"Ono" - polski film o aborcji
W lutym tego roku wydana została w Polsce książka Doroty Terakowskiej - "Ono", zainspirowana ponoć audycją radiową, w której mowa była o tym, że nienarodzone dzieci słyszą dźwięki dochodzące z zewnątrz. Książka okazała się wielkim sukcesem - sprzedała się w ponad 50 - tysięcznym nakładzie.
Równolegle z książką powstawał scenariusz filmowy - pracowała nad nim córka pisarki - Małgorzata Szumowska wraz z Przemysławem Nowakowskim. Efekt ich pracy uznany został za jeden z trzech najlepszych europejskich scenariuszy na ubiegłorocznym Sundance International Filmmakers Award w USA.
Jutro, dziesiątego czerwca, ekipa filmowa kończy zdjęcia. Główną rolę zagrała Małgorzata Bela, partnerują jej między innymi: Marek Walczewski i Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Szumowska wydaje się być idealną reżyserką opowieści, wymagającej przede wszystkim wrażliwości i delikatności. "Ono" to książka o sprawach, z którymi się spotykamy, choć wygodniej ich nie dostrzegać. To opowieść o dziewiętnastoletniej Ewie, która mieszka z rodziną, czuje się jednak samotna. Marzy o lepszym życiu, o wyrwaniu się z ubogiego miasteczka gdzieś na południu Polski, o miłości, która odmieni jej losy.
Niejasne, wzięte z filmów wyobrażenia dziewczyny zderzają się z brutalną rzeczywistością. Staje przed trudnym wyborem - czy usunąć ciążę pochodzącą z gwałtu. Szuka wskazówki na przyszłość, podpowiedzi, co dalej.
Zaczyna patrzeć na wszystko, co ją otacza oczami dziecka, które ma przyjść na świat. Próbuje mu ten świat objaśnić, a zarazem usprawiedliwić. I Ewa i Ono muszą podjąć decyzję, czy wart jest wysiłku narodzin (opis i okładka z serwisu ksiazki.wp.pl)
źródło: serwis ksiazki.wp.pl