Trwa ładowanie...

Nie żyje Steve Schapiro. Legendarny amerykański fotograf

Steve Schapiro był jednym z najwybitniejszych fotografów na świecie. Jego słynne fotoreportaże z planów filmowych uznawane są za dziedzictwo narodowe Stanów Zjednoczonych. Schapiro za pomocą zdjęć uchwycił w nich kluczowe momenty współczesnej historii Ameryki. Miał 87 lat.

Steve Schapiro nie żyje Steve Schapiro nie żyje Źródło: Agencja FORUM, fot: Forum
d2uyn1z
d2uyn1z

Steve Schapiro urodził się w 1934 r. w Nowym Jorku. Fotografię odkrył w wieku dziewięciu lat, zaczynając od fotografowania swojego miasta. Na początku lat 60. jego zdjęcia zaczęły się pojawiać w słynnych amerykańskich magazynach, takich jak Life, Look, Time, Newsweek, Vanity Fair czy Rolling Stone.

Jego prace dotyczyły tematów społecznych. Schapiro za pomocą zdjęć "opowiadał" o uzależnieniu od narkotyków, migrantach, ludziach bezdomnych. Nowojorczyk relacjonował również historie związane z ruchem praw obywatelskich. Do jego najsłynniejszych esejów fotograficznych z tamtych lat należą "Wielkanoc w Harlemie", "Marsz na Waszyngton" oraz kampania prezydencja Roberta Kennedy'ego.

Trudno się z tym pogodzić. Odeszli w 2021 roku

Legendą fotografii Steve Schapiro stał się jednak za sprawą zdjęć z planów filmowych. Po raz pierwszy na planie hollywoodzkiej produkcji pojawił się w 1968 r. Stworzył wówczas kronikę filmu "Nocny kowboj" z Dustinem Hoffmanem i Jonem Voigtem. Wiele osób uważa, że dramat Johna Schlesingera stał się pozycję kultową również dzięki pracy Schapiro, którego zdjęcia z planu były rozchwytywane przez amerykańskie czasopisma.

d2uyn1z

Jego fotografie nie były bowiem zwykłymi fotosami. Były fotoreportażami, które wykraczały daleko poza plan filmowy. Za pomocą zdjęć Schapiro utrwalał najważniejsze momenty współczesnej historii Ameryki, których odzwierciedleniem były wybitne hollywoodzkie produkcje.

W latach 70. Steve Schapiro stworzył eseje fotograficzne do tak głośnych filmów, jak "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppoli, "Chinatown" Romana Polańskiego, "Taksówkarz" Martina Scorsese czy też "Rambo: Pierwsza krew".

Schapiro projektował też okładki płyt i grafiki dla słynnych muzyków, takich jak Barbara Streisand oraz David Bowie. Jego prace znajdują się obecnie w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, w tym w Smithsonian Museum, High Museum of Art, New York Metropolitan Museum i Getty Museum.

d2uyn1z

Steve Schapiro zmarł na raka trzustki w wieku 87 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2uyn1z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uyn1z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj