"Polegaj na mnie" to jedna z ciekawszych propozycji wśród filmów o koniach 2018. Jest to dramat przygodowy o bliskiej więzi nastolatka z koniem.
Film "Polegaj na mnie" został wyprodukowany w 2017 roku, jednak do Polski trafił w 2018 roku. Nie jest to klasyczny, młodzieżowy film o koniach, ale dramat wykorzystujący motyw kina drogi. Głównym bohaterem filmu jest nastoletni Charley (Charlie Plummer), który po przeprowadzce do Portland zaczyna pracę wakacyjną w stajni. Chłopak podejmuje się opieki nad koniem wyścigowym imieniem Pete, a pewnego dnia dosiada go i opuszcza stajnię oraz tor wyścigowy.
"Polegaj na mnie" to film nakręcony na podstawie powieści autorstwa Willy'ego Vlautina. Zdobył kilka nagród i nominacji m.in. podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. W tym poruszającym filmie o koniu i nastolatku zobaczymy takich aktorów jak Amy Seimetz, Steve Buscemi, Travis Fimmel i Chloë Sevigny.
The Rider
"The Rider" to dramat utrzymany w klimacie westernu przedstawiający historię byłego jeźdźca rodeo, który nie potrafi pożegnać się z jazdą konną.
"The Rider" opowiada historię kowboja Brady'ego Blackburna (Brady Jandreau), który na skutek poważnego urazu głowy nie może już więcej uczestniczyć w rodeo. Na opowieść o jeźdźcu składają się elementy oparte na faktach, jak i elementy fikcyjne. Doświadczenie, jakie oferuje widzowi "The Rider", to zarówno klimatyczna sceneria i piękne ujęcia, jak i uważne spojrzenie na zachowania i motywacje bohaterów, w których nie znajdziemy krztyny fałszu.
Film "The Rider" otrzymał liczne nagrody i nominacje na festiwalach filmowych na całym świecie, w tym nagrodę Director Fortnight w Cannes. Jego amerykańska premiera odbyła się w kwietniu 2018 roku. Reżyserką filmu "The Rider" jest Chloé Zhao, która wyprodukowała również film "Pieśni moich braci" (2015).
Dwunastu odważnych (12 strong)
"Dwunastu odważnych" to dramat wojenny o oddziale konnych Sił Specjalnych USA, który działał w Afganistanie po wydarzeniach z 11 września 2001 roku.
"Dwunastu odważnych" to film osadzony w realiach wojny w Afganistanie, podczas której kapitan Mitch Nelson (Chris Hemsworth)
dowodzi oddziałem konnym i stara się nawigować na niepewnym gruncie politycznym, by wraz z generałem Dostumem (Navid Negahban)
pokonać siły Al-Kaidy. "Dwunastu odważnych" to produkcja, która powstała na podstawie książki "Horse Soldiers" Douga Stantona.
W filmie "Dwunastu odważnych" wystąpili też Michael Shannon, Michael Peña, Trevante Rhodes i Geoff Stults.
Wicher 2: Na przekór wszystkiemu (Ostwind 2)
"Wicher 2: Na przekór wszystkiemu" to niemiecki film familijny o nastoletniej dziewczynie i jej koniu Wichrze. Produkcja stanowi kontynuację filmu "Wicher" (2013).
Film "Wicher 2: Na przekór wszystkiemu" został wyprodukowany w 2015 roku, jednak jego polska premiera odbyła się dopiero 8 czerwca 2018 roku. Główną bohaterką filmu "Wicher 2: Na przekór wszystkiemu" jest Mika (Hanna Binke), która stara się zapobiec bankructwu stadniny, dlatego decyduje się na wzięcie udziału w zawodach jeździeckich. Produkcja jest drugą częścią serii filmowej – pierwszy film to "Wicher" z 2013 roku, natomiast kontynuacja "Wicher – dzikie konie" została wyprodukowana w 2017 roku.
Reżyserką filmu "Wicher 2" jest Katja von Garnier, która wyreżyserowała również nagradzany film "Niezłomne" (2004).
Wicher – dzikie konie (Ostwind 3: Aufbruch nach Ora)
"Wicher – dzikie konie" (2017) to trzecia część skierowanego do młodzieży przygodowego cyklu filmowego o koniach, której polska premiera odbyła się w 2018 roku.
W filmie "Wicher – dzikie konie" po raz kolejny spotykamy Mikę (Hanna Binke) oraz jej konia o imieniu Wicher. Nasi bohaterowie udają się do Andaluzji, gdzie urodził się Wicher. Na miejscu odkrywają oazę dzikich koni, która może przestać istnieć, jeśli nie spróbują jej ocalić. Mika i jej przyjaciele postanawiają przywrócić tradycję wyścigów dzikich koni. Również trzecią część cyklu filmów o koniu Wichrze wyreżyserowała Katja von Garnier.
Miłość i hazard (Kincsem)
Film "Miłość i hazard" to węgierski film przygodowy z wyścigami konnymi w tle. Opowiada historię pewnego ziemianina, który próbuje odzyskać swój majątek.
Akcja filmu "Miłość i hazard" dzieje się na ziemiach węgierskich po Rewolucji Węgierskiej z 1848 roku. Głównym bohaterem historii jest Erno Blascovich, który w wyniku tego konfliktu utracił cały swój majątek. Mężczyzna jest cwaniakiem i niepoprawnym podrywaczem. Ma także smykałkę do interesów, dlatego mimo niewielkiego budżetu decyduje się kupić klacz zwaną Miód, która została przez swojego dotychczasowego właściciela spisana na straty. Nikt nie wierzy także, że może ona zostać czempionem wyścigów konnych, co zakłada śmiały plan Erno.
To właśnie klacz o maści koloru miodu stanie się pretekstem do nawiązania płomiennego romansu głównego bohatera filmu "Miłość i hazard" z piękną córką arystokraty, od którego Erno kupił konia. Szykują się sportowe emocje i głośny skandal obyczajowy. Wielkim atutem filmu jest nie tylko wartka fabuła, ale także piękne kostiumy z epoki.
Wielka wyprawa Oscara (Oskars Amerika)
Produkcja "Wielka przygoda Oscara" to norweski film familijny o kilkuletnim chłopcu o imieniu Oscar. Tematem fabuły jest wielka podróż za ocean.
Fabuła filmu "Wielka przygoda Oscara" opowiada o kilkuletnim chłopcu z wielkim marzeniem – chciałby wyjechać na amerykańską prerię. Tymczasem sen spełnia się połowicznie. Okazuje się, bowiem że podróż za ocean czeka jedynie jego mamę, która udaje się tam w celu znalezienia dobrej pracy. Na ten czas chłopiec ma zostać w domu z lekko gburowatym dziadkiem.
Wszystko zmienia się, gdy Oscar poznaje Leviego, mężczyznę o duszy i wyobraźni dziecka. Ten nie zna ograniczeń, więc przekonuje chłopca do podróży łodzią przez ocean, żeby odnaleźć jego mamę. Towarzyszyć im będzie biały kucyk, który nosi gogle korekcyjne z racji słabego wzroku. Czy wielka wyprawa się uda? A może wcale nie będzie potrzebna?
Film "Wielka wyprawa Oscara" to film familijny z morałem, która rozśmieszy i wzruszy do łez. To także świetna rozrywka dla najmłodszych, zwłaszcza tych, którzy uwielbiają konie i kucyki.