobraźni najmłodszych. Pisarz zajął się również reżyserią całego przedsięwzięcia, wspólnie z Peterem Ramseyem.
Obraz "Strażnicy marzeń" pokazuje w zupełnie nowej odsłonie ikony naszego dzieciństwa, takie jak Święty Mikołaj, Wielkanocny Króliczek, Zębowa Wróżka, Piaskowy Dziadek czy Jack Frost. Wszyscy oni łączą siły w walce z nikczemnym straszydłem Pitchem.
''Pokusa''
Premiera 4 stycznia
Thriller "Pokusa" był w 2012 roku nominowany do Złotej Palmy na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
Obraz opowiada o losach Jacka Jamesa, syna wydawcy gazety z Florydy "Moat County Tribune". Chłopak zostaje uwikłany w śledztwo o morderstwo. Wierzy w niewinność skazanego na śmierć Hillary'ego Van Wettera. Wraz z bratem podejmuje walkę o jego życie.
Kłopoty zaczynają się, gdy Jack zakochuje się w niejakiej Charlotte, kobiecie, do której listy zza krat pisze współwięzień Hillary'ego.
''Sęp''
Premiera: 11 stycznia
„Sęp” to polski thriller w reżyserii Eugeniusza Korina. Pierwszy raz w historii polskiej kinematografii, całą ścieżkę dźwiękową filmu stworzył znany, brytyjski zespół muzyczny - Archive.
W centrum Europy nagle, bez śladu, zaczynają znikać ludzie. Śledztwo trafia w ręce Sępa - policjanta, który wydaje się być pozbawiony uczuć.
Ewolucja bohatera zaczyna się gdy poznaje on Nataszę - kobietę inną niż te, które spotykał do tej pory.
Sęp rozpocznie niebezpieczną grę z przeciwnikiem wyprzedzającym go wciąż o krok. Policjant odkryje świat, w którym ludzie prowadzą podwójne życie. Pierwszy raz, logiczne myślenie wpędzi go w pułapkę bez wyjścia. Nagle z łowcy zamieni się w zwierzynę...
''Jack Reacher: Jednym strzałem''
Premiera: 11 stycznia
Dowody przeciwko Jamesowi Barrowi są niepodważalne. Jednak oskarżony nie chce rozmawiać z adwokatem, a jedynie z tajemniczym Jackiem Reacherem. Jest to o tyle dziwne, że zeznania Jacka mogą obciążyć go jeszcze bardziej.
Pewnego dnia James zostaje dotkliwie pobity w więzieniu i zapada w śpiączkę. Jego siostra Rosemary postanawia pomóc bratu i wynajmuje młodą, ambitną prawniczkę.
Film zrealizowany na podstawie książki Lee Child’a.
''Ralph Demolka''
Premiera: 18 stycznia
Bohaterem filmu jest osiłkowaty Ralph, który na co dzień jest czarnym charakterem w grze wideo. Jednak w głębi duszy Ralph to miły i ciepły facet, mający dość swojej roboty, która nie zjednuje mu przyjaciół.
Pewnego dnia osiłek postanawia udowodnić, że on też nadaje się na prawdziwego superbohatera. Zdeterminowany wyrusza w misję, aby zdobyć Medal Bohatera. Na swojej drodze spotka bardzo energiczną dziewczynkę - Wandelopę, która, podobnie jak on, jest odrzucona przez społeczność swojej gry. Gdy okoliczności zmuszą ich do współpracy, oboje odkryją, że istnieje coś znacznie cenniejszego niż wszystkie nagrody świata: prawdziwa przyjaźń.
''Sesje''
Premiera: 18 stycznia 2013
"Sesje", film oparty na autobiografii znanego amerykańskiego poety i dziennikarza Marka O'Briena, to ciepła i czuła opowieść o dojrzewaniu emocjonalnym i potrzebie bliskości.
Mark zbliża się do czterdziestki i chce stracić dziewictwo zanim umrze, a ma sparaliżowane niemal całe ciało. Jego powiernikiem i doradcą jest ksiądz, ojciec Brendan, któremu regularnie zwierza się ze swoich pragnień i wątpliwości. Mark opłaca terapeutkę, której specjalnością jest leczenie zahamowań seksualnych w praktyce. To, co wyłoni się po kilku sesjach odmieni ich oboje.
Przewrotnie, subtelnie i zabawnie przedstawione przez Johna Hawkesa i Helen Hunt kliniczne ćwiczenie staje się czułą i wdzięczną podróżą od izolacji do bliskości - tej cielesnej, ale i duchowej.
Les Miserables Nędznicy
Premiera: 25 stycznia
Les Misérables to filmowa adaptacja uwielbianego przez widzów spektaklu, który obejrzało ponad 60 milionów ludzi w 42 krajach i 21 wersjach językowych, i który już od 27 lat bije rekordy popularności na całym świecie.
W filmie w reżyserii zdobywcy Oskara Toma Hoopera (Jak zostać królem), wystąpią Hugh Jackman, laureat nagrody Akademii Russell Crowe, Anne Hathaway i Eddie Redmayne.
Akcja Les Misérables rozgrywa się w XIX-wiecznej Francji i opowiada fascynującą historię niespełnionych marzeń, nieodwzajemnionej miłości, pasji, poświęcenia i odkupienia.
Jackman wciela się w rolę byłego więźnia Jeana Valjeana, poszukiwanego od dziesiątek lat przez bezwzględnego policjanta Javerta (Crowe). Kiedy Valjean zgadza się zaopiekować Cosett, córką pracownicy fabryki Fantine (Hathaway), ich życie zmienia się na zawsze.
''Niemożliwe''
Premiera: 25 stycznia
Anglojęzyczny debiut Juana Antonio Bayony opowiada o prawdziwych wydarzeniach z 2004 roku, kiedy to fala tsunami zalała Azję, pozbawiając życia setki tysięcy ludzi.
Naomi Watts i Ewan McGregor grają małżeństwo, które przyjeżdża wraz z trójką synów na wakacje do Tajlandii. Rankiem 26 grudnia ich wymarzony urlop zamienia się w koszmar.
''Wyszłam za mąż, zaraz wracam''
Premiera: 11 stycznia
Główną bohaterką filmu jest trzydziestoletnia kobieta, która ma wspaniałe życie zawodowe oraz kochającego mężczyznę. Na jej rodzinie ciąży jednak klątwa, która powoduje, że każde pierwsze małżeństwo kończy się rozwodem. Kiedy więc ukochany naciska, aby zalegalizować związek, dziewczyna wyrusza z misją, aby znaleźć, poślubić i rozwieźć się z przypadkową osobą.
W komedii w roli głównej zagrała Diane Kruger.
(mn/gk)