Trwa ładowanie...

Odnowiona Mechaniczna Pomarańcza otwiera Tofifest

Odnowiona Mechaniczna Pomarańcza otwiera Tofifest
d3g55zv
d3g55zv

25 czerwca galę otwarcia 9. MFF Tofifest w Toruniu uświetni polska premiera i drugi po festiwalu w Cannes pokaz w Europie, odrestaurowanej kopii legendarnego dzieła Stanley'a Kubricka Mechaniczna Pomarańcza. Prześladowany przez cenzurę zbuntowany film, w 40-tą rocznicę swojego powstania otworzy niepokorny Tofifest.

Do tego wyjątkowego wydarzenia dojdzie dzięki uprzejmości rodziny Stanleya Kubricka i dystrybutora filmu - firmy Warner Bros.Entertainment Polska. Podczas otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest goście i widzowie będą mogli zobaczyć arcydzieło światowej kinematografii, w nowej, odrestaurowanej wersji, której pierwszy pokaz odbył się w maju 2011 podczas festiwalu w Cannes. Krytycy podkreślali wtedy, że dzieło Kubricka jest filmem ponadczasowym, a wizja estetyki przemocy stworzona przez reżysera podnosi film do rangi filozoficznej przypowieści. W Toruniu zobaczymy jedyną istniejącą kopię cyfrową w wersji polskiej, specjalnie wyprodukowaną na festiwal Tofifest.

Toruński pokaz odbędzie się w wyjątkowym momencie. W tym roku mija bowiem 40 lat od nakręcenia Mechanicznej Pomarańczy. Nie zawsze jednak oceniano ten film jako arcydzieło. Gdy powstał, budził bardzo skrajne emocje. W 1972 roku otrzymał 4 nominacje do Oscara, 3 nominacje do Złotego Globu i 7 nominacji do BAFTA. Ale nagród nie było. Dlaczego? A czy można je było przyznać najbardziej zwalczanemu przez cenzurę filmowi lat 70-tych?

d3g55zv

Ekranizacja głośnej powieści szkockiego pisarza Anthonyego Burgessa z 1962 wywołała bowiem prawdziwą burzę wśród krytyków i kinomanów. Kubricka od razu obwołano kontrowersyjnym. Natychmiast pojawiła się grupa wyznawców oraz armia krytyków nienawidzących reżysera. Co powodowało tak drastyczne reakcje? Mechaniczna Pomarańcza to surrealistyczna wizja społeczeństwa nieodległej przyszłości, przepełnionego gwałtem i przemocą. Tak naprawdę jednak, ten brutalny entourage i sztafaż science-fiction były Kubrickowi niezbędne, by móc opowiedzieć bolesną prawdę o okrucieństwie współczesnego mu społeczeństwa, wstydliwie ukrywającego wszechobecną przemoc.

Obejrzenie tego filmu w nowej, cyfrowej wersji jest dziś zadaniem obowiązkowym dla każdego wytrawnego kinomana. Mechaniczna pomarańcza jest zgodnie uznawana za fundamentalne dzieło w historii kina. Potwierdza to choćby fakt, iż znalazła się na 5 prestiżowych listach Amerykańskiego Instytutu Filmowego: 10 najlepszych filmów science-fiction, 100 najlepszych amerykańskich filmów wszechczasów, 100 największych bohaterów i złoczyńców wszechczasów (Malcolm McDowell jako Alex DeLarge), 100 najlepszych thrillerów wszechczasów oraz na liście najlepszych amerykańskich filmów wszechczasów.

Film wpisuje się w długą listę arcydzieł, które wyszły spod ręki Stanleya Kubricka, takich jak Odyseja kosmiczna, Full Metal Jacket, Lśnienie czy Oczy szeroko zamknięte.

Otwarcie 9. MFF Tofifest odbędzie się w partnerskim kinie Cinema City w Toruniu, 25 czerwca br. o g. 19.30. Podczas Gali Otwarcia Specjalnym Złotym Aniołem za Niepokorność Twórczą zostanie uhonorowany wirtuoz polskiego kina Jerzy Stuhr. Festiwal pokaże też pierwsze w Polsce panoramy Kina Młodych Gniewnych, Jima Sheridana, Grzegorza Królikiewicza oraz Nowego Kina Serbii.
Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem Daj się zarazić kinem.

Więcej informacji: www.tofifest.pl

d3g55zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g55zv